Vyplatí se vydělávat na doménách?

Vyplatí se vydělávat na doménách?
Obchod s doménami je jedním ze způsobů, jak si slušně vydělat z pohodlí domova. U nás na Slovensku se sice nákup a prodej domén teprve dostává do povědomí lidí, ale v zahraničí se tento byznys těší velké oblibě. Pokud však vydělávání na doménách myslíte opravdu vážně, měli byste poznat pár důležitých informací. Které to jsou? Povíme si v našem článku.

Co je to doména?

Jde o výraz, který se používá na označení adresy libovolné webstránky. Tu zadáváte ve formě linku do adresného řádku v internetovém prohlížeči. A ačkoli si doména od roku 1985 – kdy byla zaregistrovaná první .com – prošla kus cesty, její příběh ještě stále není na konci. Ba právě naopak. Stále víc lidí vidí v doménách možnost slušného výdělku. V současnosti se tak už stala běžnou komoditou, se kterou se dá obchodovat podobně jako například s akciemi na burze nebo s klasickým zbožím.

 

Registrace domény je nejpoužívanějším způsobem jejího získání. Vytvoříte tak novou doménu, která do té doby neexistovala. Proces vytvoření nové domény se uskutečňuje formou záznamu do tzv. zone files a jejím přidáním k aktivním doménám. Přitom není nic lehčí a rychlejší. Stačí si jen vybrat někoho z registrátorů a prostřednictvím jeho webového rozhraní si doménu zaregistrovat.  

 

Pochopitelně v souvislosti s registrací domény je nejdůležitější si dopředu zjistit, zda je volný vámi vybraný název. Jen tak si ji následně můžete registrovat a koupit. Potom vám už nic nebrání začít s doménou obchodovat. Princip tohoto byznysu přitom vůbec není složitý. V podstatě kopíruje chronicky známé – levně získat a prodat se ziskem. 

Mac

Jak vydělat na doménách?

Ještě před tím, než začnete přemýšlet nad vyděláváním na doménách, byste si měli promyslet svoji strategii a vybrat si takovou, která vám bude vyhovovat. Ty se totiž liší délkou doby případného zhodnocení vašich peněz, či úsilím, které do toho potřebujete investovat. Od toho se potom bude odvíjet váš zisk. Nejpoužívanější strategie vydělávání na doménách jsou následovné:

 

  • Koupě a následný prodej – kupujete, abyste potom rychle prodali. Tato strategie je tedy vhodná hlavně pro nedočkavce. Lze ji považovat za mírně spekulativní a trochu rizikovou. A samozřejmě je třeba se vyznat v trhu domén. Bez těchto znalostí se jen těžko obejdete. Musíte si totiž vytipovat a najít co možná nejlevnější doménu, o kterou ale bude mít zájem i koncový zákazník. Následně mu ji potom prodáte se ziskem.
  • Zhodnocování domén – hlavně pro ty, kteří mají trpělivost a hodně času. Samozřejmě i určité schopnosti s tvorbou webstránek. Pokud se vám podaří koupit třeba i starší a levnou doménu, přičemž ji dokážete zmodernizovat a naplnit zajímavým textem, tak z dlouhodobého hlediska máte šanci na úspěch. Vytvoříte něco nového a aktivně zhodnoceného. Také můžete zvýšit návštěvnost webstránky, hlavně v souvislosti s PPC reklamou. I to zvýší hodnotu domény. Cílem při této strategii je vlastní prací a nápady z domény vytěžit co nejvíc, přičemž v tomto směru je základem vylepšení webstránky. Když jste šikovní, tak i zdánlivě bezcennou doménu můžete změnit na lukrativní a prodat ji s velkým ziskem.
  • Dlouhodobé investování do domén – jde o pasívní investování. V tomto případě kupujete doménu na delší dobu. Proto je důležité vytipovat si takové, o kterých jste přesvědčení, že jejich hodnota časem poroste. Nejlépe takové, které v názvu obsahují nějaké klíčové slovo. A vůbec nejlepší je, když je to slovo často vyhledávané ve vyhledávači.

 

Určitě si kladete otázku, zda existuje nějaký spolehlivý nástroj na získávání potenciálně rentabilních domén. Ano, existuje. Jednou z nejlepších možností je tzv. odchyt exspirovaných domén. Jde o doménu, která byla předtím zaregistrovaná, avšak její registraci už původní majitel neprodloužil. Stává se opět volnou doménou a vy si ji můžete odkoupit. Zbývá už jen vzít na zřetel otázku – Jak si správně vybrat, abych na tom také vydělal? - a pochopitelně také výše zmíněné strategie vydělávání na doménách.


Bonusový tip

Slyšeli jste už termín – překlepové domény? Ve zkratce řečeno jde o řetězce znaků, které jsou velmi podobné slavným světovým značkám, případně často používaným slovům a slovním spojením. Tento „překlep“ v názvu domény potom může hodně pomoci a usnadnit vyhledávání webstránky s tím, že ji potom bude vyhledávač ve výsledcích zobrazovat na předních místech. Z toho důvodu jsou právě domény s překlepovým názvem velmi žádané a ceněné.


Dobré rady na závěr

Jak je vidět, moderní doba s sebou přinesla hodně možností, jak si přivydělat. Třeba i na internetové doméně. Jednotlivé zmíněné strategie vydělávání na doménách mohou sice přinést úspěch, ale pamatujte, že jen ty nestačí. Svoji doménu musíte také propagovat, kde se jen dá. A hlavně před co nejširším okruhem lidí. Správný kupec se zkrátka o vás musí dozvědět. Jen tak si zajistíte, že se najde někdo, kdo si vaši doménu také koupí.

Proto se při výběre portálu, kde budete svoji doménu nabízet na prodej, zaměřte hlavně na jeho důvěryhodnost. Ověřte si například, jak dlouho portál působí na trhu a jakou má reputaci u ostatních uživatelů. Samozřejmostí kvalitního portálu na prodej vaší domény je i silná distribuční síť.

Bonipo doporučuje