Nemáš ještě 18 a chceš vydělat? Můžeš dělat toto

Nemáš ještě 18 a chceš vydělat? Můžeš dělat toto
Pokud čteš tento článek, pravděpodobně jsi mladý a hlavně ambiciózní. Výborně! Nejdůležitější je přece chtít. Na Slovensku může dítě legálně vykonávat fyzickou práci až po dovršení 15. roku života, a to formou dohody o brigádnické činnosti. Jak však vydělat peníze, když ještě nemáš 15? Je tu pár způsobů, které si rozdělíme do dvou kategorií. V první kategorii jsou způsoby, jak si vydělat jako dítě. Ve druhé kategorii zase způsoby, jak si vydělat jako student.

Jak si vydělat peníze, když jsi dítě?

Dětská práce je samozřejmě zakázaná. Co však můžeš dělat, aby sis jako dítě vydělal?

Modeling

Hodně slavných modelek a modelů začínalo s modelingem už v raném dětství. Máš zajímavé rysy tváře nebo těla? Potom neváhej a řekni o tomto nápadu rodičům. Modeling je náročný a jeho svět čelí různým nástrahám. Proto rodičům důvěřuj a zkus pochopit, pokud se jim nápad s modelingem nebude líbit.


Kompars

Přemýšlíš, jaké by to bylo vidět se v reklamě? Všechno, co pro to musíš udělat, je jít na casting. Opět však jde o práci, kterou nemůžeš vykonávat bez souhlasu rodičů. Pokud se reklamy nebo filmu bojíš, nezoufej. Stále je tu možnost komparsu. Jde v něm jen o tvoji účast. Do některých relací není potřebný ani casting, stačí se jen přihlásit. A když se ti kamery zalíbí, možná jednou budeš i hlavní postavou.


Herectví

Herectví má trochu do činění s komparsem. Avšak otevírá ti mnoho dalších dveří, než jen být komparsistou v relaci. Baví tě herectví? Nejlepší bude, když se přihlásíš do umělecké školy a s rodiči navštívíš pár castingů. Tentokrát však nemusí jít jen o televizi. Hrát a vydělávat můžeš i na divadelních prknech. Jde o super možnost, pokud se přátelíš s kamerou.


Rada 

Protože ještě nejsi plnoletý a nemáš 15 let, vždy potřebuješ souhlas rodiče.

YouTube

Určitě máš i ty svého oblíbeného youtubera. Co ti brání v tom, abys jím byl ty sám? Nic! Jediné, co na to budeš potřebovat, je internet, počítač a kamera. O čem budeš točit videa, je jen a jen na tobě.

youtube

Venčení psů

Na to, abys mohl sousedce vyvenčit hafana, nepotřebuješ ani smlouvu ani nic speciálního. Zaklepej u sousedky a zeptej se, zda by ti byla ochotná něco zaplatit za každodenní procházky. Možná řekne ano a ty vyděláš. Když bude s tebou spokojená, brzy budeš venčit psy i jejím kamarádkám!


Prodej starých věcí

Máš spoustu hraček, se kterými si už nehraješ? Udělej online bazar nebo bazar u sebe v pokoji. Pozvi na něj všechny kámoše a raz dva vyděláš na svých starých věcech.

Pečení

Zvýšit hodnotu svého kapesného si můžeš i prodejem upečených koláčků. Upeč pár čokoládových cookies, samozřejmě s dozorem dospělého. Zůstává ti je už jen zabalit a oběhnout sousedy. Věř, že si každý aspoň jednu sušenku vezme a ty si vyděláš.

Vlastnoruční výroba

Jde ti něco skutečně od ruky? Umíš vyrobit skvělé mýdlo, hračku nebo bytovou dekoraci? Mohou to být například i náramky! Začni je vyrábět ve větším množství a obdaruj nejdříve rodinu. Můžeš si za to vyžádat i menší odměnu, aspoň na materiál. Později se s tím určitě pochválí známým či kolegům, a tobě se rozroste klientela! Nezapomeň si k tomu vytvořit i sociální sítě.

vyroba

Jak si vydělat peníze při škole?

Pokud už máš 15 let a víc, otevírají se ti dveře s novými možnostmi. Už můžeš být i oficiálně zaměstnaný a brigádničit. Stále se však na tebe vztahují i předcházející možnosti. Jak si můžeš vydělat, když už máš 15?

Roznášení letáků

Téměř každý si tím prošel. Není to fyzicky lehká práce, ale nepotřebuješ na to žádný speciální talent. A co víc, nebudeš sedět jen doma, ale také trochu vyvětráš hlavu.

Promotérství

Vždy, když se konají velké konference, autosalóny, představení, hledají agentury promotéry. Co je jejich náplní? Být reprezentativní, pěkně se usmívat a být nápomocný. Někdy jde o promování produktu, jindy potřebuje konference někoho, kdo usadí hosty.

Pomocná síla v kavárně

Přes víkend, kdy jsou kavárny plné, pár šikovných rukou se vždy hodí. Zastav se proto v některé z nich a zeptej se, jestli nepotřebují brigádníka po škole a přes víkend. Samozřejmě, kavárnu můžeš nahradit různými jinými provozovnami.

Odevzdej svoje zkušenosti

Umíš perfektně cizí jazyk? Jde ti matematika? Doučuj po škole svoje spolužáky, a vytěž ze svých vědomostí! V budoucnosti se ti to bude hodit při práci s lidmi.


Na to, abys mohl pracovat už v dětství, potřebuješ hlavně odvahu a chuť. Popovídej si o tom s rodiči a určitě tě v tom podpoří. Přece jen, naučí tě to zodpovědnosti a finanční gramotnosti.

Bonipo doporučuje