Jak vybrat správné kolo

Jak vybrat správné kolo
Stejně jako u jiných sportů, to, co nám bude u toho daného parťákem závisí na správném výběru. Je jen na nás, jakou tomu dáme váhu a vybereme si to správné kolo, se kterým bude každý ujetý kilometr čistou radostí. Nebo jestli budeme každý kilometr proklínat.

Co je tedy důležité? 

Vybrat správnou velikost kola a zohlednit to, kde budeme jezdit. Krosová a horská kola patří mezi ty nejčastěji prodávané. A také většina cyklistů řeší, které z těchto dvou si právě vybrat. Proto je důležité co nejpřesněji si říct, kde budeme jezdit. Konkrétně, jakým terénem. Jednoznačné to je, pokud umíme říct, že výhradně jezdíme po zpevněných cestách nebo pouze po neupravených terénech. Tam je to jasné. Ale představte si, že jste na čtyř hodinovém výletě, kde tři hodiny jedete po silnici a zpevněné cestě a jednu hodinku lesním nezpevněným terénem. Pak už stojí za zvážení, jak často se vám toto stává. A jestli se ta hodinka v lese nestane vaší noční můrou. S horským kolem po silnici jet můžete, s krosovým po lese už moc ne. Pro dobrý výběr vám určitě přijde vhod naše srovnání a rady.

 

Kde koupit kolo

Určitě pro nákup kola využijte specializované prodejny. A je jedno, jestli jde o velký obchod nebo zapadlý krámek. Důležité je, aby vám v prodejně uměli fundovaně poradit s jeho výběrem.

 

Výběr kola podle velikosti

Průměr kola se udává v palcích (dospělé kolo od 15“ do 24“). Výška rámu je také v palcích nebo má univerzální značení jako u oblečení XS – XL. Výšku rámu si vybíráme podle výšky postavy. Stejně tak průměr kola. Menší kolo se dá lépe ovládat. Pro vysokého jezdce bude vhodnější větší. Doporučujeme si vždy kolo vyzkoušet. Kolo potřebujete velikostně akorát „na tělo“. Pokud budete mít příliš velké, bude se vám špatně ovládat. Příliš malé také není to pravé. A to nemluvíme o bolesti zad, které si můžete nesprávným výběrem způsobit.

 

 

Výběr kola podle jeho využití

Typ kola rozlišujeme podle jeho použití v terénu. Vybírat můžete kola horská, krosová, trekingová, silniční, městská, dětská kola a elektrokola. Věnujme se podrobněji každému typu.

 

Horská kola, označujeme také zkratkou MTB (z anglického mountain bike)

Velikost kola: průměr 26“, 27,5“, 29“.

Terén: vhodné do náročného terénu i na silnici.

Je to kolo pro zkušeného cyklistu i začátečníka. Také pro časté i občasné ježdění. Vybrat se dají horská kola různých materiálů a cen. U těch levnějších je dobrý poměr cena x výkon.

Dražší modely jsou odpružené. Díky tomu je komfortní jízda po nerovném terénu.

S horským kolem můžete jezdit po kamenech, nerovnostech, přes kořeny, ale také po silnici. Na silnici jede pomaleji než krosové kolo. Pokud máte terénní pláště můžete jezdit za všech povětrnostních podmínek – po suchu, v mokru, na blátě.

Celoodpružená konstrukce se hodí do těch nejnáročnějších terénů. Některá kola mají odpruženou pouze přední vidlici. Taková jsou vhodná na cesty a do průměrně náročného terénu. Důležitou vlastností je možnost zamknout jak přední, tak zadní odpružení.

Kdo rád jezdí rychle po cestách z kopce, do kopce i po rovině, ale vyhýbá se těžkému terénu. Ten si vybírá modely cross country se zdvihy vidlice od 80 do 100 mm.

Ten, kdo preferuje hrbolaté lesní pěšinky a celkově náročný terén, měl by vybírat spíše celoodpružené modely.

Nejvhodnější pro stoupání i sjezd jsou kola se zdvihy vidlice kolem 120 mm. Jsou sice těžší než stroje s pevnou zadní stavbou, zato mají lepší prostupnost terénem a jsou pohodlnější.

Pro drsné zacházení v terénu jsou vhodná kola z kategorie All-Mountain nebo Enduro.

Další typ horského kola je Freeridové kolo. Do kopce nic moc, ale za to pro svižnou jízdu z kopce je to správný výběr.

Poptávka na trhu zajistila, že se v posledních letech rozrůstá řada sportovních horských kol pro ženy. Tato kola mají kratší rám a pohodlnější širší sedlo. Samozřejmostí je odpovídající design.

Cenově horské kolo pořídíte mezi 30000 – 40000 Kč podle značky a materiálu.

 

 

Krosová kola

Velikost/Průměr kol: 28" nebo 29“.

Terén: lehčí terén, zpevněné stezky, silnice.

Krosové kolo je kombinací mezi horským kolem a kolem silničním. Kola jsou vhodná pro lehčí terén, jízdu po silnici a zpevněných stezkách. Jedná se o ideální typ kola pro cykloturistiku. Mají odpruženou přední vidlici, tak jako to mají horská kola. Ze silničního kola si krosová půjčují větší kola a rychlejší převody. Je to vhodné kolo pokud většinu vaší jízdy trávíte na silnicích a cyklostezkách, nebo kolo využíváte na každodenní cestu do práce mimo město. Většina krosových kol je vybavena přední odpruženou vidlicí pro tlumení nárazů.

 

Trekingová kola

Velikost/Průměr kol: 28".

Terén: silnice nebo lehký terén


Když krosové kolo oblíkneme do dalšího příslušenství, jako jsou blatníky, nosiče a světla vznikne trekingové kolo. Hodí se i do stejných terénů. Jsou to ideální kola na cykloturistiku. Pro každé počasí. 


Silniční kola

Velikost/Průměr kol: 28".

Terén: silnice s hladkým povrchem.

Jsou to nejrychlejší kola. Mají nižší hmotnost než MTB. Kola jsou obuty v úzkých pláštích, proto jsou nevhodná do terénu. Silniční kola používají závodníci v tradičních silničních tour.

 

Městská kola

Velikost/Průměr kol: 28".

Terén: město, silnice.

Moderní a většinou dobře designově zpracované kolo pro každodenní ježdění v městském provozu. Toto kolo není vhodné na sport. Kolo je uzpůsobeno jízdě po chodnících a městských silnicích. Je vybaveno nosičem na tašku, blatníky, světlem. Díky absenci horní rámové trubky je nastupování na kolo pohodlné. Posed na kole je vzpřímený a pohodlný. Výrobce počítá s tím, že na tomto kole nebudete jezdit ve sportovním oblečení, ale v civilním, ale dost možná také v sukni. Kolo je dobře ovladatelné.

 

Elektrokola

Velikost/Průměr kol: 26 až 29".

Terén: vhodné do lesa i do města.

Elektrokolo je jízdní kolo doplněné o motor. Funkci přídavného pohonu lze kdykoliv vyřadit vypínačem. Potom se elektrokolo chová stejně jako klasické jízdní kolo. Elektrokolo je varianta pro každodenní jízdu do práce, a ani se u toho nezpotíte. Na plně nabitou baterii ujedete až několik stovek kilometrů. Nevýhodou tohoto kola je vyšší cena.

 

Dětská a juniorská kola

Velikost/Průměr kol: 12“-24“.

Terén: zpevněné stezky, lehký terén, silnice


Pro nejmenší cyklisty vybíráme mezi dětskými koly, a to podle velikostí. V nejmenší 12" velikosti se dají už používat před třetím rokem věku dítěte. Dvě nejmenší velikosti 12" a 16" jsou vybaveny pravidelně pomocnými balančními kolečky a jednou rychlostí. U velikostí 20" a 24" už najdete měnič převodů (přehazovačka / přesmykač) a odpruženými vidlicemi pro více pohodlí dítěte. Na některé modely ve velikostech 24" se osazují i kotoučové brzdy. 

 

Dámská kola

Velikost/Průměr kol: 26"-29".

Téměř ve všech typech kol podle terénu najdeme verzi dámského kola. Liší se konstrukčními rozdíly. Počítá se s menší výškou postavy a jinou délkou končetin. Proto jsou k dispozici menší velikosti rámů. Na kolech se používá kratší geoometrie rámu, užší řídítka, dámská sedla, kratší kliky, brzdové páky a najdou se i další rozdíly. A v neposlední řadě dámský design.

 

 

BMX kola

Jde o speciální kategorii jízdních kol určená pro jízdu na překážkách či bikrosových tratích. Slouží hlavně pro zábavu v moderních disciplínách jako je dirt, flat, rampa, nebo bikros.

 

 

Rám dává kolu charakter

Jaký je rám, tak rychlé je kolo. Ale jak poznat dobrý rám? Záleží nejen na geometrii, ale i na materiálu. Dnes jsou v módě karbonové rámy (uhlíkové kompozity). Je lehčí, dobře pruží, v průběhu času je stále dostatečně pevný.

Levná varianta je ocelový rám. Je pevný, těžší, ale podléhá korozi.

Kompromis mezi ocelovým a karbonovým rámem je duralový rám. Je lehčí, ale dražší než ocelový rám a je těžší, ale levnější než karbon.

 

Co na závěr? Kvalita se vyplatí

Je trochu zažité klišé, že dražší kolo rovná se méně údržby. Naopak! Drahé kolo je často lehké, aby zajistilo jezdci lepší akceleraci a ovladatelnost, ale zároveň je náchylné na poškození. Kvalitnější kolo také znamená technologie jako například hydraulické brzdy a olejem tlumené odpružené vidlice. Proto je nutné počítat se servisem.

Drahé kolo, na druhou stranu, znamená funkční a kvalitní vyjížďku. Ideálně na skvěle zvoleném kole podle velikosti a terénu. S lehčím a kvalitnějším kolem budete méně zápolit. Pokud si můžete dovolit za kolo připlatit, určitě tak udělejte.

 

Bonipo doporučuje