Přejděte na LED žárovky

Přejděte na LED žárovky

Pryč je doba, kdy v roce 2011 byly zakázány klasické vláknové žárovky. Ty, které si v historii sáhnou až do doby vynálezu A.Edisonem. Náhradou za ně byly drahé úsporky. V současnosti na trhu najdeme řadu LED žárovek různých parametrů. Jsou výrazně levnější, než původní úsporky. Ale na druhou stranu jsou dražší, než vláknové žárovky. LEDky mají však jednu nespornou výhodu. Mají daleko úspornější provoz.


Opravdu s LEDkama ušetříme?

Více, než slova budou mluvit čísla. V následující tabulce je porovnána roční spotřeba elektrické energie u vláknových žárovek podle příkonu (W), a k nim odpovídající LED žárovka s odpovídající svítivostí v lumenech (lm).

Klasická žárovka

/příkon

LED žárovka

lumeny

Roční spotřeba

Klasická žárovka

Roční spotřeba

LED žárovka

Návratnost

investice do LED

15 W

90 lm

132 Kč

35 Kč

10 měsíců

25 W

200 lm

220 Kč

53 Kč

6 měsíců

40 W

400 lm

353 Kč

71 Kč

4 měsíce

60 W

700 lm

529 Kč

106 Kč

3 měsíce

75 W

900 lm

661 Kč

141 Kč

3,5 měsíců

100 W

1300 lm

881 Kč

176 Kč

4 měsíce

 

Výhody LED žárovek

Jak už jsme si řekli, LED žárovky jsou především úsporné. Mezi jejich další výhody patří jejich dlouhá životnost, až 50.000 hodin. A také vysoká energetická účinnost a ekologičnost. LEDky se nezahřívají, tak jako klasické žárovky. S klasickými žárovkami sice vytopíte terárium nebo akvárium, ale o LED žárovky se nespálite, neexplodují a dokonce LEDky nepřitahují ani hmyz. Určitě jim nevadí časté zapínání a vypínání.

 

Rozdíl mezi klasickou a LED

Klasická vláknová žárovka funguje na principu zahřívání vlákna elektrickým proudem. Na rozdíl od ní,  v LED žárovkách je elektronika obsahující filtrační členy, které se starají o rovnoměrné redukování toku elektrické energie. A všimli jste si, že po zhlasnutí LEDky ještě chvíli svítí? Tedy tak sotva dvě vteřiny. Může za to nahromaděná elektrická energie.

 

Jak vybrat LED

Existuje několik druhů LED osvětlení. Jednak potřebujeme vědět, jestli potřebujeme žárovku s paticí nebo závitem. Poté vybíráme podle lumenů, nebo-li podle svítivosti. Zvolit si také můžeme barvu světla.

Co se týká barvy světla, zorientujeme se snáze v tabulce:

 

2700 – 2800 K

Klasická wolframová žárovka, východ a západ slunce

3000 – 3500 K

Neutrální, studiové svícení

5000 K

Obvyklé denní světlo                                      

6000 k

Světlo jasné 

6500 K

Standardizované denní světlo

 

Co to je LED? Něco málo z historie.

LED žárovka, nebo také Lumidka, jak této žárovce začal říkat profesor Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Jan Valenta., využívá dva základní procesy, které se uplatňují pro emisi viditelného záření u tohoto typu světelných zdrojů, a to elektrolumiscencí a fotoluminiscencí. Termín Lumidka v sobě toto obsahuje, ale zatím se neujal.

Bonipo doporučuje