Jaké jsou nástrahy nelegálních výdělků? Vyplatí se to vůbec vzhledem k rizikům?

Jaké jsou nástrahy nelegálních výdělků? Vyplatí se to vůbec vzhledem k rizikům?

Globální pandemie negativně ovlivnila různá odvětví průmyslu. Mnoho lidí se muselo naučit žít s nižším platem a někteří přišli úplně o práci. Tato situace možná přinutila i vás hledat nový zdroj příjmu. Bohužel ti, kteří neměli dostatečné finanční rezervy, začali přemýšlet nad způsoby, jak vydělat načerno. Toto řešení s sebou přináší ale rizika, kterým byste se určitě měli vyhýbat.


Ilegální způsoby vydělávání

Všichni dobře víme, že v dnešním světě se dá vydělávat činnostmi, které rozhodně nejsou v souladu se zákonem. Nejčastěji jde o:

  • obchod s drogami
  • krádeže
  • prodej kontrabandu
  • okrádání lidí přes internet.

K těmto způsobům výdělku se lidé přikloní, když už opravdu nemají co ztratit a nezáleží jim na vlastní svobodě a bezpečnosti. V uvedených oblastech podnikání je ale obrovské riziko toho, že vám (případně vašim blízkým) někdo ublíží. Kromě toho si vydělané peníze možná ani nebudete moci užít, neboť se budete neustále schovávat před policií. Jednoduše, když potřebujete peníze, s jistotou vám někdo známý dokáže poskytnout poctivou práci. Ve srovnání s ilegálním vyděláváním vám budou na účet přibývat menší sumy, ale aspoň nebudete žít ve strachu z toho, že skončíte ve vězení.

Vězení

Problémy s daněmi

Vyšší jsou uvedené extrémní případy nelegálního vydělávání. Mnohem častěji se ale setkáme s mírnější formou porušování zákonů. Jde o nesplnění povinností v souvislosti s daněmi. Mírnější je v tom smyslu, že vám nehrozí přímé nebezpečí srovnatelné s postřelením na ulici, když budete prodávat drogy. I přesto byste ale měli udělat všechno pro to, abyste vydělávali v souladu se zákonem.

Problémy často vznikají při vydělávání přes internet, protože lidé si stále nejsou jistí tím, kdy jim vzniká povinnost podávat daňové přiznání. Řekněme, že si založíte blog a přilákáte na svůj obsah dostatek čtenářů. Jak rozlišíte, zda musíte řešit daně, nebo ne?

 

TIP: Pokud vaše celkové roční příjmy (za rok 2020) nepřesáhnou 165 690 Kč, nevzniká vám povinnost podávat daňové přiznání.

 

 

Staňte se podnikatelem

Nejjednodušší způsob, jak vydělávat přes internet bez obav z porušování zákona, je stát se oficiálním podnikatelem. Podnikání je definované jako soustavná činnost vykonávaná za účelem zisku. Pokud plánujete vydělat víc než uvedených 165 690 Kč, bude nejlepší založit si živnost, s.r.o. nebo jinou právní formu podnikání.

dane

Co hrozí v případě nelegálního podnikání?

Když budete na internetu tvořit obsah nebo prodávat svoje služby online a nezdaníte svůj příjem do stanoveného termínu, porušujete zákon. Pokuta za práci „načerno“ se v tomto případě pohybuje do částky 100 000 korun.


Správce daně při rozhodování o výšce pokuty zvažuje různé okolnosti – závažnost a následky vašeho protiprávního jednání, případně jeho trvání, nebo zda jste měli problémy i v minulosti. Úrok ze zmeškání je počítaný podle základní úrokové sazby Evropské centrální banky.

 

Závěr

Pokud ještě stále máte pochybnosti o tom, zda se vyplatí vydělávat legálně, zamyslete se nad benefity, které vám to přinese. V první řadě nebudete muset platit pokuty a bát se o svoji bezpečnost, jak bylo uvedeno výše. Kromě toho budete mít mnohem větší šanci na rozvíjení své kariéry do budoucnosti. Vaši klienti vám budou víc důvěřovat. Navíc budete mít z poctivě vydělaných peněz dobrý pocit. Způsob, jak vydělat peníze nelegálně, by našel kdokoliv – avšak vydělávat si poctivou prací je to, co vám do života přinese skutečnou radost.

Bonipo doporučuje