Jak vybrat snowboard?

Jak vybrat snowboard?

Výběr toho správného snowboardového prkna je tak sofistikovaná záležitost, která by se téměř mohla vyučovat na vysokých školách. O co tedy jde? To správné prkno pro vás vzejde z kombinace stylu jízdy a vaší váhy, resp. z jakého materiálu prkno bude. Nesprávný výběr znamená velké trápení.

Tento článek je jednoduchým a krátkým návodem, díky kterému určitě nesáhnete vedle.


Surfování na sněhu

Začátky snowboardingu můžeme najít už v roce 1920 v USA, kdy si tamní „snb“ vynálezce svázal dvě lyže k sobě a pohyby podobnými surfování se hodlal dopravit z vrcholu kopce dolů. Snowboard má bohatou historii a vývoj, než dosáhl nynější podoby. A hlavně i materiálového zpracování.

Docela nedávno, i když už v moderní historii, byl snowboard jen pro vyvolené a jeho ovládání docela machrovinka. A vidíte to, od roku 1998 je tento sport součástí zimních OH. A u nás ho proslavila například Eva Samková nebo Ester Ledecká.

 

Délka snowboardu

Délku snowboardu určujeme podle výšky postavy. Říká se, že snowboard by měl sahat mezi bradu a nos. V číslech vyjádřeno, měl by být o 15 až 20 cm menší, než je vaše postava. Důležitý atribut je i váha jezdce. Správně zvolená délka je zcela zásadní pro skvělé ježdění. Na příliš krátkém prkně nenajdete přesně těžiště a s příliš dlouhým se nadřete.

Pro lepší přehled uvádíme tabulku váha versus délka prkna.

Váha jezdce

Délka snb prkna

32 – 54 kg

144 cm

34 – 57 kg  

148 cm

45 – 68 kg

151 cm

52 – 75 kg

154 cm

62 – 82 kg

158 cm

70 – 86 kg

162 cm

80 – 100 kg

166 cm

 

Váha je pro délku prkna pouze orientační. Ale naprosto zásadní je pro výběr materiálu prkna. Každé má svou nosnost. Konkrétní hmotnostní tolerance se odvíjí od složení prkna, jádra a použitých materiálů. Pěnové materiály a kompozit jsou měkčí, ale mají nižší nosnost než celodřevěná sendwichová prkna. Příliš měkké prkno a váha nad limitem snowboardu často vede k jeho nenávratnému poškození. Naopak, u příliš tvrdého prkna nevyužijete všechny jeho vlastnosti.

Měkká prkna se hodí pro začátečníky. Ale pozor pro lehké vahou. Měkké prkno jezdí pomaleji. Při rychlé jízdě ztrácí stabilitu a v oblouku neposlouchá tak, jak by mělo.

Tvrdá prkna vyžadují jistou dávku zkušenosti a hodí se pro rychlejší a možná až agresivnější techniku jízdy.

Vyvstává otázka. Jaké prkno vybrat pro těžkého začátečníka? Odpovíme kulantně. Stejně jako jiné sportovní zařízení na míru, tak i snowboard vybírejte ve specializovaných obchodech, kde vám opravdu poradí to správné pro vás.

 

Šířka snowboardu

Většinou je šířka podceňovaným parametrem snb. Při výběru zbytečně širokého prkna se zapotíte s jeho ovládáním. Mnohem horší je však výběr příliš úzkého, kde vám bude z prkna čouhat hrana boty a vy se budete místo jízdy neustále válet ve sněhu. Ideální šířka je o zhruba centimetr z každé strany víc, než je délka boty. Z tohoto logicky vyplývá, že správný výběr prkna byste měli začít nákupem snowboardových bot. A jako druhým krokem pokračovat nákupem prkna. Jinak hrozí, že netrefíte šířku.

 

Je rozdíl mezi výběrem snowboardu pro ženu nebo pro muže?

Ano. Docela podstatný. Dámské snowboardy zohledňují specifika ženské postavy, která se od mužského liší. Ženy mají jinak posazené těžiště, menší chodidla, jiný poměr výška/váha. Dámské snowboardy jsou ve srovnání pánskými snowboardy obvykle užší, měkčí a závity pro montáž vázání jsou posunuty o několik milimetrů blíže ke středu. Na trhu se samozřejmě můžete setkat se snowboardy tzv. unisex, které jsou určeny jak pro muže, tak pro ženy. Doporučujeme však tyto modely snowboardu pro zdatnější jezdkyně.

 

Snowboardy pro děti

Tyto jsou samozřejmě také přizpůsobeny svou konstrukcí dětem. Většinou jde o měkčí, užší snowboardy. Délka snowboardu by měla sahat dítěti k úrovni nosu.

 

Začátečník a snowboard

Začátečník obvykle volí měkčí materiál prkna a co se stylu týká, tak univerzální typ prkna. Tak, aby si mohl vyzkoušet různé možnosti jízdy a zjistit, co ho vlastně nejvíce baví. Univerzální modely jsou vhodné pro jízdu na sjezdovce, ale zvládnout i menší skoky nebo jízdu v terénu. Pokročilejší jezdec už se více soustředí na skoky, triky, rampy – potřebuje freestyle snowboardy, Nebo se zaměřuje na jízdu v terénu a vybírá z freeride snowboardů.

 

 

Druhy snowboardu – tedy technika a terén

 Freestyle je mezi snowboardisty velmi populární disciplínou. Představte si: užívat si krásu hor sníh. Místo přeskáčů pohodlné boty. Jezdit po sjezdovce nebo dělat triky na U-rampě. To je Freestyle. Mezi další výhody freestylového prkna také patří to, že na něm dá jezdit i pozpátku. Máte-li pravou nohu jako přední, není problém otočit se o 180 stupňů a máte vpředu nohu levou. Freestylový snowboard má větší zakřivení špičky a patky. Postoj je poměrně široký, ale není to podmínkou. Freestylové snowboardy se používají na řadu disciplín – jibbing, U-rampa, big air skoky a další. Freestyle se dá bez problémů provozovat i na českých horách.

Freeriding je jízda volným terénem, vyžaduje menší rozkročení a vázání by mělo být posunuto více dozadu, aby byla špička co nejvíce odlehčená. Jedná se o jízdu v hlubokém sněhu, s těžištěm jezdce posunutým dozadu. Kontakt s povrchem je díky vysoké vrstvě sněhu minimální, jezdec se „vznáší“ na sněhovém polštáři. Tento druh jízdy je pro většinu jezdců to nejhezčí na snowboardingu.

Pokud nemáte jasno jestli chcete provozovat Freestyle nebo Freeriding, nebo máte jasno v tom, že chcete oboje, tak také nemusíte věšet hlavu. Trendem posledních sezón jsou allround snowboardy (známé také jako allterrain nebo allmountain).  Jejich konstrukce a vykrojení jsou speciálně uzpůsobené všestrannému využití a chovají se tedy dobře jak na sjezdovce a ve snowparku, tak i v hlubším sněhu. Allround snb jsou vhodnou alternativou i pro začínající jezdce.

Pokud jste pokročilí Freestylisté a chcete pokračovat na „snb vysokou“, zvolte Carving snowboarding. Je typický svým sjezdařským stylem je rozšířený hlavně v Evropě. Carvingová jízda je oproti Freestyle snowboardingu daleko rychlejší a provádí se výhradně na upravených sjezdovkách. Jízda výhradně řezanými oblouky (oblouk pouze po hraně snowboardu) a ve vysokých rychlostech. Samozřejmě, také pro tento styl snowboardingu jsou také uzpůsobený snowboardy a jejich vázání, to znamená, že snowboardy pro sjezdový snowboarding jsou daleko delší a tužší než freestylové snowboardy a zahnutí je pouze na špici, popřípadě šikmo seříznutou rovnou patku. Pro tento styl snowboardingu jsou určené také vázání a boty na snowboard. Není vhodný pro začátečníky.

 

Konstrukce snowboardu

Co se konstrukce a použitých technologií týče, je třeba se zaměřit hlavně na to, aby měl snowboard dřevěné jádro. To zajistí, že naše prkno bude i po mnoha sezónách stále pěkně pružné a bude držet tvar. Vhodná je alespoň biaxiální laminace, která zajišťuje dobrou torzní tuhost snowboardu. Samozřejmostí by pak měly být kvalitní ocelové hrany a skluznice, která dobře saje vosk při případných opravách (extrudovaná).

 

Prohnutí prkna

Pokud prkno postavíte na rovnou podložku a podíváte se na něj z profilu, tak uvidíte, že je prohnuté a dotýká se země jen na některých místech.

Většinou se setkáme se čtyřmi profily Camber, Rocker, Flat a Hybrid.

Rocker – vhodné pro začátečníky.

Camber – pro pokročilé.

Hybrid – pro všechny. Je to Rocker a Camber v jednom. Častý u All-mountain snb do všech podmínek.

Flat - téměř nulové prohnutí zajišťuje stabilitu v každém terénu. Vhodný pro začátečníky.

 

Inserty – nebo-li otvory na šrouby

Setkáváme se čtyřmi druhy insertů: Channel a 3D bývá nejčastěji používán na snowboardech Burton a nejde na něj namontovat většina vázání od jiných firem! Na ostatních se setkáváme s inserty 4x2 a 4x4. Systém 4x2 má výhodu oproti 4x4 v tom, že dovoluje jemnější nastavení polohy vázání.

 

Hrany a skluznice snowboardu

Hrany snowboardu patří k důležitým součástem prkna. Bez hran byste snowboard na svahu neotočili. Používají dva základní systémy - sidewall a cap.

Sidewallové snowboardy jsou robustnější, pevnější (hlavně v oblasti mezi vázáním) a jsou daleko odolnější proti poškození než řešení cap. Snowboardy s cap jsou lehčí, tenčí, mají větší tuhost v torzi a tím pádem lepší přenos síly během jízdy.

Extrudovaná skluznice je levnější variantou a vyrábí se vytlačováním roztaveného polyethylenu, je pomalejší a méně saje vosk. Výhodou extrudované skluznice je poměrně nízká cena a vzhled (technologie dovoluje jakýkoliv design skluznice).

Sintrudovaná skluznice se vyrábí lisováním a spečením práškového polyethylenu. Tato skluznice je o něco rychlejší a lépe saje vosk.

Grafitová skluznice je nejrychlejší, ale požaduje daleko více vosku a bývá dražší. Poznáte ji podle toho, že jsou vždy temně černé a objevují se pouze na nejdražších modelech snowboardu.

 

Ceny snowboardů

Ceny jsou různé. Liší se značkou, výrobcem, materiálem nebo druhem. Nejlevnější modely se pohybují někde mezi 3000 - 4000 Kč. Většinou mívají dřevěné jádro a capovou konstrukci a jsou vhodné pro začátečníky. Prkna v rozmezí mezi 4000 - 10000 Kč patří ke střední třídě. Za tyto peníze už pořídíte hodně kvalitní prkno. Zkuste hledat i ve výprodejích, kde mohou být i za polovinu původní ceny. Mezi nejdražší snowboardy patří ty pro pokročilé jezdce nebo profesionály.

 

Bonipo doporučuje