Jak vybrat ty pravé běžky

Jak vybrat ty pravé běžky
Chcete se kochat zasněženou krajinou a sportovat u toho? Běh na lyžích je ta optimální varianta zimního sportu. Tento výběr byl dost jednoduchý. O něco složitější je výběr vhodných běžeckých lyží. V každém specializovaném obchodě vám určitě velmi fundovaně poradí. Pojďme si ale krátce shrnout něco o výběru a velikosti běžek, jak běžky koupit a co je vlastně nejdůležitější. Jde o kombinaci váhy a výšky běžkaře a využití běžek, techniky lyžování a v neposlední řadě výběr terénu.

Důležitější, než výška, je váha běžkaře

Pro výběr správné délky běžek je důležitým faktorem hmotnost lyžaře.

 

Jednoduchý přehled dle hmotnosti:

  • délka běžky do 182 cm: 55 - 65 kg
  • délka běžky do 190 cm: 60 - 75 kg
  • délka běžky do 198 cm: 70 - 85 kg
  • délka běžky do 206 cm: 85 kg a více 

 


Fyzikální okénko

Proč je důležitá váha běžkaře? Proč mají běžky zrovna takový tvar a délku? Proč používáme najednou dva typy vosku (vosk pro odraz a rychlý vosk)? Co způsobí, že běžky opravdu jedou dopředu a nekloužou dozadu?


Když si zvolíme správný typ běžeckých lyží (pro klasický běh), bude vše fungovat tak, jak má. Za přispění fyziky, samozřejmě. Co se tedy děje a co bychom se dozvěděli od profesora fyziky?


Pro klasický běh si vybereme obě lyže stejné délky a stejného tvaru. Stoupneme si na jednu běžku celou svojí vahou a ta, díky svému tvaru, působí na podložku (sníh) stejným tlakem po celé své délce. Při rovnoměrném zatížení obou lyží  zůstane uprostřed tzv. vosková komora s voskem umožňujícím odraz. To je jedním z předpokladů, aby lyže jely dopředu a neklouzaly dozadu. Běžkař při odrazu zatíží odrazovou nohou lyži natolik, že přimáčkne voskovou komoru na sníh a tím přijde do kontaktu se sněhem vosk určený pro odraz. Když ale stojí lyžař na obou lyžích, rovnoměrně je zatěžuje stejnou silou, jede lyže jen po rychlém vosku, a proto s menším odporem.

 

Když to zrekapitulujeme: při rovnoměrném zatížení obou lyží je nikdy nesmíte prošlápnout. Pod vázáním musí mít lyže oblouček (mazací komora). Zatímco, když přenesete váhu pouze na jednu nohu/lyži, ta se prošlápne. Tak se odrazíte.

Právě proto by výsledná tvrdost běžeckých lyží měla být co nejpřesnější.

U lyží na bruslení toto neřešíme. Odraz je veden z celé hrany lyže a ne jen přes skluznici.

 

 

Délka běžeckých lyží

Délku vybíráte podle zvolené techniky, ale především podle zkušeností. Delší lyže mají lepší skluzné vlastnosti, jsou však hůře ovladatelné.

Pro klasický styl jízdy jsou dobré lyže s délkou o 20-30 cm delší, než je výška postavy. Pro styl bruslení doporučujeme délku lyží shodnou s výškou postavy nebo o 5-10 cm delší.

 


  

Kategorie běžek podle úrovně a zkušeností běžkaře

 

Nabízí se, že je rozdíl mezi běžkami pro výkonnostní sportování nebo pro kochání se krajinou „na turistu“ nebo pro začátečníka. Rozdíl je v použitém materiálu, tvrdosti lyže, v její rychlosti. Doporučujeme se správně zařadit a nepřeceňovat, ale ani nepodceňovat své síly a zkušenosti.

  • Pro turisty nebo také pro začátečníky:

Zvolte širší a měkčí lyži. Jsou pomalejší a mají méně skluznou skluznici.

  • Sportovní běžky:

Jsou vybaveny lehčí konstrukcí a rychlejší skluznicí.

  • Závodní běžecké lyže:

Tyto lyže jsou pro náročné výkonnostní sportovce a závodníky. Běžky jsou užší, tvrdší a rychlé. Často jsou vyrobeny z hightech materiálů, například z karbonu.

 

 


Rozdělení podle techniky běhu 

Klasické běžecké lyže:

Jde o lyže určené na běh klasickou technikou v upravené stopě s využitím běžeckých a stoupacích vosků. Vyznačují se výraznější špičkou s ostřejším vrcholem pro plynulost pohybu po důrazném odrazu. Charakteristické je i větší klenutí lyže v oblasti mazací komory. To spolu s optimálním zatížením lyže vytváří ideální podmínky pro správné technické zvládnutí odrazu.

 

Doporučení pro začátečníky:

Zvolte si lyže, jejichž skluznice je opatřena „šupinami“. Pomůže vám zdrsněný povrch skluznice. Ulehčuje odraz i stoupání, a to i bez použití stoupacích vosků. Šupiny zpomalují jízdu ve sjezdu.

 

Optimální délka běžecké lyže pro klasický styl: 

Ideální délka je o 20 centimetrů více, než postava běžce. Na delší lyži dosáhnete daleko lepšího skluzu. Důležitým faktorem je i jejich tvrdost. Obecně platí, že tvrdší lyže je rychlejší, ale vyžaduje lepší zvládnutí techniky odrazu, protože je obtížnější ji prošlápnout. Pro začátečníka je tedy vhodnější měkčí lyže.

 

 

Běžecké lyže skate / na bruslení / volný styl:

Jsou pro jízdu na hladké upravené ploše bez stopy. Nepoužíváme vosky.

Tyto běžky charakterizuje nevýrazná špička, zpevněné hrany a menší prohnutí. Doporučená délka je o 5 – 10 cm delší, než je postava lyžaře. Někdo rád využívá běžky ve stejné délce jako je jeho postava.

Delší lyže sice lépe jedou, ale podstatně hůře se ovládají. I tady je důležitá optimální tvrdost. Příliš tvrdá lyže má zhoršené vedení ve skluzu a lyžaři se s ní bude hůře manévrovat. Příliš měkká vás zase bude brzdit kvůli velkému prošlápnutí a následné zbytečně velké třecí ploše.

Skate běžky jsou drahé, rychlé, vyžadují pečlivou údržbu a lyžaři turistovi by neposkytly mnoho zážitku a radosti, protože pro svoji lehkost bývají často křehké a nesnesou tvrdší zacházení např. v lese a v jiném náročném terénu. Jsou velice úzké a ve sněhu mimo upravený povrch se boří.

 

Combi běžecké lyže:

Tento typ běžek je vhodný pro všechny ty z vás, kdo jste rekreační lyžař. Chcete si zkusit obě techniky. Nechcete však investovat do každých běžek zvlášť. Jejich vlastnosti dosáhly kompromisu mezi klasickými a skate lyžemi pro běh.

Combi lyže jsou tvrdší než klasické. Pokud však zvolíte příliš tvrdé, pěkně se při odrazu potrápíte. Současně jsou delší než lyže na skate. Vyberete-li příliš dlouhé, budou se vám při bruslení hůře ovládat. Optimální délka je o 10 – 15 cm více než postava lyžaře.

 

Běžky do terénu - Backcountry:

Odolný typ lyží vhodný do terénu mimo upravované tratě. Pohyb na této lyži můžeme připodobnit více k chůzi na lyžích, než k běhu. Šířka takové lyže se pohybuje v rozmezí mezi turistickou běžeckou a sjezdovou lyží, což dodává běžci výjimečný pocit stability i v hlubším sněhu. Alespoň jedna ocelová hrana usnadňuje pohyb po zledovatělém podloží a odolná skluznice přidává lyžím na životnosti. Délkou by měly převyšovat o 10 – 15 cm postavu běžkaře.

 

 

Výběr běžek pro děti

Pro děti do pěti let jsou nejvhodnější stabilní dětské široké lyže, které jsou kratší než postava dítěte. V pozdějším věku dítěte je teprve učíme správnému skluzu. Tomu se přizpůsobuje i délka lyže. K dostání jsou juniorské lyže, kde vybíráme podle stejných kritérií jako u dospělých. Optimální délka je o 15 cm převyšující postavu dítěte.

 

Bonipo doporučuje