Jak ušetřit na jídle

Jak ušetřit na jídle

Bezpochyby největší položkou na výdaje domácnosti, kromě bydlení, jsou nákupy potravin.

Proto vám snad přijde k chuti pár rad, jak na jídle ušetřit. Ano, dá se přejít na „rohlíkovou dietu“ a ušetřit tak nejvíce. Tohle opravdu nemyslíme. Bavíme se tady o šetření peněz za nákup potravin, ale při zachování kvalitního a vyváženého a zdraví prospěšného stravování. Jak se říká, nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.


Nakupujte jen to, co doopravdy potřebujete

Dobrý tip je vyrazit na nákupy s dopředu připraveným seznamem. Eliminujete tak nákupy zbytečností. Výborná záležitost je také to, mít někde pověšený zápisníček s tužkou a rovnou si zapisovat poznámky v momentě, kdy vám něco v domácnosti dojde. Nemusíte před cestou na nákup dlouze přemýšlet, co potřebujete.

A úplně nejlepší je poslat s takto vytvořeným seznamem na nákup manžela. Je obecně známo, že muži koupí opravdu jen to, co je předmětem seznamu. Nic navíc.

A další rada, pokud milé ženy, půjdete na nákup samy, určitě ušetříte tím, že necháte doma děti.

V neposlední řadě, lidé zbytečně utrácejí peníze na jídlo, které nepotřebují a přibírají. Avšak když si budete dávat pozor na denní příjem kalorií, budete nuceni kupovat jen to, co opravdu potřebujete.

nakupovanie

Jsou akce opravdu akční?

Nemusíme vám vysvětlovat, že poskytované slevy zákazníkům nebo různé akční nabídky obchodních řetězců se nedějí proto, že obchodníci tak projevují nezměrnou lásku ke svým zákazníkům. Je to přece jen marketingová akce, která bude vykoupená zdražením jiného zboží. Proto se nenechejte nachytat. Uvažujte reálně, jestli se vám nákup tohoto zboží i jeho množství opravdu vyplatí.  Určitě slevy jsou fajn pro nákup trvanlivých potravin jako je mouka, cukr, těstoviny apod.

Každý obchodní řetězec má svou privátní značku. Ta bývá téměř vždy výhodnější, než ostatní značky.

A bonusový tip: nakupujte do menšího košíku. Nebo do malého do ruky. Nebude nepříjemně překvapeni, že nákup neunesete.

4Home.cz
4Home.czNový kupón
3%
Sleva

4home Slevový kód 3% na váš nákup.

  • Platí do 31. 12. 2022
  • Využilo 24 lidí
4Home.cz
4Home.czNový kupón
75 Kč
Sleva

4home slevový kód 75 Kč

Kupon je platný při nákupu nad 1 500 Kč

  • Platí do 31. 12. 2022
  • Ještě nikým nevyužit

Nakoupili jsme. Jak nákup doma zpracovat?

Ať už si domů přineseme nákup s méně nebo více akcemi, musíme potraviny správně uložit, abychom je uchránili před zkažením nebo také před domácími škůdci. Takový mouční moli nebo mravenci umí hospodyňku potrápit. Proto doporučujeme sypké věci přesypat do uzavíratelných nádob.

Maso zpracujeme na jednotlivé porce, které poté zabalíme do vhodných sáčků, popíšeme a uložíme do mrazáku. Určitě jste si všimli, že kuře v celku je levnější, než jednotlivé jeho komponenty zvlášť v krabičkách. Zpracovateli tak platíte rozporcování drůbeže a obalový materiál navíc. Vyplatí se vám, koupit celé kuře a vše ostatní si doma udělat sami. Jednotlivé porce dejte zamrazit. To, co vám pro zpracování masa zůstane – skelet – rozhodně nevyhazujte.  Využijete na vývar. Vývar si tak můžete posléze také zamrazit a využít později na přípravu omáček, polévek.

Potraviny

Naučte se zpracovat všechny potraviny a neplýtvejte jimi

Buďte v kuchyni kreativní. A zpracovávejte zbytky do dalších jídel. Staré pečivo můžete rozpéct na topinky. Popřípadě nechat ještě více na vzduchu ztvrdnout a udělat si domácí strouhanku. Zbytky masa od oběda můžete použít do salátu nebo do sendviče. Určitě přijdete na spousty kombinací. Je to výzva.

Vařte si

Hotová jídla nebo polotovary vás vyjdou cenově hůře, než to, když si doma sami uvaříte. Nechte se inspirovat kuchařkami maminek a babiček. Najdete v nich recepty léta prověřené, a hlavně z levných surovin. Existuje spousty jídel z brambor, luštěnin, obilovin. Ze sezónní zeleniny a ovoce. Luštěniny nejsou jen levnou záležitostí, ale také zdravou variantou bílkovin.

Domácí oběd nebo večeře je také cenově nesrovnatelná s jídlem v restauraci. Také ušetříte, když si odpustíte jídlo v restauraci během pracovního dne a vezmete si do práce svou krabičku s domácí stravou.

Pečte si

Každý, kdo umí násobilku si spočítá, že za cenu pár koupených koláčů si doma upečete celý plech buchet. Můžete využít sezónní ovoce z tržiště nebo samosběru. A za pár korun máte pro rodinu připravenou svačinku do školy, do práce nebo jen tak ke kávě. Jako bonus navíc, provoníte si koláčem celý byt.

pečenie

 

Kohoutovka vs. balená voda

To, že nákupem balené vody tu zbytečně přeplácíte je patrné. Litr vody z vodovodu vás nebude stát ani desetník. Ještě když kvalita pitné vody z veřejného řádu je u nás vysoká. A možná ještě lepší než ta, která týdny leží v plastové lahvi. A to se nebavíme o ekologické stopě s každým koupeným plastem.

Pitnou vodu můžete vystřelit chutí až na měsíc přípravou domácí limonády. Stačí použít čerstvé ovoce, bylinky, med a led.


ceny_potravin
Zdroj: e15.cz

Bonipo doporučuje