Stát se investorem je jednodušší, než se zdá. Vyzkoušejte

Stát se investorem je jednodušší, než se zdá. Vyzkoušejte

Všude slyšíte, že investorem se může stát jen zručný ekonom s roky zkušeností a s přehledem o trhu. Pravda je trochu odlišná.
Ve skutečnosti se do investování může pustit každý, pokud má zápal a chuť. Stačí k tomu zdravá intuice a dostatečný kapitál.


Jak investovat během koronakrize

Dříve, než si řekneme o způsobech, jak investovat, bychom vás rádi upozornili, do čeho v době koronakrize neinvestovat. Na krizi se dá i vydělat, ale je třeba být opatrný.

Nenakupujte investiční fondy a spoření přes banku, snadno byste mohli prodělat, a to určitě nechcete. Zaměstnance banky pohání silná motivace prodat vám produkt, protože za to očekávají variabilní složku platu. Nemají však kvalitní školení a málokdy poznají obě strany mince. Banky zajišťují povrchní finanční analýzu klienta, mají omezenou nabídku fondů a vyžadují vysoké poplatky.

Finanční gramotnost

Nepouštějte se do investování bez toho, abyste měli přehled o svých financích. Zhodnoťte příjmy a výdaje. Musíte být schopní ušetřit slušnou sumu peněz z čistého příjmu. Ideálních je aspoň 5 %. Mějte železnou rezervu. To znamená, že z ní dokážete pokrýt aspoň tři měsíce. Splaťte všechny dluhy a hypotéky. Do toho se počítá i splacení překročeného limitu na kreditní kartě.

investovanie

Investice na vlastní pěst

Toto je jednoduchých pár způsobů, jak můžete investovat i na vlastní pěst:

  • koupě a následný pronájem nemovitosti
  • koupě a renovace nemovitosti v exekuci a její prodej za zvýšenou cenu
  • rekonstrukce zakoupené nemovitosti s úmyslem navýšení její ceny
  • nákup akcií s výnosem ve formě dividendy

Podílové a ETF fondy

Investování do podílových fondů je pro většinu začínajících investorů nejideálnější možnost investice. Před tím, než se pustíte do investování, si rozdělte finance na různé účely a časové období. Je dobré, abyste měli na spořicím nebo depozitním účtu odložené peníze ze železné rezervy. Bez ní se do investování nepouštějte.

TIP: Při dlouhodobém investování vložte 100 % peněz do akciových fondů.

Kromě vstupního poplatku pro makléře se ujistěte, že investice neobsahuje další skryté poplatky. Vstupní poplatek činí zhruba 2 až 5 % ze sumy, kterou do investování hodláte vložit.

investor

ETF fondy

Jak vydělat investováním? Vložte peníze do dluhopisů, akcií a jiných aktiv bez toho, abyste je museli kupovat jednotlivě. K tomu slouží ETF fondy, obchodované na burze. Mají strukturu investičního fondu a na burze se chovají jako akcie. ETF fondy mají nižší manažerské poplatky. Peníze investované do ETF fondů nepodléhají zdaňování. Jde o pasivní investování. Na investování do důchodu, studia nebo dětí jsou ETF fondy nejziskovější alternativou.

Investování do dluhopisů

Investování do dluhopisů se vyplatí hlavně při kratším investičním období. Je to jedna z konzervativnějších metod. Přináší nízký zisk, ale představuje nízké riziko. Výnos je s větší pravděpodobností jistý. Dobrou alternativou jsou dluhopisy ETF fondů. Nakupujte dluhopisy kryté NBS.

Investování do nemovitostí

Investování do nemovitostí je stabilní podnikání. Lidé budou vždy hledat domy a byty, ve kterých by mohli bydlet. Při investování do nemovitostí prakticky nemůžete stoupnout vedle. Platí, že čím lepší lokalita nemovitosti, tím vyšší zisk. Jako investice vám může posloužit i lukrativní půda. Půda má vysokou míru stability a růstu.

inestor

Investování do zlata

Kromě zlata můžete investovat i do jiných komodit, jako například stříbro, drahé kovy, bavlna, marihuana, kukuřice, maso. Dobrou zprávou je, že při investování do komodit je nemusíte skladovat. Investování do komodit se považuje za nejrizikovější. Dokonce ani zlato není bezpečná komodita na investování. Svoji hodnotu si sice zachovává, ale v průběhu času dobíhá inflaci. Budoucí potenciál má marihuana a voda. Ta poslední by ani v případě války či katastrofy světových měřidel neměla ztratit na ceně, právě naopak.

Shrnutí

Rozdíl v úspěšnosti mezi amatérem a kvalifikovaným finančníkem při předpovídání trhu je téměř nulový. Šanci na výdělek má každý. Zhodnoťte vaše možnosti a výšku kapitálu. Vydefinujte si cíl, který chcete investováním dosáhnout. Vyberte si jednu z cest, kterými investovat. A vydělávejte. Hodně štěstí.

Bonipo doporučuje