Ušetřete místo v malém bytě díky těmto trikům

Ušetřete místo v malém bytě díky těmto trikům
Mnoho mladých lidí začíná svůj samostatný život v garsonkách nebo v jednopokojových bytech. Jak tam však stěsnat všechno potřebné? Je třeba hledat šikovné řešení. Někteří si volají designery, jiní se zase pouštějí do zařizování sami. Dobrou volbou na začátku je vestavěný nábytek, jehož výhodou je, že všechno je ukryté. Pokoj s tímto nábytkem se proměňuje snadným vysunutím vestavěných částí. Hlavní otázkou zde je ale rozpočet. Nemějte obavy, na netu se dají najít i levnější kousky. Pojďte se proto podívat na triky, které dokážou i z vašeho malého bytu udělat velký domov.

Odpočinkové zóny bez příčky

Nejen velký byt, ale i malý byteček dokáže poskytnout několik zón pro každého člena. Odpočinkové zóny se dají vytvořit pomocí knihoven. Dnes jsou už na trhu i knihovny s menší hloubkou. Můžete do nich vložit věci, které potřebujete mít po ruce. Ostatní věci ukryjete pomocí boxů a různých ozdobných krabic. Nemusíte vždy dělat příčky ze sádrokartonu, protože s nimi už nepohnete. 

Prostor můžete oddělit také hrubým závěsem. Pomůže to jak vizuálně, tak také zvukově. Když je váš byt zároveň obývákem, ložnicí či kuchyní, je třeba hledat flexibilní řešení. Využívejte místo nad postelí, sedačkou i vedle skříně. Všude jsou zákoutí, které je třeba využít.

 

Hra se světlem a barvami

Důležité je i využití světla. Určitě si nezaplňte parapety. Světlo je velkým kouzelníkem, pohraje si nejen s optikou, ale i s vašimi pocity. Nepoužívejte příliš mnoho barev. Vhodnější jsou určitě bledší odstíny, ale i tlumené odstíny dokážou zázraky. Dávají totiž prostoru hloubku a dělají ho útulným.

Zajímavým řešením jsou průsvitné stoly, např. z tvrzeného plastu. Skříňky a police tahejte až po strop, aby se využil každý centimetr. 

Rádi vaříte nebo raději sledujete filmy? Možná rádi sledujete telku při vaření. Podle toho řešte velikost kuchyně nebo obývací části. Máte hodně oblečení? I toto jsou záležitosti, které potřebujete řešit při zařizování.  

krabice

Multifunkční nábytek a postel, která nepřekáží

Používejte multifunkční nábytek. Potřebujete přece nábytek, který neplní jen jednu funkci, ale hned vícero. Opatřete si rozkládací stůl a sedačku s úložným prostorem. Pokud máte úzkou kuchyni, kupte si sklápěcí stůl. Ráno poslouží na kávičku, a po obědě se může využít jako pracovní stůl. Osvědčenými jsou kousky 3 nebo 2 v 1

Poohlédněte se po posteli s úložným prostorem. Když je váš prostor velmi malý, postel, která se neskládá, vám bude zbytečně překážet. Potřebujete ji přece jen na spaní. Přes den ji můžete schovat do skříně, před spaním stačí jen vyklopit.

Tip: Existují i postele s kovovou konstrukcí, které jsou vysoko. Nikam je neschováte, ale pod nimi máte prostor. Můžete si tam dát gauč nebo skříně na šaty.

 

Sušení prádla a nábytek na míru

Prostor využijete naplno, když si dáte vyrobit nábytek na míru. Můžete si dát zhotovit skříň, kde bude postel, knihovna i televizor. Prostor můžete ušetřit i dveřmi, nahradíte je dveřmi posuvnými.

Potřebujete vanu nebo sprchovací kout? Všechno záleží na vašem životním stylu a chodu domácnosti. Otázkou jsou však i osobní potřeby. Sprcha šetří místo i vodu, vana zase poskytuje komfort. Vodní koupel s bublinkami při svíčkách není také k zahození. V koupelně využijte i její výšku a nechte si vyrobit skříňky na míru, např. i nad toaletou. Protože řešíte prostor, myslete i na sušení prádla. 

koliky

Jak sušit prádlo v malém bytě

  • nesušte na radiátorech,
  • držte prádlo blízko oken a větrejte,
  • hledejte prostory mimo byt,
  • opatřete si sušičku,
  • sušte, když jste v práci,
  • podívejte se si novinku dryperator

 

Shrnutí

Vysoké ceny bytů tlačí lidi do menších prostor. Tento problém řeší jejich variabilita. Důležitá je i barevnost. Tmavé barvy je třeba vyměnit za bledé, aby opticky zvětšily prostor. Nedostatek místa vás nemá omezit, využijte ho do posledního centimetru. Je třeba sladit více zón, aby vyhovovaly každodennímu životu. Pokud má malý byt vypadat poutavě, musíte se nad tím zamyslet. Když máte v plánu rekonstrukci, tak se vám některé věci zjednoduší. Některé příčky můžete zbourat a vybudovat si byt od základů.

Bonipo doporučuje