Tipy a inspirace na vánoční dekorace

Tipy a inspirace na vánoční dekorace
Rok se s rokem sešel a je tady krásné téma pro tento čas. Jak si vyzdobit byt nebo dům a posílit tak atmosféru Adventu a Vánoc. Určitě se vám pro tyto účely hodí pár tipů na vánoční dekorace na stůl, do bytu, na okno nebo na dveře. Je jedno, jestli spíše tíhnete k tradičním vánočním dekoracím nebo hledáte dekorace moderní.

Jaké trendy a barvy ovládnou Vánoce 2019?

Je to přesný opak loňských Vánoc. Pokud si ještě pamatujete, loni ovládla vánoční trendy duha. Všechny barvy byly dovoleny a ideálně pospolu. Letos je to minimalismus, tradiční materiály a zejména bílá barva doplněná modrou (pro rustikální styl) nebo fialovou. Ta je po staletí obecně barvou Adventu. Pro křesťany je fialová barvou pokání, ale také je to barva přivítání Ježíše Krista na svět. Fialová působí velmi slavnostně a tajemně.

 

Zasněžené Vánoce

To, jestli za okny budou Vánoce na blátě nebo ty bílé, to nevíme. Ale bílá a zasněžený vzhled k letošním Vánocům neodmyslitelně patří. Veškeré dekorace, věnce, chvojí, ale také stromeček můžete zasněžit. Pořiďte si na to sprej s umělým sněhem. Také vánoční tabuli nebo jiné dekorace oživte dekoracemi ve tvaru sněhových vloček a vytvořte tak tu správnou mrazivou atmosféru.

Nezapomeňte také rozmístit po bytě různé svícny, lucerničky a různá světýlka s teplým odstínem světla.

 

Dekorace z přírody

Právě k získání dekorací za pár korun nám nahrává letošní přírodní a rustikální styl Vánoc. K ozdobení stolu, k výrobě svícnu nebo věnce na stůl nebo dveře najdeme vhodné suroviny doma nebo na procházce parkem. Co vše můžete využít z přírodních darů? Různé větvičky, kůru, mech, šišky, jeřabiny, šípky, celou skořici, hvězdičky badyánu, sušená jablka, sušená kolečka citrusových plodů, sušenou kůru z citrusů. Když toto zkombinujete s ozdobami ze dřeva, papíru, slámy, skla, proutí, popřípadě přírodního textilu, budete pro letošní Vánoce opravdu in.

Malý tip k balení dárků v přírodním stylu: místo stuhy nebo papíru můžete využít jutu.  A místo stuhy s mašlí - provázek. Balení s provázkem dozdobte třeba větvičkou se šiškou.

 

Vyrobte si jednoduchý dřevěný řetěz na stromeček

Potřebovat budete dřevěné kuličky, které jdou koupit v kreativních potřebách nebo různých hobby marketech a přírodní provázek. Není nic jednoduššího poté jednotlivé dřevěné kuličky navlékat na provázek. K výrobě této dekorace můžete přizvat i děti.

 

Vyrobte si dřevěný vánoční stromeček na stěnu

Nemáte doma prostor pro velký strom nebo chcete stylově ozdobit kancelář? Určitě vám přijde vhod rychlý návod na stromek z dřevěných větviček, který pověsíte na stěnu. Stromek má několik výhod: nezabere místo, nikdy z něj neopadá jehličí a děti nebo zvířata ho neshodí.

  

Co budete potřebovat?

10 různě dlouhých větviček, přírodní provázek, bílou nit nebo vlasec (záleží, jak moc chcete svázaní větviček přiznat), zimní a vánoční dekorace, tavnou pistoli.

Výroba je jednoduchá. Svažte k sobě větvičky do tvaru stromku nebo trojúhelníku, chcete-li. Rozestup mezi větvičkami cca 10 cm. Tak bude mít stromeček něco přes metr. Udělejte nahoře očko pro zavěšení. Poté ozdobte dekoracemi, které můžete nalepit tavnou pistoli.

 

Adventní věnec

Ten si samozřejmě můžete koupit hotový. Nebo je pro ty, co si ho chtějí vyrobit sami, dobrá vychytávka, koupit předdělaný věnec. Prázdný, jen korpus omotaný chvojím. Takový polotovar můžete dozdobit tak, že tavnou pistoli přilepíte vše, co chcete (šišky, skořici, dřevěné dekorace apod.) a pověsíte poté věnec na dveře. Když do věnce zapíchnete držáky na svíčky, které koupíte kreativních potřebách nebo také v květinářství. A poté umístíte čtyři svíčky, máte adventní věnec na stůl. 

Existují také kurzy „jak vyrobit věnec“. Ty probíhají ve velkých zahradnictvích nebo komunitních centrech. Domů si odnesete vlastnoruční výrobek a přitom si neuděláte nepořádek a nemusíte shánět komponenty a dekorace.

 

Ještě pár tipů pro světelné dekorace

Další jednoduchá dekorace na stůl nebo na okno je dozdobení skleněného svícnu. Skleněný kalíšek na čajovou svíčku polepte tenkými větvičkami (do výšky svícnu). Využít můžete také svítky skořice. Pokud nechcete lepit, omotejte větvičky, příp. skořici, přírodním provázkem nebo stuhou, tak aby držely.

A co výroba venkovního svícnu, který bude zdobit okno, aby Ježíšek našel cestu? Proč ne! Potřebujeme dřevěný truhlík, nebo jen dozdobte stávající truhlík s nějakou mini tújí apod. Svíčky volíme ty s LED žárovkou na baterii. Truhlík vyložte chvojím, dejte svíčky, ozdobte šiškami a věřte, že Ježíšek bez problémů trefí do toho správného okna.

 

Výprodeje vánočních dekorací

Dekorace nemusíte pouze vyrábět. Nejjednodušší způsob je vánoční koule, dekorace, řetězy, světýlka prostě koupit. Už s přetočením kalendáře na říjen všechny obchody zaměřující se na bytové doplňky a dekorace, hobby markety, ale i supermarkety nabízí široký sortiment vánočních dekorací. Od plastových přes dekorace ze skla nebo přírodních materiálů. Vybírat můžete podle vašeho vkusu. A čím více se blíží Vánoce, tím více očekávejte také výprodeje vánočních dekorací.

 

Tradice – proč vlastně zdobíme vánoční stromeček?

Pro církev bylo zdobení vánočního stromu pohanským zvykem. Nejdříve se stromky zdobily venku a až posléze se tento zvyk přenesl do obydlí. Strom se věšel špičkou dolů a téměř se nezdobil.

Jsou různé vysvětlení pro tuto vánoční tradici. Jedna z nich je ta, že tento strom je poctou pro mrtvé. Lidé se ale také báli, aby mrtví nevstoupili do jejich světa a nezabrali jejich místo. Proto se dávali pod strom (a později i na strom) sladkosti. Aby se mrtvé duše najedly a nikomu neublížily. S tímto vysvětlením také souvisí další vánoční zvyk nevstávání od stolu. Aby duše nezabrala někomu u stolu místo.

První zmínky o vánočním stromě jsou dochované kolem roku 700 a o prvním ozdobeném vánočním stromečku pochází zmínka z Německa z roku 1570.

Vánoční stromeček se u nás objevil poprvé Praze v roce 1812. Ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich slíbil svým přátelům vánoční překvapení ve svém zámečku v Libni. Překvapením bylo, jak jistě tušíte, ozdobený svítící vánoční strom. Jeho přátelům se to líbilo a postupně se tento zvyk rozšířil dále. Nejdříve mezi bohatými. Ovšem nepředstavujte si to jako dnes. Stromky se zdobily sušenými jablky, ořechy, perníky a barevnými stuhami. Ale na tu dobu musely vánoční stromky vypadat opravdu nádherně. Dnes si bez ozdobeného a rozsvíceného stromečku Vánoce neumíme ani představit.

 

 

Symbolika Adventního věnce

Jak to začalo? Z historických pramenů vyplývá, že tato tradice byla založena v Hamburku teologem J.H.Wichernem. Ten roce 1839 poprvé pověsil před Vánocemi od stropu dřevěný kruh se svícemi. Celkem po obvodu kruhu bylo 23 svící, 4 velké  bílé a 19 červených malých, na každý den do Štědrého dne. Denně během krátké pobožnosti byla zapálena jedna svíce. Počet svíček se ustálil na čtyřech, tak jako adventních týdnů do Vánoc. Tento předvánoční zvyk se šířil velmi rychle. Tradiční barva adventního věnce byla červená a zelená. Červená upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa, obě barvy pak symbolizují život.  Známé je také fialovo-růžové vybarvení věnce. Tedy tři svíčky fialové a jedna růžová. Historicky k adventu fialová barva patří. Symbolizovala noblesu, důstojnost, rozjímání a pokání. Tuto barvu oblékal i kněz. Na čtvrtou adventní neděli však nosil roucho růžové. Tato barva odkazuje na naději upřenou ke zrození Ježíše Krista.

 

Svíčky se zapalují každou adventní neděli.

  1. svíčka: Ta nese jméno Naděje. Zapaluje se na první adventní, tedy železnou neděli. Od ní postupujeme proti směru hodinových ručiček.
  2. svíčka: má jméno Mír. Zapalujeme ji na druhou bronzovou neděli.
  3. svíčka: se jmenuje Přátelství. Zapalujeme ji na stříbrnou neděli.
  4. svíčka: Ta se jmenuje Láska. Zapalujeme ji poslední adventní (zlatou) neděli. Tato svíčka bývala podle tradice růžová.
  5. svíčka: Do věnce můžete přidat i pátou svíci. Ta se dávala doprostřed a měla bílou barvu. Symbolizovala samotného Krista. Lidé ji zapalovali na Štědrý den po západu slunce.

Bonipo doporučuje