Nový telefon každý rok? Když poznáte jak na to, na výměně dokážete ušetřit

Nový telefon každý rok? Když poznáte jak na to, na výměně dokážete ušetřit

Mobilní telefony patří k produktům s největší ztrátou hodnoty v přepočtu na rok. Ať už za to může jejich masová výroba, nebo neustálé představování nových modelů, koupě nového zařízení není příliš dobrou investicí, pokud to jako investici můžeme nazvat. Můžete však vyzkoušet:

  1. Koupit mobilní telefon na výhodný paušál
  2. Koupit nový telefon z inzertního portálu
  3. Akce jako 1+1


Paušál platím i bez mobilu, tak proč si jeden mobil nevzít?

Paušál platíte bez ohledu, zda zařízení koupíte, nebo ne – výška platby se nezmění a vy každý měsíc zaplatíte stejnou částku.

Ano, je sice pravda, že operátoři často nabízejí telefony o cosi dražší, než nabízí konkurence na internetu. Avšak k paušálu získává zákazník i bonus na telefon. Výška bonusu záleží na úrovni paušálu – tady platí staré známé, čím dražší paušál, tím větší bonus.

Příklad: Na internetu stojí mobil cca 10 500 Kč. S mým paušálem jsem jednorázově zaplatil 2 250 Kč a měsíčně platil 275 Kč. Za 2 roky jsem tak za telefon zaplatil 8850 Kč. Ještě stále se vám zdá koupě telefonu na paušál nevýhodná?

Bonus: Při koupi zařízení doporučuji koupi přes e-shop – zařízení na e-shopu operátora stojí ještě o pár stovek korún méně.

Proč lidé prodávají nové telefony tak levně?

Jeden z důvodů je právě koupě telefonu na paušál (u některých operátorů je bonus i více než 10 000 Kč). Pokud si tedy někdo vezme zařízení na podobný paušál, bez problémů ho může zavěsit do bazaru a cenu snížit i o uvedených 2 500 Kč.

Druhým důvodem je koupě zařízení v zahraničí. Nejčastěji tedy koupě iPhonu v USA – cena je o dost nižší. Tato zařízení však bývají často blokovaná pro naše lokální sítě, a tak je třeba si v případě koupě tohoto zařízení z druhé ruky důkladně zkontrolovat, zda je zařízení odblokované pro sítě našich operátorů.

Existuje ještě více důvodů, jako nevhodný dárek, dárek při koupi jiného zařízení (stará známá akce 1 + 1) a podobně.


Jak vyměnit telefon za nový a nepřijít přitom o hodně?

Pokud chcete každý rok nový telefon a nechcete pokaždé zaplatit několik stovek, mám pro vás pár tipů. Na začátku je však třeba počítat s počáteční investicí.

iPhone – Nejlepší pro vás bude koupit telefon v USA. Pokud tato možnost není, kupte telefon na paušál (výhody jsem už uváděl výše). Tato zařízení se pyšní jedním zajímavým benefitem – drží si cenu. Postup je tento:

  1. Koupit iPhone na paušál nebo v USA (ušetřených cca 5 000 Kč)
  2. Prodej po 1 roce používání (ztráta jen cca 2 500 Kč)
  3. Doplacení rozdílu a koupě nového iPhonuNa to, že máte každý rok nový iPhone, celkem slušná oběť, ne?

Android – zařízení s Androidem na ceně ztrácejí poměrně rychle. Stále se však vyplatí kupovat vlajkové lodě společností. Tady se také vyplatí postupovat takto:

  1. Koupě smarphonu z bazaru nebo na paušál
  2. Prodej smarphonu po 1 roce používání
  3. Doplacení rozdílu a koupě nového zařízeníKrátké shrnutí

Zkusím to nakonec trošku shrnout. Nejvíc se vyplatí koupě takzvaných vlajkových lodí, takže nejlepších modelů značky. Je o ně největší zájem a i po roce používání jsou stále výkonné a IN. Pokud máte střední, případně dražší paušál, určitě se vyplatí právě tato volba.

V neposlední řadě mě napadlo už jen jedno výhodné řešení. Koupě zařízení v akci 1+1 a následný prodej jednoho z nich. Tato zařízení však většinou nejsou moc drahá, takže se tato volba moc nevyplatí. Názor si však můžete udělat sami.

Bonipo doporučuje