Jak ušetřit za teplou vodu

Jak ušetřit za teplou vodu

Denní spotřeba vody jednoho člověka v domácnosti je přibližně 90 litrů vody. Čtyřčlenná rodina tak ročně za vodu utratí asi 10 000 Kč, přičemž úspora se dá dosáhnout i bez větších investicí či zanedbáváním hygieny.


Jak ušetřit za vodu v domácnosti

Téměř dvě třetiny spotřebované vody v domácnosti protečou vanou, sprchou či toaletou. Přitom stačí změnit návyky, koupit úsporné a vůbec ne nákladné zlepšováky a můžete tak ušetřit i 2 000 Kč ročně na osobu.

Spotřeba vody v domácnosti

Více než třetina spotřeby vody v domácnosti připadá na sprchování a koupání se. V těsném závěsu je splachování toalety, praní prádla tvoří jen 13 % z celkové spotřeby vody.

Jak snížit spotřebu vody v domácnosti?

1) Koupání a sprchování

Až po okraj napuštěná vana plná horké vody s bublinkami je sice příjemnou relaxací, ale také slušným vysavačem peněženky. Jedna taková koupel v průměrné vaně s objemem 100 litrů vás jen v nákladech na vodu stojí asi 9 kč. Na prvý pohled zanedbatelná částka, stačí se ale koupat obden a ročně vás tento relax vyjde na 1 538 Kč za jednu osobu.

Šetrnějšími návyky při osobní hygieně můžete ročně uspořit stovky Kč – a nemusíte nutně koupání nahradit minutovou sprchou ve dvojici a ještě navíc ve studené vodě.

Pokud si navyknete při koupání na vanu naplněnou do poloviny namísto až po okraj, ušetříte za jednu osobu ročně až 770 Kč, v případě rohových van ještě víc.

Méně budete platit, když si koupíte úsporné sprchové hlavice se spotřebou kolem 10 litrů za minutu namísto běžných 20–25 litrů. Při ceně kolem 250 Kč  za běžnou úspornou hlavici a při době sprchování 5 minut denně se náklady na její zakoupení v jednočlenné domácnosti vrátí za asi 10 měsíců, ve čtyřčlenné rodině za necelé tři měsíce.

Princip fungování úsporných hlavic je jednoduchý – voda je vlivem speciální konstrukce ředěná vzduchem a ze sprchy stříká v menších kapkách. Díky tomu je objem spotřebované vody menší, komfortní pocit ze sprchování ale zůstává nezměněný.

Ušetřit můžete i změnou systému, jakým se sprchujete – stačí si vzít příklad z vojáků na letadlových lodích, kterým na jedno sprchování obvykle stačí jen 10 litrů vody a méně než 2 minuty času. Prvních 30 vteřin pod tekoucí vodou využijí na namočení, potom sprchu zastaví, namydlí se a vydrhnou. Během poslední minuty ze sebe všechno smyjí.

Koupání a sprchování

2) Ušetřete na WC

Zejména v případě starších modelů toalet platí, že nesplachujete jen vodu, ale s ní i svoje peníze. Při obvyklém objemu nádržky 10 litrů zaplatíte za každé spláchnutí 0,75 Kč. Částka je na první pohled zanedbatelná, ale při čtyřech použitích toalety denně spláchne jedna osoba okolo 1 250 kč ročně.

Moderní toalety jsou vybavené systémem dvojitého splachování, kdy je možné si vybrat z průtoku tři nebo šest litrů vody. Roční náklady při používání tohoto typu toalet se tak pohybují jen kolem 425 Kč za jednu osobu. Ročně tak ušetříte až asi 850 Kč, v případě čtyřčlenné rodiny dokonce 3 400 Kč.

Pokud nechcete kupovat nový klozet, doporučujeme pořídit si zařízení s názvem WC stop. To se nainstaluje přímo do nádržky současné toalety, kde nejen zabraňuje protékání, ale také snižuje objem splachované vody. Instalace WC stopu v ceně asi 250 Kč je jednoduchá a rychlá a dosáhnete roční úspory přibližně 825 Kč za jednu osobu. Investice tohoto zařízení se tak v jednočlenné domácnosti vrátí za méně než půl roku.

WC

Mall.cz
Mall.czNová akce
Datart.cz
Datart.czNová akce
Akce

Studentské ceny

Exkluzivní slevy bez omezení kategorie, značky, nebo produktů

  • Neomezená platnost
  • Ještě nikým nevyužit

3) Praní a uklízení v domácnosti

Velkým žroutem vody bývají staré pračky, které se při každém praní naplní až 100 litry vody v ceně 9 Kč. A to bez ohledu na to, zda je pračka plná po okraj, nebo perete jen jednu košili.

Oproti tomu nové pračky na jeden prací cyklus použijí jen 40–80 litrů vody. Některé dražší modely navíc před začátkem programu prádlo zváží a odeberou si jen takové množství vody a nastaví takovou délku cyklu, která je potřebná. Významně tak uspoří nejen vodu, ale také elektřinu.

Při nákupu nové pračky nevybírejte podle ceny spotřebiče, ale ideálně si spočítejte poměr energetické třídy zařízení a ceny. Pomoci mohou i energetické štítky, které musí být povinně sou

ástí každého zařízení a informují o spotřebě vody a elektrické energie. Velmi často je mnohem výhodnější koupit dražší spotřebič, který vám v průběhu používání přinese vyšší úsporu.

práčka

4) Mytí nádobí

Mytí nádobí si z průměrné denní spotřeby jedné osoby vezme asi 8 %. Rozdíl ve spotřebě vody při používání myčky a ručním umýváním hraje mírně do karet ve prospěch první variantě. Zatímco úspornější myčkou nádobí proteče kolem 10–15 litrů vody za jeden cyklus, při ručním mytí ve dřezu spotřebujete asi 20 litrů vody.

K nákladům na provoz myčky je nutné ještě připočítat nákupní cenu, spotřebovanou elektřinu, leštidlo a sůl. Myčka se tak jako výhodnější způsob ukáže až potom, co vezmeme v úvahu časovou úsporu.

umyvačka

Bonipo doporučuje