Porovnávejte a nakupujte online

Porovnávejte a nakupujte online
Jak se říká, pokrok nezastavíš. Nespornou výhodou moderní doby je využití internetu k online nákupům. Statistiky také uvádí vysoké meziroční nárůsty a částky obratů, kterých dosahují online obchody šplhají k miliardám.

Možnost porovnání zboží s minimální časovou ztrátou

 

Mezi největší výhodou online nákupů patří úspora času a možnost porovnat zboží v pohodlí domova podle různých parametrů. Zejména podle ceny. Umíte si představit, že osobně oběhnete několik prodejen a obchodů, zkouknete a porovnáte, kde a co a za kolik je? A to jen ve vaší čtvrti? Toto je záležitost na dny a hodiny a pro mnohé je to i fyzicky nemožné. Ne však od stolu a počítače. Tam je to záležitost několika sekund.

Jen podle prvního základního srovnání podle ceny najdete pro sebe nejvýhodnější nabídku produktů a služeb, které zrovna hledáte.

Dejte si však pozor na srovnávače, které e-shopy prohledávají za vás. První pozice jsou placené, takže o nestrannosti nemůže být řeč. Zkuste si internetové obchody projít sami.

 

Lepší ceny

Je logické, že e-shopy nabízí výhodnější cenu. Zboží není zatíženo dalšími náklady, jako je nájemné kamenné prodejny, plat prodavače.

A jak vlastně za zboží zaplatíte?

Dnes už je běžné vyřídit celý nákup, a hlavně platbu, ihned a v nabídce najdete několik způsobů. I když Češi stále nejvíce využívají možnosti nechat si zaslat  zboží na dobírku. Tímto jsme celosvětové unikum. Stále více je populární platba online kartou nebo přes službu typu PayPal. Toto zrychlení platby je dobrý marketingový tah ze strany obchodu. Dříve hojně využívané vystavení platebního příkazu a následná úhrada způsobila, že z různých důvodů zákazník úhradu vůbec neprovedl. Znáte to, čekáte na mail s platebními pokyny, mezitím si uvaříte kávu. Na mail zapomenete.

 

A co nevýhody online nákupů?

Tam, kde je dlouhý seznam výhod, bývají i nevýhody. Kromě bezpečnosti, o které si řekneme něco málo níže, je to hlavně to, že si zboží přes počítačový monitor opravdu nelze osahat. U zboží denní spotřeby, které známe a nakupujeme pravidelně nám to asi vadit nebude. U elektroniky, kde jsou rozhodující technické parametry, asi také ne. Ale co, když si budete kupovat boty, šaty nebo plavky? Toto je opravdová nevýhoda nákupu online. Mnohé e-shopy tento problém vyřešily super tahem, že si můžete koupit zboží v několika velikostech a ty nesprávné vrátit. Někdo má výdejny se zkušební kabinkou. A někde prostě platí jen Občanský zákoník – zboží nechceš? Můžeš ho vrátit. Pochopitelně nenošené, nepoškozené a s cedulkou.

 

Něco málo k bezpečnosti v online světě

 

I dnes se občas vyskytne podvodný e-shop, ale asi ne už v takové míře, jako v minulosti. Je to způsobeno i tím, že většina shopů je prověřeno zákazníky a vždy je lepší dát na doporučení, než nakupovat v malém neznámém e-shopu. Ty podvodné ještě mnohdy někoho napodobují, budou se často jmenovat podobně, jako velký shop. Ale pokud vezmeme zdravý rozum do hrsti, nenaletíme nesmyslné ceně nebo akční nabídce, která jako na potvoru končí za 2 minuty, a to pouze při platbě předem. Ověříme si základní věci, které musí e-shop mít. A to své označení, IČ, DIČ, podniká podle nějakého oprávnění, má fyzickou adresu a lze se někomu dovolat.

Seriózní e-shop má také zveřejněnou kupní smlouvu. Ano, i online nákupem jednoho rohlíku vzniká kupní smlouva. Tedy podmínky nákupu, práva a povinnosti kupujícího i prodávajícího. Způsoby dopravy, platby apod. A také jak řeší Vyhlášku o GDPR, tedy jak chrání a zpracovávají vaše osobní údaje.

Internet nemá hranice a často nakupujeme také ze zahraničí. Tam se hodí použít prověřené a velké obchody. Pokud máme pochybnosti, tak v rámci EU funguje Evropské spotřebitelské centrum.

 

Na závěr rekapitulace:

Výhody

-        ušetříte peníze a čas

-        možnost porovnání zboží z pohodlí domova

-        tím pádem větší nabídka, než je fyzicky v silách oběhnout osobně

-        pozor na srovnávače – první pozice jsou placené, takže to není nestranné

-        opakované nákupy na jeden klik

-        většina e-shopů je sestavených tak, že i laik intuitivně nakoupí

-        registrace – nemusíte zadávat pořád dokola váš kontakt a adresu

-        internetové diskuse a doporučení ostatních zákazníků

Nevýhody

-        nemožnost si zboží osahat

Bezpečnost

-        prověřené shopy

-        údaje jako je IČ, DIČ, adresa – fyzická, kontakty

-        info o kupní smlouvě, GDPR

 

 

 

 

 

 

Bonipo doporučuje