Jak ušetřit na topení

Jak ušetřit na topení
Náklady na topení tvoří jednu z nejvýznamnějších položek rozpočtu domácností. Razantně snížit tyto výdaje se dá nejen volbou správné metody topení, ale také investicemi ve stovkách korun i ekonomickým přístupem.

Nejlevnější topení a ohřev vody

Finančně nejméně nákladné je topení štěpkou, obilím či dřevem v klasickém kotli. Není problém opatřit si dostatečné zásoby dřeva na zimu a tak jde o velmi oblíbenou a rozšířenou metodu topení. Velkým problémem topení na všechna tuhá paliva je velká zátěž pro životní prostředí, v důsledku čehož dochází k postupnému zpřísňování pravidel na používání těchto kotlů.

Z dlouhodobého hlediska je výhodnější investice do tepelného čerpadla, které je ekologicky šetrné a stále patří mezi nejlevnější způsoby zajištění tepla a teplé vody.

Náklady na topení

Nejnižší náklady na topení v domácnosti přináší hnědé uhlí, na opačném konci jsou akumulační kamna, propan a lehký topný olej.


Solární panely na ohřev vody

Domácnost v rodinném domě spotřebuje na ohřev užitkové vody asi 4 000 kWh energie ročně, v případě vícegeneračních nemovitostí je tato hodnota ještě vyšší. Tyto náklady se dají snížit o 45–60 % instalací soustavy tří solárních kolektorů, s výhledem na růst cen energií bude úspora v budoucnosti ještě významnější.

Typy solárních kolektorů

Solární kolektory se rozdělují na ploché (levnější, méně účinné) a trubicové (dražší, účinnější).

Solární panel

Vyplatí se solární kolektor?

Za systém 24 trubic s celkovou absorpční plochou 3,46 metru čtverečního dodávaný spolu s bojlerem s objemem 250 litrů a 10 metry potrubí zaplatíte necelých 75 000 kč s DPH a instalací. Tento solární systém ročně ušetří asi 2 250 kWh energie.

Pokud budeme předpokládat průměrnou spotřebu elektřiny v domácnosti ve výši 4 250 kWh, vychází ostatní energie na 2 000 kWh. Platba za energii u dodavatelů tak klesne z asi 22 000 kč na přibližně 16 000 kč. Ročně tedy ušetříte 6000 kč.

Pokud se cena elektřiny bude každoročně zvyšovat o několik procent, vychází návratnost investice přibližně na 13 let. Při deklarované životnosti systému 25–30 let je dobré brát do úvahy minimálně jednu výměnu bojleru, který je dražší než elektrický.

Bonipo doporučuje