Jak vybrat ideální kočárek pro vaše dítě

Jak vybrat ideální kočárek pro vaše dítě
Kolem výběru kočárku, zejména tedy o načasování jeho nákupu panuje řada pověr. Prý se kočárek nemá vybírat před narozením dítěte. Na pověry nedejte. Naopak to, jaký kočárek koupit, důkladně promyslete. Důležitým faktorem je, na co ho potřebujete. Tedy přesněji řečeno, kde budete kočárek používat a jaké očekávání budete mít. Je pochopitelné, že jiný bude vybírat maminka z hor a jiný ta z města.

Existují čtyři typy kočárků: hluboké, kombinované, sportovní a golfové hole. To je základní rozdělení. Ale není to jediné dělení.

Na co si dát ještě pozor? Jak už jsme zmínili, nejdůležitější je použití. To „kde“ (auto, výtah, terén) a praktičnost (skladnost, četnost skládání, nastavitelné rukojeti, typ kol, použitý materiál).

Hluboký kočárek

Nebo také kočárek pro novorozence do cca 6ti-8ti měsíců. Nejmenší miminka potřebují dostatečnou ochranu proti slunci, větru a chladu. Musí ležet na rovné podložce. Hluboké kočárky bývají o něco větší, než kombinované. Miminko má tak dostatečné pohodlí. Věnujte pozornost také tomu, jestli má kočárek dostatečnou délku. Zvláště miminko vyšších rodičů rychleji roste, a nebylo by asi dobré, aby mu časem koukaly z kočárku nožičky. Pokud vybíráte kočárek na zimní měsíce, tak je velikost také důležitá. K miminku se vám musí vejít i dobrý a teplý fusak. Klasický hluboký kočárek bývá dobře odpružený, miminko se v něm bude příjemně houpat. A díky odpružení je vhodný i pro procházky v horším terénu. Stejně tak je vhodný i pro spaní miminka na zahradě. Mezi nevýhody tohoto kočárku je jeho horší skladnost a také to, že po půl roce budete potřebovat další kočárek.

 

Sportovní kočárek

Sportovní kočárek vybírají většinou jen ti, kteří jako první zvolili klasický hluboký kočárek. Jinak je sportovní kočárek součástí trojkombinace (více v dalším povídání o kombinovaných kočárcích). 

Do sportovního kočárku dítě přesedlá, jakmile se naučí sedět a bude chtít objevovat okolní svět. V momentě, kdy bude chtít odpočívat nebo spát, sklopíte zádovou opěrku do vodorovné polohy.

 

Kombinovaný kočárek

Nebo také jinak „trojkombinace“. Hluboký kočárek + sportovní + autosedačka = trojkombinace. Velká výhoda tohoto kočárku je jeho variabilita od narození do cca tří let dítěte. Ušetříte za dva kočárky. Stačí vám jeden. O to více dejte důraz na jeho výběr. Na trhu jsou různé varianty. Dopředu se dobře rozhodněte, v jakém terénu budete kočárek nejvíce využívat, jestli chcete otáčecí korbičku, polohovatelné rukojeti, tři nebo čtyři kola. Chcete kola nafukovací nebo plastová, otáčecí nebo pevná. Budete kočárek vozit často v autě. Jak často budete kočárek skládat nebo jak velký je výtah u vás v domě. To všechno jsou důležité otázky, a díky odpovědím na ně vyberete ten nejvhodnější kočárek.

Hluboká korbička má menší rozměry než ta u klasického hlubokého kočárku. To je pro někoho výhoda a pro jiného možná nevýhoda.

 Při výběru rozhodně nepodceňujte funkční parametry. Pokud budete hodně s kočárkem v nepravidelném terénu, vyberte rozhodně těžší kočárek s nafukovacími koly. Ale pokud budou častější vaše cesty po městě a v městské hromadné dopravě, volte jednoznačně kočárek lehký.

Myslete také na celou dobu využití kočárku. Budoucí maminky, možná trochu pod vlivem hormonů, vybírají hlavně to, jak vypadá korbička hluboké verze a už tolik pozornosti nevěnuje sportovní verzi. Z hluboké korbičky miminko vyroste jedna dvě a další téměř tři roky budete mít další variantu z trojkombinace. Mnohdy nevhodně vybranou.

 

Golfový kočárek, nebo také golfové hole

Tento typ kočárku využijeme od 6ti měsíců do zhruba tří let dítěte. Je to praktický skladný, a skládací, pomocník na dovolenou nebo na delší procházku či pískoviště. Sofistikovanější golfky můžete využít jako podvozek pod autosedačku. U nákupu je důležité to, pro jak staré dítě golfky potřebujete. Pokud pro dvouleté dítě, které potřebujete popovézt, stačí vám lehké a levné. Pokud pro dítě opravdu od 6 měsíců, vybírejte s polohovatelnou opěrkou zad a nožiček.  

 

Je lepší klasický kočárek nebo trojkolka?

Klasický kočárek je stabilní. Samozřejmě díky čtyřem kolům. U trojkolky je důležitá vyváženost kočárku a vzdálenost mezi koly. Čím jsou kola dále od sebe, tím stabilnější kočárek bude. Ale dejte si pozor, abyste to s rozvorem koleček nepřehnali a vešli se třeba do výtahu. Kočárek je lehčí a lépe překoná nerovnosti terénu. Rozhodně je ale příjemnější variantou pro sportovněji založené maminky.


Kočárek do města x kočárek do přírody

Zásadní rozdíl je ve hmotnosti samotného kočárku a v jeho ovládání. Typický městský typ kočárku je lehký (počítáme s jeho manipulací v hromadné dopravě), je dobře ovladatelný. Má menší kolečka a lehčí podvozek. A v neposlední řadě dokonalý design.

Kočárek do přírody a náročnějšího terénu je stabilnější a těžší, aby se zabránilo jeho převrácení. Má větší kolečka a je dostatečně odpružený. Většina moderních kočárků má vyměnitelná kolečka.

Kolečka už dnes nejsou pouze z plastu nebo nafukovací. Jsou i ta se speciálně vyvinutou pevnou výplní. Jsou komfortnější, než plastová, a zároveň jim nehrozí propíchnutí, jako nafukovacím.

V poslední době je časté s kočárkem běhat nebo dokonce bruslit. Obojí je dnes velký trend. Pokud také patříte ke sportovním maminkám, vyberte si takový, který bude mít stejné tempo jako vy. Kočárky pro sport mají trojkolový podvozek a výrazně větší kola. Jsou lehčí a celkově mají aerodynamický tvar.

 

Kočárek pro dvě děti

Vybírat můžete mezi sezením vedle sebe a za sebou. Jsou ale také kočárky se sezením nad sebou.

To rozhodující u jejich výběru je velikost. Většina kočárků se sezením vedle sebe šířku do 80 cm, takže se bez větších problémů dostanete do všech dveří. Na některé je dokonce možnost nasadit dvě autosedačky. Ušetříte tak místo při cestování autem. Kočárky se sezením za sebou tzv. tandemy, jsou skladnější. Daň za skladnost je hodně špatná ovladatelnost a nejsou tak pohodlná pro děti.


Podvozek kočárku

Asi se budeme opakovat, ale zamyslete se nad tím, kam budete jezdit. Od toho vybírejte typ kočárku. Při tahání kočárku do autobusu oceníte odlehčenou konstrukci z hliníku.

Vhodné je také, pokud podvozek umožňuje nasazení autosedačky. Pokud vám miminko usne v autě, necháte ho spát. Autosedačku nasadíte na konstrukci kočárku a v klidu pokračujete.


Výbava kočárku

Určitě oceníte akorát velký košík pod kočárkem nebo různé tašky, které jdou pověsit na rukojeť. Mimochodem, nastavitelnou rukojeť. Aby každý člen rodiny mohl s kočárkem pohodlně jezdit a nikoho z hrbení se nebolely záda.


Cena kočárku

Ceny se pohybují mezi 4000 Kč a až 80000 Kč. Rozptyl je to výrazný. A nejde jednoznačně říct, že platí přímá úměra, čím dražší, tím kvalitnější. Tady platí, že se platí hlavně značka a design. Nejvíce prodávaným typem kočárků je kombinovaná verze, a to jak trojkombinace nebo dvojkombinace s dokoupením autosedačky. Nezbývá tedy nic jiného, než pořádně uvážit co chceme, a pak už jen vybírat a počítat.

Bonipo doporučuje