Zkuste to bez doplňků stravy

Zkuste to bez doplňků stravy
Vždy je lepší zaměřit se na zdravou stravu a zdravý životní styl. Jíst vyváženou, čerstvou a pestrou stravu, která dodá všechny potřebné živiny a vitamíny. Budete se cítit více spokojeněji, fit a taky víc čerstvěji. Tak nějak více „fresh“. A navíc ještě ušetříte.

Co to jsou potravinové doplňky, nebo doplňky stravy?

Přesnou definici byste našli ve Vyhlášce Ministerstva zdravotnictví. Obecně řečeno jde o přípravky, které jako účinné složky obsahují vitamíny, minerály a další látky. Doplňky stravy mají dodat organismu živiny, které potřebuje, ale nezískává je z běžné stravy. Nebo také jiné látky, které podle výrobců těchto přípravků mají příznivý účinek na zdraví.

Často však obsahují ne úplně prověřené, či dokonce škodlivé látky.

Jedno je jisté. Doplňky stravy tvoří významnou část ekonomiky. Jde opravdu jen o byznys?


Znáte Amarouny?

Možná si vybavujete český seriál z osmdesátých let Návštěvníci, kde obvyklé jídlo „návštěvníků“, tedy hrdinů seriálu, kteří pocházeli z jiné planety, byly Amarouny. Bylo to jednoduché, relativně bezpečné, obsahovalo to vše. A bylo to pohodlné. Myslím si, že chuťově žádný gastronomický zážitek, ale jinak dobrý. K Amarounům se dají doplňky stravy přirovnat. V dnešní zrychlené době chceme dopřát organismu vše. Rychle, jednoduše, pohodlně. Čím víc, tím líp. Tohle ale není ta správná cesta.

Pestrý, vyvážený a barevný talíř

Na co máte větší chuť? Na podivnou hmotu Amarounů nebo na hromádku barevného a voňavého jídla? Já bych si dala to opravdové jídlo. A rozhodně bych nešidila další vjem, který vstupuje do konzumace, a to zrak. Udělat si talíř čerstvého, barevného, chuťově vyváženého domácího jídla. Už jen při tomto pomyšlení se sbíhají všechny sliny. A asi vás napadne, že pokud si dáte na stravování alespoň trochu záležet. A dopřáváte si pestrý jídelníček plný zeleniny, ovoce. Vyvážené množství bílkovin, tuků a cukrů. Tak nemusíte po doplňcích stravy příliš sahat. Ušetříte, a ještě si pochutnáte.


Doplňky nikdy nebo někdy?

Pokud jíte pestrou stravu je pravidelná konzumace různých multivitamínů zbytečná. Jsou však situace, kdy je dobré organismus podpořit. Poraďte se ale s lékařem, co opravdu potřebujete. Různé minerály a vitamíny se také mohou navzájem ovlivňovat negativně, vyloučit se, nebo naopak bez podpory jiného prvku se nevstřebat.

A tak jako u všeho, i tady platí, řešte to s rozumem.

Bonipo doporučuje