Praktické tipy, jak ušetřit palivo v autě

Praktické tipy, jak ušetřit palivo v autě

Protože nemůžete ovlivnit cenu paliva, můžete ovlivnit aspoň jeho spotřebu. Vyhněte se proto neekonomickému chování a sníží se tím i vaše spotřeba. Dnešní ceny benzínu a nafty jsou pro mnohé řidiče zlým snem. Pokud máte technický stav auta v pořádku, zbývá upravit váš jízdní styl. Ekonomickou jízdou nešetříte jen sebe, ale příroda se zaraduje. Přečtěte si proto jednoduché rady, jak na to. Když se jimi budete řídit, poděkuje vám i vaše peněženka.  


Ekonomická jízda a rychlost, kterou si auto oblíbí 

Pokud jste zastánci ekonomické jízdy, musíte si dávat pozor hlavně na rychlost. Čím je rychlost vyšší, tím je vyšší i aerodynamický odpor. Vozidlo ho tedy musí překonávat a tím se zvyšuje jeho spotřeba. 

Auto se cítí nejlépe při rychlosti 90 km/h, hlavně při dálkových jízdách. Při rychlosti nad 100 km/h se spotřeba může zvýšit až o 1 litr paliva.

Věnujte se i správnému odhadu situace. Vyhnete se tak zbytečnému brzdění a následné akceleraci. Nemyslete si, že nejkratší trasa je vždy i nejekonomičtější. Zvlášť to pocítíte hlavně ve městě. Při rovnoměrné rychlosti se snažte zařadit co nejvyšší převodový stupeň.

palivo

 

Šetřete palivo a prodlužujte životnost motoru  

Neohřívejte motor vašeho vozidla jen na volnoběhu. Motor tehdy nemusí produkovat výkonnost a jeho teplota narůstá velmi pomalu. Proto je třeba vyrazit hned po nastartování. 

Tímto způsobem šetříte na palivu a zároveň prodlužujete i životnost motoru. 

Také nesprávný tlak v pneumatikách negativně působí na jízdní vlastnosti. Dnešní auta mají systémy i na kontrolu tohoto tlaku. Tento stav se občas vyplatí zkontrolovat i osobně. Když jedete na dovolenou, je třeba nahustit pneumatiky na maximální zatížení.

Praktickým pomocníkem je také tempomat. Pokud však jezdíte po terénu s vícerými stoupáními, nedoporučuje se. Tehdy je lepší se spolehnout na vlastní nohu.

TIP: Klimatizace je skvělým vynálezem, ale dokáže pěkně zvýšit spotřebu paliva. Platí to hlavně pro manuální nebo poloautomatické klimatizace. V tomto případě jsou účinnější automatické klimatizace. 

 

Asistent řazení

Vyskytuje se u vozidel s manuální převodovkou. Snaží se, abyste měli zařazený nejvhodnější stupeň rychlosti. Při něm určitě nebudete motor vytáčet nebo dusit. Moderní motory mají dost sil i při nízkých otáčkách.

Některá auta jedou v městských rychlostech více než svižně. Mají výhodu velkého krouticího momentu v širokém spektru otáček. Při vyšších rychlostech jsou však někdy už méně přesvědčivé. Prohlédněte si proto nejúspornější auta ve svých kategoriích.

Spolehlivé rady, jak snížit spotřebu paliva 

Při dnešních cenách paliva je každá rada nad zlato. Určitě jste si už přečetli pár těchto tipů. Číst je jedna věc, ale dodržovat je, to už je těžší. Osvojte si aspoň některé z nich:  

 

 • nenarušujte aerodynamiku auta, a to hlavně při rychlostech nad 60 km/h,
 • čerpejte kvalitní paliva, nejlépe s čisticími přísadami,  
 • vyvarujte se používání luxusu, jako je klimatizace či vyhřívání sedadel,
 • nevozte v autě nepotřebné věci,
 • i jízda za nákladním autem šetří spotřebu,
 • kontrolujte stav pneumatik, neměly by být podhuštěné,
 • pravidelně vyměňujte vzduchový filtr i olej,
 • předvídejte akceleraci i brzdění a jezděte plynule,
 • z kopce jezděte bez zařazené rychlosti, dostávají však víc zabrat brzdy,
 • řiďte se asistentem řazení,
 • pokud není třeba, nezastavujte často,
 • starejte se o výměnu letních a zimních pneumatik.

palivo2


Shrnutí

Jak tedy ušetřit na palivu? Starejte se o technický stav vozidla. Kromě opotřebovaných pneumatik kontrolujte také vzduchový filtr. Také nekvalitní olej s vysokou viskozitou v zimním období se může na spotřebě podepsat. Stav rozvodů, ložisek i deformace karosérie zvyšují odpor. Drahocenné kapky paliva ušetříte i odstraněním zbytečného nákladu.

Bonipo doporučuje