Jak vyčistit a ušetřit místo na disku?

Jak vyčistit a ušetřit místo na disku?
Čas od času se naše telefony zaplní různými soubory, jako jsou fotky, videa, zprávy, aplikace a najednou nám na disku už nezůstane místo. Co v takovém případě dělat?

Vymažte data aplikací

Pokud se nechcete zbavit aplikace, ale potřebujete získat nový prostor na disku, jednoduše vymažte data, která si aplikace ve vašem zařízení uchovává. Jak na to?

  1. V nastavení telefonu najděte nastavení aplikací. Zobrazí se vám seznam aplikací.
  2. Klikněte na vámi zvolenou aplikaci a zobrazí se vám údaje o aplikaci.
  3. Zobrazí se tlačítko s nápisem „odstranit údaje“ nebo „Smazat data“ – klikněte na tlačítko a údaje z aplikace se odstraní.

Co se tedy odstraní? Aplikace si uchovávají různé údaje v takzvané „cache“ paměti. Jsou to například přihlašovací údaje, abyste se pokaždé po otevření aplikace nemuseli přihlašovat. To je velmi užitečné. Avšak jsou tady i různé jiné údaje jako údaje o poloze, o zařízení, o vás a další. Záleží, jaké údaje aplikace potřebuje ke svému fungování. Vymazáním tak aplikace ztratí o vás údaje, ale vy se můžete opět přihlásit a aplikace bude fungovat jako předtím. S tím rozdílem, že bude zabírat méně místa na disku.

!! POZOR: smazané údaje se už nedají obnovit!!!

tablet


Přenesení souborů na CLOUD

Dalším řešením jak šetřit místo v zařízení je uložení souborů na cloud. Cloud je internetový server, ke kterému máte přístup (například prostřednictvím vytvořeného účtu) a který slouží jako externí paměť – můžete si sem nahrát soubory, fotky, videa, hudbu… zkrátka cokoliv, co nechcete, aby vám zabíralo místo v telefonu. Takovýto cloud je například Google Drive, který je zdarma, a pokud máte telefon s Androidem, už ho tam máte předinstalovaný. Stačí tak jen nahrát soubory. Po přihlášení do cloudu se k nim můžete opět dostat, prehlédnout nebo stáhnout zpět do zařízení.


Jak na práci s cloudovou aplikací Google Drive?

  1. Pokud máte Android a chcete použít Google Drive, aplikace je už předem předinstalovaná, pro iOS je potřebné aplikaci stáhnout
  2. Otevřete aplikaci, pokud už máte účet, přihlaste se s vaším kontem Google, pokud konto ještě nemáte, je potřebné si ho vytvořit
  3. Po přihlášení se vám zobrazí všechny soubory, které jsou na cloudu nahrané. Pro nahrání nových souborů klikněte na ikonu „+“. Zobrazí se vám možnosti přidání nové složky, dokumentů, tabulek, prezentace, ale také možnost nahrání souborů. Zaklikněte tuto možnost a označte soubory, které se mají nahrát. Nahrávání souborů může trvat déle, v závislosti na velikosti daných souborů.

Existují i jiné cloudové systémy jako například DropBox, iCloud nebo OneDrive či Mega. Ne všechny však nabízejí svoje služby zdarma. Za některé cloudové systémy si musíte měsíčně zaplatit. To samé platí i o rozšíření místa na cloudu, protože zdarma získáte jen omezené gigabajty prostoru.


Odinstalování nadbytečných aplikací

Výrobce telefonu do zařízení při výrobě předinstaluje více aplikací. Dělá to hlavně kvůli partnerům, jako je například Google, se kterými má smlouvu a jednoduše je tam musí dát. Na co vám však v telefonu bude aplikace vyhledávače Bing, Booking.com, nebo různé demoverze her, které si i tak budete muset zaplatit, když je chcete hrát celé? Jednoduše tyto aplikace odinstalujte a zjistíte, že jste právě získali pár giga volného místa navíc.

Jak odinstalovat aplikaci jedním dotykem?

Pokud vlastníte novější smartphone, možná dokážete aplikaci odinstalovat rychle a jednoduše. A to dvěma způsoby:

  1. Na aplikaci podržíte prst a zobrazí se možnost odinstalovat.
  2. Na aplikaci podržte prst a přesuňte aplikaci do horní nebo spodní části obrazovky, kde zasvítí ikonka ve tvaru odpadního koše nebo „x“.
  3. Stačí už jen odinstalaci potvrdit

Aplikace na optimalizaci zařízení

V obchodě s aplikacemi můžete najít různé aplikace, které vám vyčistí disk od nepotřebných souborů a optimalizují telefon. Pozor, ne všechny aplikace, které se tak tváří, to také udělají. Je třeba být na pozoru a stahovat jen ověřené aplikace. Aby se vám nestalo, že vám data nejen zmizí, ale dostanou se i do nesprávných rukou.

Pokud však zvolíte správnou aplikaci, její účinek bude pozitivní. Některá zařízení mají tento optimalizátor už nainstalovaný z výroby. Pokud ho nemáte, stačí stáhnout jednu z těchto aplikací. Nejlépe hodnocené jsou aplikace AVG Cleaner, CCleaner, Avast Cleanup nebo Fancy Booster.

Nejideálnější je, když optimalizaci telefonu a čištění disku provádíte aspoň jednou týdně. Zabere to pár minut, ale optimalizací si vyčistíte disk od zbytečných údajů, které vytvořily aplikace a které se tam nasbíraly používáním zařízení.


Opravdu to potřebuji?

Poslední rada je velmi jednoduchá. Jak nejlépe získat místo na disku? Odstraňte to, co nepotřebujete. Opravdu potřebujete mít 5 her a zbytečných aplikací? Co tak odinstalovat ty, které jste už hráli? Také nezaškodí protřídit fotografie – vždyť přece ne každá je dokonalá a při focení děláme víc snímků, abychom si mohli vybrat. To samé platí o stažených souborech a podobně.

Bonusový tip :)

Rádi posloucháte hudbu? Nestahujte si hudbu přímo do zařízení, ale vyzkoušejte aplikaci na přehrávání hudby, jako například Spotify nebo Apple music. Nejenže ušetříte místo v zařízení, ale také budete mít přístup k jakékoliv hudbě, jakou budete chtít v daný moment slyšet. Nevýhodou je jen připojení k internetu, bez kterého hudbu přes aplikaci poslouchat nemůžete.


Bonipo doporučuje