Rychlý návod, jak vydělávat na YouTube

Rychlý návod, jak vydělávat na YouTube
V dnešní době se YouTube kanály stávají stále populárnějšími, a to nejen mezi mladými. Prakticky jde o neomezený zdroj zábavy a sdílení informací od vzniku světa. Ani vydělávání na YouTube není složité. Je třeba jen splnit pár podmínek a mít trochu trpělivosti. Jak na to, si povíme v našem článku.

Vydělávání na YouTube – první krok

Princip, jak vydělat na YouTube, je velmi jednoduchý. Funguje na principu reklam. Jde přesně o ty reklamy, které se vám zobrazují před, během, nebo po videu (pokud nemáte AdBlock). Ty potom autorům videí vydělávají peníze. Abyste si však toto zobrazování reklam ve vašich videích mohli aktivovat, musíte splnit dvě následující kritéria:

  • Stát se partnerem YouTube – velmi jednoduché. Stačí se přihlásit na váš účet na YouTube a potom kliknout na ikonu vašeho profilu. Z menu si vyberte možnost Studio YouTube a následně klikněte na položku Další funkce. Tady si vyberte možnost Stav a funkce. Zobrazí se vám nová stránka, kde už stačí jen vyznačit položku Zpeněžení a následně ji Povolit. Potom si už jen přečtěte podmínky, potvrdíte je a počkáte si na schválení vašeho partnerského účtu.
  • Založit si Google AdSense účet – důležitý, abyste vůbec prostřednictvím YouTube začali vydělávat. Tady však je třeba splnit jistou podmínku. A sice, že potřebujete aspoň 1000 odběratelů a mít za poslední rok aspoň 4000 hodin sledování vašich videí od jiných uživatelů. Potom už vašemu vydělávání na YouTube nic nestojí v cestě.

Nejčastější způsoby vydělávání na YouTube

AdSense reklama

Pochopitelně většina z nás si spojuje výdělek na YouTube s už zmíněnou reklamou – AdSense. Také hodně začínajících youtuberů v souvislosti s jejich vstupem do video světa přemýšlí právě nad touto formou výdělku. Má to však svoje úskalí. Pro dosažení opravdu vysokých výdělků pomocí této reklamy musíte být už známý a zaběhnutý. Proč?

Hlavním důvodem je, že peníze za reklamu nezískáváte za počet vašich odběratelů videí, ani za lajky, které videa dostanou. AdSence výdělek vám naběhne pouze tehdy, když si někdo klikne na reklamu, která je zobrazená u vašich videí. A to samozřejmě neudělá každý váš odběratel. Navíc nezapomínejte, že hodně uživatelů YouTube má zapnutý AdBlock. Všeobecně to vychází přibližně tak, že za 1000 zhlédnutí vašeho videa vyděláte něco kolem 1 USD.

Také nezapomínejte, že na to, abyste mohli vůbec pomýšlet na výdělek z reklam, musíte splnit určité podmínky. Konkrétně například potřebujete dosáhnout stavu, kdy váš YouTube kanál dosáhne minimálně 10 tisíc zhlédnutí. Také nezapomeňte, že když budete nadmíru úspěšný, bez živnostenského listu se asi neobejdete.

Kamera

 

Prodej předmětů

Pokud máte a sledujete své oblíbené youtubery, určitě vám neunikl termín – merch. Je odvozený od slova merchandise a jde o prodej vlastních reklamních předmětů. Můžete se k nim dostat například tak, že rozkliknete popis videa nějakého známého youtubera, který vás nasměruje na příslušnou webstránku, kde si tyto předměty můžete koupit. Nejčastěji jde o trička s potiskem, kšiltovky, mikiny s unikátním vzorem, sluneční brýle, náramky... Ti nejslavnější youtubeři už mají, samozřejmě, vytvořenou svoji vlastní značku – brand

Někdo prodává tyto předměty prostřednictvím webstránky svojí agentury, někdo další se zase raději dohodne s konkrétním e-shopem. Případně si tyto předměty nechá vyrobit na zakázku a prodává je na vlastní webstránce. Hlavní zásada je nespoléhat se jen na popis u videa. Ten si jen málokdo rozbalí a nechá si zobrazit link s nabídkou merchu. Rozhodně lepší cestou je nenápadně tyto svoje produkty propagovat ve svých videích. Nebo můžete začít fungovat na affiliate spolupráci – přijde objednávka na zboží, příslušná firma ho vyrobí a vy získáte provizi z prodeje.


Video sponzoring

Oblíbenou možností, jak vydělat peníze na YouTube, je začít individuální spolupráci a svoje videa publikovat jako sponzorovaná. Jinak řečeno, dohodnete se s inzerentem a natočíte video, kde v jeho obsahu bude nějaké promo konkrétní značky na produkt nebo službu.

Nejčastěji můžete začít spolupráci s nějakým e-shopem, kterému tímto způsobem děláte reklamu a vy za svoje videa berete provizi. Ze začátku většinou jde o spolupráci na bázi barterového obchodu (produkt zadarmo), případně o tzv. unboxing (rozbalování balíčků s nějakou značkou). Časem se však samozřejmě můžete vypracovat i na peněžní provize, které nemusí být vůbec nízké.


Dobrá rada na závěr

Viděli jsme, že odpovědět na otázku – Jak vydělat na YouTube? – není vůbec složité. Jediné, co na to potřebujete, je vůle a velká dávka trpělivosti. S originálním nápadem může být úspěšný každý. Avšak pamatujte, že s výdělkem přichází také povinnost platit daně z příjmů. Ani YouTube není v tomto výjimkou.

Bonipo doporučuje