Netflix - Jaká je cena? + (RECENZE i alternativy)

Netflix - Jaká je cena? + (RECENZE i alternativy)
Streamovací služba Netflix se stala fenoménem posledních let, který si získává miliony fanoušků a hlavně předplatitelů po celém světě. Z domovské země - USA se šíří do všech koutů světa a dnes je možné využívat ji všude tam, kde je kvalitní internetové připojení. Netflix je momentálně celosvětově nejhodnotnější firmou, která se zabývá distribucí audiovizuálního obsahu a současně se nachází na 8. místě v žebříčku nejdůvěryhodnějších globálních značek. Už nějaký čas je dostupná i pro slovenské milovníky audiovizuální zábavy, a proto je vhodné podívat se blíže na aktuální ceny, nabídku obsahu a přidáme i pár zajímavostí.

Co je Netflix

Netflix je streamovací služba, která poskytuje možnost sledovat filmy a seriály. Ty jsou do koncového zařízení přenášeny internetem, takže zákazník nepotřebuje žádné antény, satelity ani set top boxy. Jedinou podmínkou pro technologii je kvalitní internetové připojení a zařízení s displejem. To může být chytrý telefon, tablet, desktop nebo notebook a samozřejmě také smart TV.

Netflix je etablovaná služba, která táhne celý filmový i technologický svět vpřed. Je to vidět já na skutečnosti, že přední výrobci elektroniky, zejména smart TV, umisťují na dálkové ovladače samostatná tlačítka, která umožňují rychlý přístup k aplikaci Netflix na jeden dotek.

Kvůli nejdokonalejšímu zážitku se doporučuje sledovat filmy na zařízení s co největší úhlopříčkou. Tady jednoznačně vítězí smart TV. Dnešní LED, OLED nebo QLED obrazovky v kombinaci s velkými úhlopříčkami v rozměru 55” – 100” (palců) představují dokonalý způsob, jak vytěžit z dnešních technologií maximum výkonu a tím i maximální požitek. Sledování nejnovějších filmů, s dechberoucími záběry a perfektními CGI scénami, se na nejnovějších 4K a 8K televizorech s úhlopříčkou 2,5 metru (100”) stává nezapomenutelným. Právě pro tyto zážitky se Netflix určitě vyplatí.

Jak funguje Netflix

Podstatou fungování služby je streamování obsahu k uživateli prostřednictvím internetového připojení. Streamování je předávání obsahu a jeho následné zobrazení u zákazníka bez nutnosti ukládat film na jakýkoli nosič, disk nebo jiné fyzické médium.

Filmy není nutné nikde skladovat a jsou dostupné z jakéhokoli místa, kde je internet.

Zároveň lze obsah z Netflixu ukládat do zařízení a v případě potřeby jej prohlížet offline, bez nutnosti být připojen k internetu. Filmy lze sledovat opakovaně a počet zhlédnutí obvykle nemá žádná omezení.

Ke sledování obsahu přes Netflix je na začátku nutná registrace a založení účtu. V minulosti Netflix umožňoval vyzkoušet si plně funkční službu na jeden měsíc zdarma. Po uplynutí této doby bylo možné pokračovat za poplatek nebo účet zrušit. V současnosti již tato možnost není dostupná, a tak se zákazník ihned po registraci musí rozhodnout, jaký balíček služeb si vybere. Platba za službu se pak uskutečňuje jednou měsíčně a lze ji kdykoli zrušit.

Největším plusem služby Netflix je, že vedle kvalitního přenosu přes internet získává zákazník obrovskou nabídku vynikajících, pravidelně oceňovaných, audiovizuálních děl a celý systém je zcela bez reklamy. Filmy lze dívat kdekoli a kdykoli. Zákazník není vázán na žádný vysílací čas a je zcela osvobozen od otravných reklamních přerušení.

Jaká je cena za Netflix

Cena za službu se pohybuje v rozmezí 7.99 € - 11.99 € za měsíc. V nabídce jsou tři balíčky služeb od základního až po prémiový. Každý balíček má své výhody, díky kterým si naprosto každý zákazník vybere ten, který mu vyhovuje nejvíce.

Různorodé jsou také možnosti platby a samozřejmostí je i řádná faktura za dodanou službu. Netflix také disponuje kvalitním systémem pro řešení problémů při platbě nebo nefunkčnosti služby.

Určitě není třeba se obávat, že v případě chyby, například při vyúčtování, bude reklamace ignorována.

Kromě zmíněného měsíčního poplatku se neplatí žádné poplatky navíc za vedení služby, aktivaci, změnu programu a pod. – to je bohužel častá praxe domácích poskytovatelů digitálního obsahu.

Ceník

Základní možností, jak si předplatit streamování filmů přes Netflix, je balík BASIC, který stojí měsíčně 7,99 €. V této ceně obdrží zákazník možnost prohlížet obsah na jednom zařízení. Součástí je také možnost ukládat obsah pro pozdější offline prohlížení. Tady je ale omezení pouze na jedno zařízení, na které bude možné libovolný obsah ukládat. Zákazník dostává přístup k celé nabídce filmů i seriálů bez jakýchkoli omezení.

Tady je obrovská výhoda oproti více zahraničním a zejména domácím poskytovatelům. Ti si účtují stále vyšší částky za větší počet kanálů a stanic, které lze sledovat.

Celý obsah lze iv tomto základním balíčku prohlížet na tabletu, smart TV nebo smartphonu. Jediné omezení se týká kvality. Základní balíček BASIC neumožňuje sledovat obsah v HD ani v ultra HD kvalitě.

O něco více možností poskytuje balík STANDARD, jehož cena je 9,99 € za měsíc. Výhody oproti základnímu programu BASIC jsou v tom, že najednou lze obsah sledovat na dvou zařízeních současně a na stejném počtu zařízení je možné také ukládání obsahu pro pozdější offline prohlížení. Poslední výhodou je možnost sledovat filmy a seriály v HD kvalitě.

Nejvyšším stupněm v nabídce Netflixu je balík PREMIUM, jehož cena je 11,99 € za měsíc. Tento balíček nabízí maximální množství výhod, mezi něž patří možnost sledovat obsah až na čtyřech zařízeních současně, stejně jako ukládání obsahu je možné na čtyřech zařízeních. K dispozici je HD kvalita a také jako jediný balíček nabízí ultimátní možnost sledování v ultra HD. U všech balících je možná změna kdykoli a bez poplatky nebo jiného postihu.

Možnosti platby

Netflix nabízí také široké možnosti, jak realizovat platbu za službu. Jedná se o mezinárodní službu, takže je na místě očekávat bezpečné způsoby, které lze aplikovat v zemích celého světa. Možné je platit převodem přes kreditní kartu. Podporovány jsou karty MasterCard, Maestro, VISA, American Express. Další možností platby je využití oblíbené a bezpečné služby PayPal. Netflix nabízí komplexní podporu při realizaci platby a také řešení problémů.


Netflix a jeho obsah

Netflix byl založen již roku 1997 a za tu dobu prošla firma velkým vývojem a mnoha proměnami. Tím, čím je známa dnes se firma stala v roce 2007. V letošním roce začíná s distribucí obsahu přes internet. Po letošním roce expanduje z USA do okolních zemí Střední Ameriky a Kanady a začíná s tvorbou vlastní produkce, kde stále více konkuruje tradičnímu americkému gigantovi HBO. V současnosti tvoří až 40% nabídky obsah, který je přímo produkován Netflixem. V nabídce se nacházejí kvalitní celovečerní filmy, seriály, dokumentární filmy, pořady, anime a samozřejmě originální a jedinečný obsah produkovaný Netflixem, který nelze sledovat nikde jinde.

Filmy na Netflixu

V nabídce filmů se nacházejí vedle klasických a léty ověřených filmů i novinky. Celá nabídka je obohacena o filmy vlastní produkce.

Netflix sestavuje na základě údajů o prohlížení žebříčky, ve kterých lze podle mnoha parametrů získávat různé informace. Ty mohou posloužit při výběru konkrétního filmu na základě toho, co je nového, co je nejvíce sledováno, co je trendové, nebo nejlépe hodnocené samotnými diváky.

Momentálně se mezi top 10 filmy nachází kasovní trhák TITANIC z roku 1997 nebo dobrodružný film JUMANJI z roku 1995 v hlavní roli s Robertem Wiliamsem. Vedle originálu nabízí Netflix také všechny moderní verze JUMANJI, kde hlavní roli ztvárňuje současná filmová superstar Dwayne Johnson.

Army of the Dead

Novinka roku 2021 a obrovský hit od režiséra Zacka Snydera, který v minulosti režíroval 300: Bitva u Termopyl nebo Batman vs. Superman, který se nedávno dočkal director´s cut rozšířené verze. Army of Dead je film o skupině bojovníků v postapokalyptickém zombie prostředí situovaném do Las Vegas, ve kterém se vydává na misi plnou nebezpečí.

Na konci mise je má čekat odměna, ale celé se to zvrtne do nečekané akce plné zombíků. Film lze definovat jako hororovou akci, která má délku 2 hodiny a 28 minut.

V hlavní roli se představil Dave Bautista, který se na filmovém plátně pohybuje jako herec, už poměrně dlouho a celesvětově se proslavil rolí ve filmu Guardians of Galaxy.

Podobně jako v případě Dwayna Johnsona se původně jedná o akčního hrdinu, který se do filmu dostal z prostředí profesionálního wrestlingu, který je v USA mimořádně populární.

Beckett

John David Washington je v posledních letech mimořádně vychycený herec. Znát ho můžeme iz mimořádně kvalitního akčního dramatu Tenet. Herec je přitom synem slavného otce Denzela Washingtona.

Beckett je povedený akční thriller o americkém turistovi v Řecku, který se dostane do problémů a čelí pokusům o zabití. Kdo a co stojí za pokusem o likvidaci „nepodstatného” člověka se divák dozví na ploše 1 hodiny a 48 minut. Příjemný a poutavý film na večer, který je vysoce oceňován kritiky i diváky Netflixu.

Extraction

Chris Hemsworth je dalším příkladem herecké hvězdy, která pro Netflix natáčí kvalitní a diváky vyhledávané filmy. Herec se stal populárním po celém světě díky roli Thora v marvelovských klasikách.

Příběh o vojácích bojujících ve válce v Afghánistánu se zčásti zakládá na skutečných událostech. Film byl představen divákům v roce 2020 a za tu dobu si získal vysoké hodnocení na různých portálech.

S délkou téměř dvou hodin se jedná o emocionální a akční thriller s kvalitní režií, kamerou a hlavně zápletkou. Zároveň se jedná o nejvíce sledovaný film vyrobený Netflixem.

Seriály na Netflixu

Právě bohatá a pestrá seriálová tvorba Netflixu láká diváky po celém světě, aby se stali předplatiteli a zažívali tak vzrušující chvíle svých oblíbených postav, hrdinů i antihrdinů celé měsíce, ba i roky.

Dá se naprosto bez pochyb tvrdit, že Netflix je současným králem seriálové produkce a tento status mu patří již několik let po sobě.

Ostatní konkureční streamovací služby se samozřejmě snaží, ale při pohledu na současné i plánované seriály, bude velmi obtížné Netflix dostihnout a z trůnu sesadit. Momentálně služba nabízí následující seriálové hity a některé z nich se již staly kultovními.

Stranger Things

Fenomén s názvem Stranger Things odstartoval svou cestu za statusem kultovního seriálu již v roce 2016. Od té doby Netflix přinesl celkem 3 kompletní série a fanoušci po celém světě s napětím očekávají příchod série s číslem 4. Ta je naplánována na dosud neupřesněné2, V seriálu účinkuje i hollywoodská hvězda Winona Ryder. Tematickyse jedná o sci-fi mysteriózní sérii, která je zasazena do malé americké vesnice. Zmizení mladého chlapce následně spustí celý řetěz zvláštních událostí. Ukáže se, že zapadlá a ničím výjimečná oblast kdesi v Indianě ve skutečnosti výjimečná je a spolu s ní i její obyvatelé, včetně malé holčičky s nadpřirozenými schopnostmi. Každá epizoda stále detailněji a hlouběji odhaluje tajemství a opravdovou podstatu různých úkazů a záhad.

The Witcher

Superúspěšná seriálová podoba, která vznikla na základě knihy jednoho ze současných králů literárního fantasy - Andrzeje Sapkowského. U nás je seriál i rozsáhlá literární tvorba známá pod jménem Zaklínač. Hlavní postavu, Geralta z Rivie, ztvárňuje americká filmová superstar posledních let Henry Cavill, který je sám velkým fanouškem literárního hrdiny. Herec je známý zejména postavou Supermana a také se v minulosti blýskl rolí Thézeuse v kvalitním, ale mírně přehlíženém filmu Immortals. Witcher je perfektní ukázkou toho, jak lze literární předlohu věrně a zároveň i poutavě a pravdivě přenést do seriálové podoby. Witcher je hrdinou i antihrdinou zároveň a jeho osud je spřažen s magií, politikou, cestováním a neustálým hledáním rovnováhy. Jeho pracovní náplní je likvidace monster různého druhu, samozřejmě za peníze. Seriál se dočká druhé série, která by měla být zpřístupněna v průběhu roku 2022. Zajímavostí je, že Witcher se díky mimořádně kvalitním počítačovým hrám stal i velmi známou globální značkou. Hry patří do zlatého fondu digitální zábavy a jejich velkým příznivcem je i samotný seriálový Witcher - Henry Cavill.

Lupin

Mysteriózní seriál, který se dočkal dvou sezón zavede diváka do Francie.

Zde se na začátku 20. století odhaluje příběh zloděje - gentlemana Arsèna Lupina. Hlavní postavu ztvárňuje populární francouzský herec, jehož diváci znají z kvalitního snímku o pečovateli z roku 2011 s názvem Intouchables. Omar Sy se už dříve prosadil i mimo hranice Francie a Netflix ho obsadil do role, která je mimořádně komplexní. Seriál je jedním z více, pro které se vyplatí předplatit Netflix na dlouhé období.

Typologicky se jedná o mysteriózní seriál s prvky komedie a akce. Seriál zatím obsahuje dvě sezóny a na portálu Rotten Tomatoes dosahuje ratingu až 97%.


Obsah pro děti

Kromě obsahu pro dospělou populaci nabízí Netflix také tvorbu pro děti.

Ta obsahuje všechny kvalitní animované, kreslené nebo i hrané filmy či seriály pro mladého diváka. Výběr je opravdu pestrý a koupí předplatného tím pádem uspokojíte i nejmenší členy rodiny. Co je však v této oblasti unikátní, je způsob, jakým Netflix přistupuje k nejmenším divákům.

Netflix nabízí možnost vytvořit tvz. dětské konto. Takový účet pak umožňuje dětem prohlížet si jen takový obsah, který si vlastník nadřazeného účtu zvolí. Rodič tak dostává poměrně kvalitní nástroj, jak zajistit svému dítěti bezpečný obsah bez násilí nebo strašidelných scén. AKtivace účtu pro děti je zcela zdarma a je dostupná pro všechny verze předplatného.

Alternativa k netflixu


V segmentu online streamovacích služeb není Netflix osamocený a musí o přízeň diváka bojovat s četnou konkurencí. Ta se skládá velkých a globálních hráčů, jako jsou HBO Go, Amazon Prime Video. Lokálně představuje poměrně zdatnou konkurenci zejména služba Voyo, která se však orientuje na zprostředkování hlavně domácí tvorby. Ceny a rozsah poskytovaných služeb se mezi jednotlivými streamvacími službami příliš neliší. Podíváme se na nabídku velkých i lokálních poskytovatelů, kteří nabízejí online filmy a seriály českému divákovi.

HBO GO

Streamovací služba HBO GO představuje asi nejzdatnějšího konkurenta pro Netflix.

Tento fakt vyplývá z dlouhé tradice, kterou značka HBO má ve světě iu nás. Za dlouhá léta existence dokázalo HBO přinést divákům unikátní filmové projekty a také seriálové počiny, které vstoupily do dějin kinematografie.

Za zmínku určitě stojí seriálový megahit GAME of Thrones, Walking Dead nebo historický seriál, který byl svého času nejdražším seriálem světa - ROME (Řím).

Pohled na ceník nám ukáže, že v nabídce je pouze jeden typ předplatného s cenou 5,99 € za měsíc. V ceně je zahrnuta kompletní nabídka filmů, seriálů, dokumentů, koncertů a také sekce pro děti. Obsah lze streamovat do všech typů zařízení od chytrých telefonů, přes tablety, notebooky a smart TV. Podporována jsou zařízení s operačním systémem Android i Apple. Streamování probíhá přes aplikaci HBO GO, kterou je po nainstalování třeba aktivovat.

Aktivací zaplaceného konta je celá nabídka okamžitě k dispozici na dvou zařízeních najednou. Možné je také stahování filmů pro pozdější offline prohlížení.

Stáhnout lze maximálně 25 titulů, které budou k dispozici následujících 30 dní. Jakmile je stisknuto tlačítko přehrávání staženého titulu, začíná běžet lhůta 48 hodin na jeho přehrávání. Potom jeho platnost vyprší. Stažený titul lze sledovat neomezeně do vypršení jejej platnosti.

Vzhledem k ceně a nabídce filmů a seriálů pro online sledování, je namístě vážně uvažovat o nabídce HBO GO zejména kvůli faktu, že velká část obsahu je buď s českým nebo slovenským dabingem, nebo alespoň s titulky. Množství takto připraveného obsahu pro českého diváka je mnohem větší než v případě Netflixu, který má v lokalizaci dost velké mezery – což je ale pro malou velikost SK/CZ trhu pochopitelné.

Amazon Prime Video

Streamovací služba amerického obchodního giganta Amazon je u nás dostupná v jediné verzi, která stojí 5,99 € za měsíc.

Oproti HBO GO je zde výhoda v tom, že potenciální zákazník si může službu vyzkoušet zdarma na prvních 30 dní.

Služba nabízí sbírku klasických filmových hitů i méně známých filmů, podobně jako Netflix nebo HBO GO. Snaží se io vlastní tvorbu, kterou v minulosti realizovala v podobě automobilového pořadu GRAND TOUR, který byl jakýmsi pokračováním legendární série z produkce britské BBC s názvem TOP GEAR.

Momentálně služba láká diváky na seriály ALL OR NOTHING, GOOD BOYS nebo sérii JACK RYAN, kde hlavní roli ztvárňuje superstar John Krasinski.

Cena je tedy stejná jako v případě služby HBO GO, problémem jistě bude slabá lokalizace jednotlivých titulů do domácího jazyka nebo alespoň češtiny. V budoucnosti ani není třeba očekávat, že by se situace měla změnit, proto se v současnosti jeví jako lepší alternativa právě HBO GO.

VOYO

Lokální služba Voyo nabízí možnost vyzkoušet si ji prvních 7 dní zdarma. Jedinou podmínkou je registrace nového účtu. Následně lze zakoupit plnou verzi, která přinese obsah bez reklam a hlavně bez vázanosti. Cena za předplatné je 5,99 € měsíčně. Platbu lze realizovat všemi dostupnými způsoby, včetně platbou převodem, pomocí platebních karet s možností automatického prodlužování.
Cena je tedy stejná jako v případě HBO GO nebo Amazon Prime Video. Rozdíly je třeba hledat v obsahu.

Voyo se totiž výrazně orientuje na domácího diváka, a tak je kompletní celý obsah filmů, seriálů, TV pořadů v češtině. Součástí jsou i originální pořady TV Markíza, které lze dívat v předstihu oproti klasickému TV vysílání.

Samozřejmostí je absence reklam, příjemným bonusem je možnost sledovat různé sportovní přenosy, například i kanadsko-americkou NHL. Majitel účtu může současně prohlížet obsah na dvou zařízeních a přihlášených na jeden účet může být až pět různých zařízení.

Bonipo doporučuje