Jak ušetřit peníze

Jak ušetřit peníze

Pokud jste se zamysleli nad tím, dá se vůbec ušetřit. Ano, dá. Pamatujte však na skutečnost, že pokud chcete ušetřit a zbytečně neutrácet své peníze, musíte jim dobře rozumět. Musíte znát veškeré cesty a cestičky, kudy se peníze kutálí z vašeho rozpočtu pryč.

A je takové praxí prověřené pravidlo, že kolik vyděláte, tolik také utratíte a je jedno, jestli se bavíme o tisících nebo deseti či statisících. Utrácet je jednoduché a každý to rád dělá.


Analýza rozpočtu

První krok a ten nejdůležitější je, udělat si pořádek ve svých financích. Vědět přesně jaké jsou zdroje příjmů. A jestli se náhodou nedají  nějak navýšit. A pak mít ještě přesnější přehled o tom, za co a komu platíme.

Druhým krokem je prověřit všechny výdaje. Roztřídit je do jednotlivých sekcí, jako jsou náklady na bydlení, na pojištění, na splátky čehokoliv, na dopravu, na jídlo, na zábavu.

Je dobré si zaznamenávat nějakou dobu všechny výdaje v jednotlivých kategoriích, alespoň přibližně.

setrenie

Už vím, kolik platím. Mohu ušetřit?

Je spousta možností, jak snížit výdaje z rozpočtu. Zaměřte se na jednotlivé položky.

Bydlení:

Na platbě nájemného zřejmě nic nezměníte. Pokud nebydlíte ve zbytečně předraženém bytě nebo zbytečně drahém a velkém k tomu, kde by se dalo uvažovat o výměně bydlení za příznivější nájemné.

Náklady na energie:

Tady se vyplatí zaměřit se na spotřebu samotnou. Zbytečně nesvítit. Zbytečně neplýtvat ohřátou vodou. Zregulovat si termostat u topení. Používat spořiče vody nebo namontovat úsporné LED žárovky.

Svetla


Pojištění:

Určitě téměř každý má nějakou úrazovou, životní, investiční nebo prostě nějakou pojistku. Doporučujeme prověřit důkladně pojistné smlouvy. Je dost možné, že zbytečně platíte něco, co vás v případě pojistné události neochrání nebo nevytvoří dostatečný finanční polštář.

Totéž platí u majetkových pojištění. Vzorový příklad je u automobilů, kdy mnozí řidiči platí havarijní pojistku po celá léta stejnou jako za nový vůz

Splátky za cokoliv:

Pokud máte několik různých splátek, je dost možné, že výrazně ušetříte jejich sloučením.

Měsíční paušály:

Platíte za telefon, internet, kabelovku, za hudební aplikace a mnoho dalších měsíčních poplatků. Většinu z nich si provozovatel sám každý měsíc strhává z vašeho účtu – při registraci jste mu zadali svou platební kartu.

Vemte jednu platbu po druhé a zavolejte telefonnímu operátorovi, nejde-li snížit měsíční paušál nebo za stejnou cenu využít více služeb. Je také možné, že svůj tarif máte špatně nastavený? Všechny tyto věci se svým operátorem zkonzultujte. Totéž u poskytovatele internetu.

U ostatních měsíčních paušálních plateb prověřte, zda službu využíváte. Opravdu se díváte na všechny televizní kanály? Opravdu posloucháte hudbu ze všech aktivovaných aplikací? Vše zbytečné zrušte

Náklady na jídlo:

Využívejte výhodné a logické slevové akce. Zbytečně neplýtvejte potravinami. Vařte si. Dělejte si svačiny do práce místo návštěvy restaurací.

Náklady na zábavu, oblečení:

Nejlépe si každá žena zlepší náladu nákupem nových svršků. Nakupujte ale s rozmyslem, ať posléze nemáte plnou skříň věcí, které nenosíte. Pořiďte si oděvy kombinovatelné a nadčasové. A ideálně ve výprodejích.

měsíční výdaje

Zdroj: blesk.cz

Mohu ještě více ušetřit? Další triky:

Peníze jsou svoboda. O tom nelze pochybovat. Ale určitou ukázněností můžete ještě více ušetřit a peníze využít jinde. Třeba na dovolenou nebo nějaký svůj sen.

Zajímejte se aktivně o možnosti ušetření peněz nebo využití služby navíc. Spousta firem nabízí vouchery navíc, dárky, slevové akce, věrnostní programy. Dokonce někteří obchodníci vám vrací peníze při platbě kartou.

Nebo naopak, mějte u sebe hotovost. Bude vás to svádět méně utrácet. Nakupujte podle seznamu.

A takový malý trik na úplně na závěr – vysypejte mince do prasátka. Bude jim tam lépe, než po kapsách nebo kdekoliv rozkutáleně. Za nějaký delší časový úsek budete překvapeni, jakou vám „korunka ke korunce“ nabídce naspořenou částku.

4Home.cz
4Home.czNový kupón
75 Kč
Sleva

4home slevový kód 75 Kč

Kupon je platný při nákupu nad 1 500 Kč

  • Platí do 31. 12. 2022
  • Využilo 358 lidí
4Home.cz
4Home.czNový kupón
3%
Sleva

4home Slevový kód 3% na váš nákup.

  • Platí do 31. 12. 2022
  • Využilo 25 lidí
Luxusni-noze.cz
Luxusni-noze.czNový kupón
2%
Sleva

Sleva 2%, platí na vše

  • Neomezená platnost
  • Využilo 41 lidí

Bonipo doporučuje