Jak vybrat pro sebe tu správnou matraci?

Jak vybrat pro sebe tu správnou matraci?
Buďme rádi, že při výběru místa, kde si usteleme, už dávno nejsme limitováni materiály jako je sláma, peří, koudel. I když pozor, i hluboce před naším letopočtem existovala vodní postel. Kozí kůže naplněné vodou. A zhruba před 200 lety jste mohli vybírat z velmi jednoduché verze pružinových a taštičkových matrací. Ovšem dnes vybrat kvalitní matraci je opravdu věda.

Proč, co, pro koho?

Takto jednoduše se to dá shrnout. Ale není to tak jednoduché. Při výběru matrace je ve hře několik veličin, které musíme zkombinovat tak, aby výsledkem byl kvalitní spánek a odpočinek.  Pojďme si připomenout, na co si musíme dát pozor a co neopomenout. Co porovnáváme? V krátkosti řečeno: proč, co a pro koho. Proč? Jde nám o občasné spaní pro návštěvu nebo o matraci do naší ložnice ke každodennímu spaní? Co? Matrace samotná se vyrábí z různých materiálů, různých tvrdostí. Je v různých potazích a v neposlední řadě se pokládá na různé podložky. A pro koho? Vybíráme pro sebe, pro dítě, manžela nebo babičku?

Malá rada pro začátek: určitě matraci vyzkoušejte alespoň desetiminutovým poležením. Seriózní obchod vás nechá se poválet a lehnout si. Tak jako doma, vyzkoušejte své nejoblíbenější noční pozice. Nechce si na to čas. Věřte, že obvyklá scéna z filmů, kdy si sednete velmi cudně na okraj matrace, či na ni lehce v sedě pohopsáte a zapružíte je vám naprosto k ničemu.

 

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace výrobci označují číselnou škálou 1 až 7, s tím že jednička je měkká a sedmička ta nejtvrdší. Nejvíce prodávané jsou ty středně tvrdé. A naprostý ideál jsou matrace s dvojitou tvrdostí, kde si vyberete, na které straně budete raději spát. Tyto asi nejvíce najdeme v partnerských ložnicích, kde často každý využije jinou tvrdost pro svůj odpočinek.

U výběru tvrdosti platí několik přímých i nepřímých úměr. Čím starší osoba, tím měkčí matrace. A čím těžší, tím tvrdší matrace. Děti by měli spát na tvrdší.

Nejměkčí matrace se vyrábí z latexu, paměťové nebo studené pěny. Zabraňují otlakům a jsou proto vhodné pro seniory.

Středně tvrdé matrace bývají nejčastěji latexové, pěnové, sendvičové, pružinové či taštičkové.

Tužší matrace bývají často vyztuženy koňskými žíněmi nebo kokosovým vláknem.

 

Výběr matrace podle materiálu

To, z čeho je matrace vyrobena, ovlivňuje její vlastnosti a tvrdost.  Podívejme se tedy na jednotlivé druhy podle materiálu:

 • Pružinové, ty ve škále tvrdosti patří k těm tvrdším, jsou vhodné také pro vyšší váhové kategorie.
 • Taštičkové matrace, jde o modernější podobu pružinových. Jmenují se tak proto, že systém pružin je rozdělen a zašit do textilie. To umožňuje každé pružině jednotlivě reagovat. A celkově pak dochází k ideálnímu rozložení váhy. Tato matrace je velmi komfortní a dobře odvětrává. Tento typ matrace jde také zónovat – ideálně do sedmi zón tak, aby každá zóna byla tou nejlepší oporou pro hlavu, ramena, boky, bedra a zbytek těla.
 • Pěnové matrace z PUR pěny, nebo-li molitanu, jsou na našem trhu stálicí a klasikou. Je to měkčí typ matrace.
 • Latexové matrace jsou moderní, komfortní a luxusní obdobou pěnových. Díky bodové elasticitě dokonale podepírají celé tělo a jsou také prodyšné. Nejlépe, až ortopedicky, fungují s vhodným lamelovým roštem.
 • Matrace z paměťové pěny jsou stále populárnější pro svou vlastnost přizpůsobit se tvaru těla a vytvořit tak dokonalou oporu pro páteř. Jsou výrazně prodyšné a tvarově stálé.
 • Matrace ze studené pěny, někdy také z HR pěny, jsou podobné klasickým pěnovým matracím. Jsou vysoce pružné a dobře prodyšné, čímž snadno vyrovnávají teplotní rozdíly. Mají vyšší životnost.
 • Matrace z líné pěny. Líná pěna je směs PUR a HR pěny.
 • Lamelové matrace, jsou tvořeny systémem lamelových částí a pružného jádra.
 • Naprostá novinka jsou matrace z pěnových pružin, ty v sobě spojují výhody pěny jako materiálu a pružin.
 • Sendvičové matrace jsou tvořeny několika k sobě spojenými vodorovnými vrstvami, z nichž každá má trochu jinou funkci, a tudíž i vlastnosti.
 • Matrace z BIO pěny jsou vyrobené z přírodních materiálů.                                                                                                  

 

Kromě samotného materiálu nesmíme opomenout také potah matrace. Na trhu jsou také speciální nepromokavé, které by se mohly hodit malým dětem. A pro alergiky potahy s obsahem stříbra. Praktické je, pokud jdou potahy sundat a rozdělit. Můžete je tak bez problémů vyprat.

 

Kdo na matraci bude spát?

 Odpověď na tuto otázku je to nejpodstatnější při výběru a koupi matrace. Nosnost matrace by měla být alespoň o 5 kg vyšší, než je skutečná váha spáče. Připomeňme si tu přímou úměru, že čím vyšší je hmotnost osoby, tím by matrace měla být tvrdší a vysoká.

U výšky matrace se řídíme i tím, na co ji položíme. Optimální výška je alespoň 15 cm. Pokud pod matrací máme pevný rošt, je vhodnější a pohodlnější ještě vyšší matrace. A pochopitelně, čím vyšší, tím se nám bude lépe vstávat z postele. Proto pro seniory volíme matraci s větší výškou. Víte, že vyšší matrace mají i větší životnost? Ne nadarmo se s nimi setkáváme v hotelích.

Pro délku platí další poměr – matrace by měla být o 20 až 30 cm delší, než je její uživatel. A dospělý by měl spát na matraci široké alespoň 90 cm. Standardní rozměry jednolůžka jsou 90cmx200cm a dvojlůžka 140/160/180cm x 200/210/220cm.


Nejen, že každý potřebuje pro sebe tu správnou matraci, ale i každý věk potřebuje něco speciálního.

 • Děti: tvrdší matrace. Oblíbené jsou z přírodních kokosových vláken. Nedoporučují se matrace z líné pěny.
 • Senioři: měkčí matrace, které zabrání proleženinám. A pro snadné vstávání z postele vysoké.
 • Pro návštěvy: skládací matrace nebo stačí levnější verze pěnové matrace.
 • Do manželské postele bude vhodná volba dvě oddělené matrace. Jedna velká má jedinou výhodu. Není uprostřed mezera mezi matracemi. Tím všechny výhody končí. Každý z páru potřebuje jinou tvrdost matrace a své pohodlí. Oddělenými matracemi se také zamezí tomu, že jeden kýchne, druhý vedle vyskočí. Toto je způsobeno tím, jak se pohyby přenáší po matraci.

 

Výběr roštu

Ne každý typ roštu je vhodný pro každou matraci a naopak. Ale také ne každý rošt je vhodný pro vaše konkrétní záda.

Dříve se postele vyráběly tak, že pod matracemi byla pevná deska. Toto má snad jen jednu výhodu a více nevýhod. Sice máte pocit pevného lůžka bez praskajících lamel a destiček. Tady výhody opravdu končí. K matraci se nedostává vzduch, neodvětrává. A díky vlhkosti dochází k rychlejšímu množení roztočů. Deska nemá žádnou pružnost a vaše záda naříkají.

Lamelový rošt se hodí k sendvičové matraci nebo té ze studené nebo líné pěny. Představte si to jako rám ve kterém je upevněno různé množství lamel.

Pružinové a taštičkové matrace si budou rozumět s pevným podkladem.

Jste příliš free a matraci máte bez roštu a rovnou na zemi? Tohle funguje jen pokud má matrace dostatečnou výšku, alespoň 20 cm, a má provzdušňovací otvory.

Aktuálním trendem jsou postele typu box-spring. Vlastně dvě matrace na sobě. Spodní pružinová, která slouží jako ventilační a ortopedický podklad a horní matrace. Jde o tzv.americkou postel. Ve světě zažívá boom. U nás jen lehce. Máme svá specifika a většina Čechů vyžaduje úložný prostor pod postelí.

 

Kolik za pohodlí a zdravá záda zaplatíme?

Cena kvalitní matrace se pohybuje okolo 10000Kč, ale někdy i 15000Kč.

Mezi levnější patří pružinové a v závěsu za nimi taštičkové matrace. Pěnové se vyšplhaly o něco málo výše. Vězte však, že pokud vám někdo tvrdí, že kvalitní a ortopedickou matraci koupíte za 3000 Kč, je něco špatně. Také bych upřednostnila tuzemskou výrobu před asijskou. 

A dobrá matrace, s rozměrem 90 x 200 cm, váží sama o sobě přes 15kg. To je takový malý, i když ne moc přesný, fígl, jak nenaletět. A čím je matrace dražší, tím je i lepší.

 

Trendy

Spánkem trávíme až třetinu života. Proto výběr opravdu kvalitní matrace nepodceňujme. Platí tady i to, že matraci maximálně po 10ti letech měníme.  A pokud směřujeme alespoň trochu k ekologii, vybereme matrace z BIO pěny, z přírodního latexu nebo z kokosových vláken či koňských žíní.

 

Shrnutí, jak koupit matraci

Matrace musí být na povrchu měkká, prodyšná.  Je dobré, aby měla snímatelný potah, který má zimní a letní variantu. Měla by mít ideální tvrdost, aby se neotlačovala páteř. Aby podepřela tělo tak, že v poloze na boku bude páteř rovně a při poloze na zádech, bude mít své ideální zakřivení. Celkově jde o velmi individuální výběr, kdy porovnáváme naše potřeby, zdraví, věk, váhu. A na druhé straně materiál, tvrdost matrace, výběr roštu. Je to proces až vědecký.

Bonipo doporučuje