Připravte si nákupní seznam – a držte se ho!

Připravte si nákupní seznam – a držte se ho!
Cestu na nákup zahajte vytvořením seznamu toho, co potřebujete. A vytvořeného seznamu se držte! Snažte se odolat slevám a akcím. Ty sice vypadají velmi lákavě, ale ve skutečnosti zatěžují rodinný rozpočet. Kupujte jen to, co doopravdy potřebujete.

Co není v hlavě…

Určitě se nemůžete spolehnout na to, že ihned po vstupu do supermarketu se vám vybaví vše, co vám doma schází a potřebujete nakoupit. Z toho důvodu je dobré mít s sebou nákupní seznam. Má to ještě jednu výhodu. Nenakoupíte zbytečnosti. Ušetříte. Pokud chcete ušetřit ještě víc. Napište již zmíněný nákupní seznam a vyšlete do obchodu svého muže. Vězte, že donese jen to, co je na seznamu. Ani o jednu věc navíc.

shop

Co obsahuje nákupní seznam?

Je fajn někde mít, třeba pověšené na lednici, malinký zápisníček, kam okamžitě můžete zapsat poznámku, když vám doma něco dojde. To je základ seznamu. Dobré je mít doma univerzální potraviny, ze kterých vždy něco dohromady poskládáte a uvaříte.

A když to zkombinujete také se zdravým životním stylem, tak je to dokonalost sama.

Základ nákupu může být zelenina na týden. Různé druhy. Ideálně sezónní. Nebo to, co je zrovna v akci. Tady se nám ty akce hodí. Ale nakupovat 3 + 1 kilo soli rozumné není. K zelenině můžete vybrat různá masa, ryby, vejce, luštěniny. Také na týden. Dokoupit trvanlivé potraviny na přílohy, jako je rýže, těstoviny apod.

A dokoupit čerstvé pečivo. A k němu něco na snídaně a svačiny s sebou do školy a do práce.


Vytvářet jídelníček? Ano nebo ne?

Je dobré mít vytvořený týdenní jídelníček jako první krok k nákupnímu seznamu? To asi záleží, jak vám to vyhovuje nebo jak jste zdatné hospodyňky a kuchařky. Jídelníček někomu pomáhá, jiného může omezovat. Když zrovna něco neseženete na naplánované jídlo, vytvoříte si sami sobě cestu peklem. Zdatnější hospodyňky toto nerozhodí, ty už se naučily improvizovat. Ať už si jídelníček psát budete, nebo ne, musíte si spočítat, co a v jakém množství potřebujete.

Přece jen, nákupní seznam, a popřípadě jídelníček, jsou prostředky k tomu, abyste ušetřili peníze. A posléze neplýtvaly potravinami.

Bonipo doporučuje