Jak vybrat lyže?

Jak vybrat lyže?

Máte rádi zimu, sníh a zimní sporty? Už si sami sebe představujete, jak šusem (nebo opatrněji) sjíždíte kopec? Nebo jak se po každém kolečku – sjezd, lanovka – zahříváte nějakým dobrým drinkem v bistru? Ať už jsou vaše představy jakékoli, výběr těch správných lyží je vskutku sofistikovaná záležitost. Pokud tomu nebudete věnovat pozornost, moc si nezajezdíte a v bistru budete častěji, než byste sami chtěli. Na co si tedy dát pozor? Výběr lyží je kombinace sběru informací, pro koho versus kde bude lyžovat. Pojďme se na to podívat konkrétně.


Kdo jsem a jak dobře umím lyžovat?

Každý asi umí odpovědět na otázku, jak dobře umí lyžovat. Je vhodné, odpovědět si na ni co nejpřesněji a nepřeceňovat či nepodceňovat své síly. Tady je první dělení na tvrdost lyže, tedy požadavek na její materiál. Začátečník si vybere lyži měkčí, s kompozitovým jádrem, která není náročná na techniku. Pokročilý lyžař bude vybírat lyži tvrdší, s dřevěným jádrem (často vyztuženým titanalem). Tvrdost tedy závisí na materiálu jádra lyže.

Stejně tak, pokud zkušenost máte, ale jste více rekreační lyžař (a víte, kde jsou všechna bistra), vyberte si lyži měkčí. Pokud lyžování berete opravdu jako sport, a chcete se v něm neustále zlepšovat. To vám umožní výběr tvrdší lyže.

Zhodnotili jsme své fyzické předpoklady a úroveň. Pokračujeme dál.

 

Výška a hmotnost lyžaře

Tady nám do hry vstupuje fyzika. A obecně platí, že čím lehčí lyžař, tím vykazuje nižší síly přenášené do lyží, a tím bude potřebovat lyži spíše kratší a lehčí.

Jste velké a těžší postavy? Na lyže působíte delší pákou v oblouku a větší vahou. Lyže zatěžujete více. Při výběru lyží musíte sáhnout po tvrdších a delších lyžích se sendvičovou konstrukcí, která má nejlepší vlastnosti.

 

Jak vybrat délku a šířku lyže?

 • Šířka - užší lyže jsou lepší na sjezdovku. U užších je rychlejší přehranění. Širší lyže je vhodnější do terénu. Opět fyzika: větší plocha lyže = neboří se do sněhu.
 • Délka - kratší lyže mají menší rádius, jsou živější a snadněji se proto ovládají. Delší lyže jsou opakem, mají větší rádius, jsou klidnější a mají větší plochu. To je zase výhodnější v terénu.

 

Co je to ten radius?

Jak jinak, než začít fyzikálním okénkem a ve zkratce si říct, co to je a jaký je rozdíl mezi radiusem kratším a delším. Radius je hodnota poloměru, jaký lyže při správném zatížení vyjede. Lyže s kratším radiusem jsou více točivé, jednodušeji se ovládají, ale nedrží směr při přímé jízdě. Lyže s delším jsou přesným opakem. Drží směr při přímé jízdě, jsou méně točivé a klidné při dlouhých obloucích.

Jaký mám zvolit radius?

Radius u komerčních lyží se pohybuje v rozmezí 10 m – 20 m.

Lyže s kratším radiusem do 13 m (slalomky) jsou velmi „živé" a jsou určeny hlavně pro krátký oblouk. Nedrží však moc dobře směr při přímé jízdě.

Lyže s radiusem 13 m – 16 m jsou vhodné pro většinu lyžařů. Lépe drží směr při přímé jízdě, ale zároveň je dostatečně ovladatelná.

Lyže s radiusem nad 16 m jsou velmi klidné při přímé jízdě a vyhovuje jim delší oblouk

Shrnutí: Záleží na technice jízdy. Pokud umíte jezdit po hraně rozdíl v radiusu poznáte okamžitě. Naopak když jezdíte smýkáním, rozdíl v radiusu není tak zřejmý. Radius volte podle toho, jak dlouhé oblouky rádi jezdíte.

 

 

Shrnutí výběru lyží podle pokročilosti sjezdaře:

Rekreační sjezdové lyže

 •  pomalejší až středně rychlé sjezdové lyže 
 •  zejména na upravený terén
 • nejvhodnější pro začínající až středně pokročilé lyžaře
 •  pro všechny, kteří nehledají extrémní rychlost

        Sportovní sjezdové lyže 

-        pro náročnější a pokročilejší lyžaře se zvládnutou technikou sjezdu

-        umí sjezdaře podržet při rychlé jízdě, ale nabízí i drobnou toleranci k chybám

-        mají tvrdší dřevěná jádra, někdy vyztužená dalšími materiály                                                                                                                                

     Závodní sjezdové lyže 

-       vhodné pro jezdce dokonale zvládající techniku a vyžadující maximální rychlost

-       další dělení je na komerční závodní lyže a modely určené pro závody, které schválila lyžařská federace FIS (ty si běžně v obchodě nekoupíte)

 

Kde budu lyžovat?

Další dělení je podle terénu, či stylu jízdy. Jezdíte jen po upravených sjezdovkách, ale patříte mezi borce? Je pro vás vhodná slalomka nebo obřačka. Pokud trochu mícháte nabídku sjezdovek s volným terénem (v malém poměru k terénu, více ve prospěch sjezdovek) nebo pro celodenní ježdění, jsou vhodné lyže all-round nebo all-mountain. Pokud jezdíte hlavně v terénu, tak jednoznačně all-montain se šířkou 80 mm a více. Tady jsou občas jednotliví výrobci a prodejci příliš kreativní v označování lyží. Uvádíme tu nejvíce používanou terminologii.

 

Lyže na sjezdovku

Lyží určených na upravenou sjezdovku je velké množství. Vybrat by si měl každý lyžař. A v zásadě podle svého tempa a zkušeností. V nabídce je množství rekreačních lyží, kde by si vyberou ti, co holdují spíše pomalejšímu tempu. 

Modely pro pokročilejší lyžaře jsou prakticky shodné s kategorií komerčních závodních lyží  (slalomky, obřačky). Typický je pro ně úzký střed (66-70 mm), který usnadňuje přechod z hrany na hranu a tím rychlé střídání oblouků. Jsou určené pro opravdové „fajnšmekry“, kteří lyžují pár hodin ve velkém nasazení. Není nic neobvyklého mít více druhů lyží a měnit je podle typu lyžování a terénu.

Řekněme si o každé lyži něco málo.

Slalomky a Obřačky

Patří mezi sportovní (až komerční závodní lyže) pro upravené sjezdovky. Jsou to nejsportovnější a nejvýkonnější lyže, které jsou v celkové nabídce. Neliší se mnoho od skutečných závodních lyží. Jejich tvrdost je však trochu uzpůsobena, a jsou proto ovladatelnější.

Šířka středu se většinou pohybuje v rozmezí od 65 mm do 70 mm.

 

Slalomky – lyže pro krátký oblouk

Sjezdové lyže s konstrukčním radiusem mezi 11 – 13 m jsou určené téměř výhradně pro jízdu na upravených sjezdovkách. Krátké kličky si na lyžích s výbornou torzní tuhostí užijí jak agresivní siloví jezdci, tak vyznavači pomalejšího funcarvingu. Důležitou roli hraje optimální délka lyže. Sjezdař by měl slalomky převyšovat o 10 až 20 centimetrů. U kratších lyží myslete na to, že jsou konstruované pro nižší hmotnost a mohou pro vás být příliš měkké. Delší lyže si mohou dovolit technicky vyspělí jezdci, kteří mají lyže stoprocentně pod kontrolou.

Obřačky – lyže pro dlouhý oblouk

Sportovní modely s rádiusem přesahujícím 15 m jsou určeny pro upravené sjezdovky. Vhodné jsou pro střední rychlost i jízdu v rychlejším tempu. Doporučená délka lyží je o 10 centimetrů méně než je postava sjezdaře. Závodní modely pro skutečně dlouhý oblouk v obřím slalomu mají rádius přesahující 21 m, tedy nic pro úzké sjezdovky. Vyžadují rychlou jízdu a perfektní hranění.

 

 

All-round a All-mountain modely

Jsou opravdu univerzální sjezdové lyže pro širokou lyžařskou veřejnost. Vyberete si mezi rekreačními i sportovnějšími modely. Sjezdař na nich nejčastěji bude dosahovat středních rychlostí ve středně dlouhém oblouku.

Tyto lyže vám dovolí  sjezd po upravené sjezdovce i v zasněženém terénu. Nejsou však do extrémních podmínek. Šířka lyží se pohybuje mezi 72 – 79 mm a jednotlivé modely se liší i svou tvrdostí. Radius bývá od 14 do 16 metrů. Co se výšky týká, nikdy by neměly být vyšší, než sjezdař. Sjezdař by měl lyži převyšovat o 15 a méně centimetrů.

Rozdíl mezi All-round lyží a All-mountain:

Jak již název napovídá. All-round jsou především na sjezdovku. S All-mountain se můžete vydat i do nenáročného terénu. Některé modely vybaveny Rockerem (přizvednutí špičky), a dosahují tak lepších vlastností v terénu.

Oba typy jsou vyráběny jak pro začátečníky, tak pro pokročilé sportovce.

 

Crossové lyže (Skicross a Crosscarving modely)

Tato řada vychází z parametrů lyží pro sjezdovky. Nejvíce jsou podobné All-mountainovým modelům. Kromě sjezdovky snesou i krátký výlet mimo. Nejčasteji jsou konstruované pro střední oblouk s radiusem mezi 14 – 16 metry a střední rychlostí. Šířku mají nejčastěji kolem 70 mm. V této široké kategorii najdeme velké množství sportovních modelů, které se liší nejen šířkou nebo tvrdostí, ale i konstrukčními technologiemi. Často také mají měkčí špičku pro lepší eliminaci vibrací v horším terénu.

 

 

 

Freeride a freestyle modely

Zjednodušeně jde o lyže pro speciální lyžařské disciplíny. 

Freeride modely lyží jsou vhodné pro jízdu volným terénem mimo sjezdovku. Díky tomu jsou velmi široké (85 – 110 mm), aby se nebořily v hlubokém sněhu. Mívají zvednutou špičku a patku (tzv. rocker), aby z prašanu lehce vykluzovaly na povrch.

Freestyle lyže jsou konstruovány pro trikovou jízdu a skoky ve snowparku. Jak z tohoto vyplývá, mají velice pevnou konstrukci, aby zvládaly tvrdé dopady a odolné hrany pro railování a jibbování. Mají zvednutou špičku i patku pro snazší jízdu pozadu, bývají širší pod botou (85 - 95 mm) a dostatečně pružné, aby zvládly dopady po skocích. Modely na freestyle jsou mimořádně pevné a odolné, protože to nejdůležitější je pro milovníky snowparků, aby ovládali lyži nejen na zemi, ale i ve vzduchu, a to jim konstrukce s posunutým těžištěm plně umožňuje.

Design freestyle lyží je často velice zajímavý. Za zmínku určitě stojí technologie Skate deck. Jak název napovídá jádro lyže je podobné skateboardové desce a vyznačuje se velkou odolností, ale přitom si zachovává pružnost.

Bigfoot, nebo-li velmi krátká deska

Lyže se dá využít, jak k výuce carvingu, tak pro „vyblbnutí" na sjezdovce. Opět se různé modely mezi sebou liší materiálem, který je použit v jádře, a taky systémem vázání.

 

Co je Rocker?

Toto záhadné slovo jsme už několikrát zmínili. Technologii Rocker vynalezl Shane McConkey. Vlajkovou lodí Rockeru je značka K2, která nabízí více druhů Rockeru.

Normální lyže má klasické prohnutí (camber) – oba kontaktní body jsou na koncích lyže, opak k prohnutí je vzpruh (reverse camber) – lyže má pouze jeden kontaktní bod. Rocker je vlastně kombinací obojího. Kontaktní body jsou posunuty blíže ke středu lyže a špička popř. i patka je zvednutá. Díky tomu lyže lépe funguje v prašanu, ale na tvrdém povrchu díky camberu taky dobře drží. Lyže má kratší kontaktní hranu na tvrdém povrchu a je tím pádem ovladatelnější.

 

Je rozdíl mezi dámskými lyžemi a unisex?

Odpověď je ano. Jde o samostatnou kategorii zkonstruovanou tak, aby vyhovovala něžnějšímu pohlaví. K mání jsou modely jak pro úplné začátečnice, tak pro zdatné jezdkyně. Zásadní rozdíly jsou:

 • Design a barvy
 • Změkčené a odlehčené jádro
 • Nižší hmotnost
 • Širší špička pro jednodušší zahájení oblouku
 • Vázání je posunuto dopředu – těžiště je také posunuto – lyže se lépe ovládají

Jak vybrat dětské lyže?

Samostatnou kategorii je správný výběr lyží pro děti. Je jedno jestli pro úplně malé nebo trochu už odrostlé. K výběru své dítě určitě přizvěte. Vybere to nejdůležitější: design. A o to raději na nich bude později jezdit, když budou mít na sobě jeho oblíbené medvídky nebo jiné pohádkové postavy. Většina lyží v této kategorii nemá žádné složitější konstrukční prvky a lyže jako taková by měla být velmi lehká s umožněním měkkého ohybu. Délka lyže by rozhodně neměla odpovídat výšce dítěte, ideálem jsou lyže až o 20 cm kratší, neboť poměrně dost usnadňují učení.

A co s výběrem lyží pro odrostlejší děti?

Juniorské lyže se už v mnohém neliší od klasických lyží pro dospěláky. Krom začátečnických a lyží pro pokročilé obsahuje tato skupina i lyže pro malé závodníky. Konstrukce bývá zpravidla o něco pokročilejší, velmi často se na trhu objevuje dřevěné jádro s mnoha výztužemi. Lyže by, stejně jako u předchozích kategorií, nikdy neměla přerůst výšku dítěte. Pokud tomu lyžařské schopnosti odpovídají, není problém koupit takové, které se od výšky liší jen o pouhých pár centimetrů.

Záleží na barvě a designu?

Vlastně ano. Barva a design hraje při výběru jednu z hlavních rolí. Protože pokud se vám lyže líbí, budete na nich určitě raději jezdit. U dámských a dětských lyží to platí dvojnásob.

 

Co cena a značka lyží?

Určitě nedoporučujeme vyzdvihovat pouze určitou značku lyží. Tím se velmi limitujete ve výběru. Lyže všech značek jsou si velmi podobné. Bavíme se o konstrukci, technologii, délce, radiusu. Pří výběru lyží v cenové hladině od 4.000,- Kč do 15.000,- Kč se na značku fixovat nemusíte. Pokud jste náročný jezdec, který hledá kvalitu, pak stejně vybíráte modely od 20.000,- Kč výše.

 

Na závěr tabulky pro snazší výběr lyží.

Výběr podle šíře středu lyže:

Šíře do (v mm):

Terén:

65

sjezdové lyže určené pro rychlé přehranění na upravené sjezdové tratě

70

sjezdové lyže na upravené sjezdové tratě, sportovní lyže

75

rekreační a sportovní sjezdové lyže, jsou stabilnější, vhodné na tratě hůře upravené (měkké odpolední pisty)

 

80

sjezdové lyže i do terénu, kombinace 70% sjezdovka, 30% mimo sjezdovku

85

Allmountain sjezdové lyže, 50% sjezdovka, 50% mimo sjezdovku

90

Allmountain s převahou terénu, 70% mimo sjezdovku, 30% sjezdovka

 

100

sjezdové lyže pro freeride

 
Na jaké parametry se zaměřit?

 

Doporučená délka k postavě

Radius

Šířka středu lyže v mm

Slalomka

–20 cm až –10 cm

do 13 m

66 – 70

Obřačka

–10 cm až +5 cm

nad 16 m

66 – 70

All-round

–15 cm až –10 cm

12 m – 16 m

68 – 75

All-mountain

–10 cm až –5 cm

14 m – 17 m

75 – 90

Freeride

– 5 cm až +5 cm

nad 15 m

90 – 130

Freestyle

– 20 cm až –5 cm

nad 14 m

80 – 90

Juniorské

–20 cm až –10 cm

do 13 m

60 – 75

Dětské

–20 cm

do 10m

60 – 70

 

 

Bonipo doporučuje