Za málo peněz hodně muziky i na svatbě

Za málo peněz hodně muziky i na svatbě
Každý si chce svůj den D pamatovat jako ten nejkrásnější. Svatební páry však musí řešit i méně příjemné povinnosti, které jsou s ním spojené. Patří k nim neodmyslitelně rozpočet. Jak ušetřit na svatbě? Tato otázka víří v hlavě nejednomu páru. Chcete, aby byl váš den pro vás znamenitý nebo aby vypadal nejlépe na sociálních sítích? Na začátku je třeba si stanovit priority, aby se na váš den hned jen tak nezapomnělo. Ušetřit se dá na položkách, které sice hodně stojí, ale nikdo si je později nebude pamatovat. Jak na to, přečtěte si v tomto malém svatebním manuálu.

Hledáme levné prostory, dobrou hudbu a kameramana

Představujete si svoji svatbu v romantickém zámku nebo v kulturním domě? Tato romantická místa bývají většinou dražší, ale už jsou kompletně připravená. Kulturní dům je třeba vyzdobit, což zhltne nemálo peněz. Tady je už třeba se správně zamyslet.

Pokud se svatba uskuteční v létě, dokážete udělat hostinu i na zahradě. Můžete investovat do výzdoby, protože neplatíte za prostory. Všechno závisí i na počtu svatebních hostí. Seznam si proto připravte s rozvahou. Zvát někoho, protože se to sluší, ale neviděli jste se roky, není nutností.

Zábava na svatbě je nezbytná. Marně budete mít krásné prostory, když se budou hosté nudit. Dýdžej, nebo kapela? Ptejte se známých a nechte si poradit. Možná najdete tyto lidi i ve svém okruhu. Chcete vedoucího hostiny? I ten dělá dobrou zábavu. Někdy najdete všechny tyto formy zábavy v jednom. Jsou kapely, které dělají zábavu pro každý věk a jeden člen dělá i vedoucího.

Kameraman může být profesionál, ale také někdo z rodiny. Se současnou technikou to dokážou mnozí. Dokonce se možná i vy zúčastníte po svatbě sestříhání videí. Pokud si nevěříte, poproste někoho ze svého okolí. Hodně mladých lidí to dnes dokáže.

Věděli jste, že…

... dnes jsou populární i svatby ve stodole? Jsou určené pro ty, kteří hledají nezapomenutelné zážitky při venkovské svatbě. Stodola je vlastně zázemí ve stylu svatebního obýváku s pohodlným sezením, skříněmi na odkládání i fotokoutkem. Tato místa vykouzlí krásné romantické svatby. 

Catering a levné zákusky

Catering je třeba si vybírat podle ceny stravní jednotky a obsahu. Pozvete 50, 60, nebo 100 hostí? Když se dohodnete na sumě, stačí ji vynásobit počtem hostů a můžete dál kalkulovat. V ceně bývají kromě klasických jídel i švédské stoly nebo vychytávky jako čokofontány. Najdete dokonce i takové, které mají započítané nealko a alkohol.

Když si přinesete nápoje sami, ušetříte. Nealko si objednáte z velkoskladu a neotevřené láhve potom vrátíte. Když si přinesete i alkohol, restaurace si v tom případě může účtovat tzv. korkovné. Svatba bez něj není svatbou. Ale nezapomínejte, že nejdete otevírat nový bar. Hosty je třeba nasytit a nepřehánět to se zbytečnostmi, na které nebudou mít ani chuť.

Zákusky si také vybírejte z ověřeného zdroje. Stává se, že narazíte na krásné, velké a levné zákusky, ale všechny chutnají stejně. Když se poptáte, určitě najdete paní, která nemá cukrárnu, ale dokáže neskutečně dobře péct. Nabídky najdete i na sociálních sítích.

TIP: Dort si také můžete dát upéct u svojí známé nebo kolegyně z práce. Není třeba hledat jen ve vyhlášených cukrárnách., tam totiž určitě přeplatíte.

 

Květy, ozdoby a oznámení

Textilní kytice, nebo kytice ze živých květů? I tady se dá vybírat z různých cen. Záleží na velikosti a druhu. Nevybírejte si nejdražší květinářství, ale takové, které to s cenami nepřehání, nejlépe mimo velkých nákupních center. Kupte si všechny květy na jednom místě. Určitě se dohodnete, aby byly obě strany spokojené.

Výzdoba sálu je jedna věc, ale budete potřebovat vyzdobit i stoly a židle. V jednoduchosti je krása, takže i tady je třeba přemýšlet. Dáte si návleky na všechny židle, nebo jen novomanželům? Ostatní by stačilo ozdobit mašlí. Potřebují vaši hosté dárky? Není to nutné. Pokud si to nedokážeš představit, dejte jim vyrobit něco užitečného. V našich končinách bývají výslužky jako koláče a láhev. Pokud se toho nedokážete zříct, klidně nabalte odcházející hosty. 

Ušetřit se dá i na svatebním oznámení. Nepotřebujete exkluzívní oznámení, později se na něj přece jen zapomene. Můžete si ho tak vytvořit sami, určitě bude originálnější. Rozeslat se dá pomocí sociálních sítí, ušetříte tak nejen poštovné, ale i planetu.

šaty

 

Šaty pro nevěstu, oblek pro ženicha a prstýnky 

Šaty, oblek a doplňky pro novomanžele se dají koupit i z druhé ruky, pokud to však někomu nevadí. Budete si to však muset upravit na míru. Je to mnohem levnější než z půjčovny. Možná najdete zajímavý model i mezi společenskými šaty. Šaty pro družičky můžete koupit levněji na e-shopech s oblečením, sledujte proto slevy a výprodeje. Tyto slevy mají i svatební salóny. Vaše šaty si oblečete jen jednou, ale ženich oblek ještě využije. 

Co se týká prstýnků, je třeba oslovit menší zlatnictví. Můžete dokonce zrecyklovat staré řetízky a prsteny, případně se můžete poohlédnout i po jiných levnějších materiálech. Kvůli svatebnímu autu můžete oslovit kamaráda, který má pěkné auto, a ozdobte ho. Svatební limuzíny jsou zbytečně předražené. S líčením a vlasy vám může pomoci i dobrá kamarádka.

svadba

Tipy, které vám ušetří peníze za svatbu

Nejvíc zredukujete náklady, když si svatbu naplánujete mimo sezónu. Ideální měsíce jak ušetřit jsou leden a únor a v běžný pracovní den. V pátek dokonce dokážete hýbat i s cenou v restauracích. Přečtěte si tyto rady, které vám pomůžou ušetřit: 

 • naplánujte si svatbu v úzkém kruhu nejbližších,
 • sledujte výprodeje a najdete i levnější šaty,
 • poproste o pomoc přátele a známé,
 • hledejte podnik, kam si přinesete vlastní alkohol bez započítání korkovného,
 • stanovte si priority a určete si, co nedokážete oželet,
 • místo obřadu a hostinu si naplánujte co možná nejblíže,
 • poproste babičku nebo kolegyni, aby vám udělala svatební dort,
 • promyslete si výzdobu a zkuste si ji udělat sami,
 • nepřežeňte to s cateringem,
 • naplánujte si rozpočet,
 • hledejte na netu i bez přívlastku svatební,
 • nákupy si rozplánujte.

Shrnutí

Naplánujte si takovou svatbu, jakou si můžete dovolit. Udělejte si svatební rozpočet a podle toho se řiďte. Na některých položkách se šetřit nevyplácí. Většina lidí si zapamatuje dobré jídlo a zábavu. Zkušený dýdžej nebo kapela jsou dobrou investicí. Outfitu pro ženicha také nelitujte, protože ho ještě využije. Vaše šaty jsou však jen jednorázovou záležitostí. Pokud se však nechcete vzdát svých vysněných šatů, sledujte výprodeje a slevy svatebních salónů. Rozdělte si finance tak, abyste skutečně měli za málo peněz hodně muziky a ne naopak.

Bonipo doporučuje