Vystavte stopku žroutům mobilních dat a ušetřete je na důležité věci

Vystavte stopku žroutům mobilních dat a ušetřete je na důležité věci
Máte neomezená mobilní data nebo si hlídáte jejich spotřebu? Sledujete videa nebo posloucháte hudbu? Omezené datové balíčky si můžete takto velmi rychle vyčerpat. Abyste mohli používat neomezený počet dat, musíte v každé společnosti splňovat určité podmínky. Některé společnosti nabízejí po vyčerpání dat dokoupení dalších. Jsou i paušály, které vás nestopnou od internetu, ale sníží se jeho rychlost. Přečtěte si pár rad, jak ušetřit data při používání nejpopulárnějších aplikací.

Oblíbené aplikace jako největší žrouti dat 

Všichni máte rádi, když máte svoje data pod kontrolou. Snažíte se je uhlídat, ale blíží se konec měsíce a už vám chybějí. Které aplikace vás obírají o největší množství dat? No přece ty oblíbené, jakými jsou například:

    • Facebook
    • Youtube
    • Google Play
    • Google Chrome 

V aplikaci Facebook si můžete vypnout automatické přehrávání videí. V nabídce menu v nastaveních a v soukromí zapnete šetřič dat. Youtube je další aplikací, která spotřebuje mnoho dat. Také v tomto případě můžete nad nimi získat kontrolu. Vypnete přehrávání videí a streamování využívejte v nižším rozlišení.

Ve velké míře spotřebuje data i obchod Google Play. Důvodem jsou automatické aktualizace. Aplikace Google Chrome je využívaná nejvíc. I při prohlížení internetových stránek můžete šetřit data.

data


Tip: Nastavte si aplikace, aby synchronizace probíhala jen přes wifi. Dříve než si zapnete data, zapněte si wifi síť.

 

Mobilní data v zahraničí 

Jakmile cestujete do zahraničí, okamžitě nastupuje roaming. Datové služby se účtují za domácí sazby a neúčtují se žádné poplatky navíc. Platí tu však politika přiměřeného využívání služeb.

Operátor může uplatňovat kontrolní mechanismy, aby zabránil zneužívání pravidel. Někdy vám může být účtovaný příplatek za datový roaming. Mobilní operátor vám také může v zahraničí omezit objem dat. 

Pokud máte smlouvu s neomezenými daty na Slovensku, ne vždy to musí platit i v zahraničí. Pokud cestujete mimo EU, používání dat si ověřte u svého operátora. Nechcete přece, aby vás poplatky nepříjemně překvapily.


Jak vypnout mobilní data

Pokud nemáte předplacený datový balíček, internet se vyplatí využívat na wifi. Když si zapínáte mobilní data, většinou se vyčerpají velmi rychle. Může za to přenos údajů na pozadí, kterým se věnuje málo pozornosti.


Důležité je také správné nastavení telefonu. V první řadě je třeba nastavit aktualizaci výlučně přes wifi. Účty a jejich synchronizaci musíte vypnout. Když zapínáte data, hned se aktualizují. Vypnutí dat prodlužuje i životnost baterie. Čím méně stahujete, tím méně zatěžujete baterii.

data_2

Sdílení mobilních dat

Vaše mobilní data můžete i sdílet. Připojíte jiný telefon, tablet nebo počítač k internetu. Sdílení připojení tímto způsobem se nazývá tethering

Většina telefonů s Androidem může mobilní data sdílet. Připojení probíhá pomocí sítě wifi, bluetooth nebo USB kabelu. Někteří mobilní operátoři tethering omezují. Mohou si za něj účtovat i další poplatky. Tyto informace si musíte zjistit u svých operátorů.

 

Shrnutí

Každý z vás používá různé aplikace. Některé se neustále aktualizují a stahují si data, i když s nimi nepracujete. Tyto aplikace identifikujete v nastavení telefonu. Najděte si položku spotřeba dat a tak tyto žrouty odhalíte. Potom si v aplikacích změníte předdefinované hodnoty a šetříte data. Dá se také přednastavit stahování jen pomocí wifi sítě. Náhodným stahováním prostřednictvím mobilních dat se tehdy vyhnete.

Bonipo doporučuje