Jak ušetřit na dovolené

Jak ušetřit na dovolené
Cestování je pomalu novým náboženstvím. Stalo se totiž dostupným pro mnohem víc lidí než kdysi. Jak to už však bývá, chceme zaplatit správnou cenu a nepřeplatit. Zde jsou proto tipy, jak můžete ušetřit na dovolené.

Využívejte first minute a last minute slevy

Cestovní kanceláře mají pro každou zemi na celou letní sezónu předem dohodnutý počet rezervovaných pokojů, které se snaží prodat. Co dělají v případě, když se jim nedaří prodat všechny pokoje na rezervované termíny? Nabízejí je ve slevách. Začínají už při úvodních nabídkách s tzv. „first minute“ slevou. Většinou jde o termíny, které jsou trochu mimo dovolenkové sezóny, jako je konec května nebo začátek června.

Druhou skupinou jsou „last minute“ a „ultra last minute“ slevy. To je opačný případ. Nejbližší týden pro daný zájezd, např. na Sluneční pobřeží v Bulharsku není plně obsazený a při snaze aspoň získat určitou marži, případně jen náklady, nabízejí cestovky největší slevy. Množství je však samozřejmě omezené, takže kdo první přijde, ten první cestuje.

Největší chuťovkou jsou ultra last minute slevy. To je případ, kdy přijdete do cestovky, vyberete si destinaci, přijdete domů sbalit kufry a zítra, případně ještě ten večer cestujete. To se odráží i na ceně, která je nejnižší. Můžete tak získat dovolenou za pár šupů, jen je to trochu loterie, protože nevíte, který zájezd získáte.


Využívejte slevové portály

Všichni zbožňujeme slevy. Je něco za dobrou cenu? To musíme mít, vždyť se to vyplatí. Neplatí to sice vždy, ale u dovolených není co zkazit. Stačí si vygooglit „slevové portály dovolená“, na kterých získáte aktuální nabídku dovolených se slevami. Platí to pro víkendové wellness na Slovensku, jakož i běžné cestovky pro Evropu nebo Blízký východ. Jedinou nevýhodou může být omezená nabídka.


Tripadvisor: jak ušetřit na jídle na dovolené

Internet nám neskutečně zlepšil život v mnohých oblastech. Jednou z nich je gastronomie. V rámci EÚ je roaming zdarma a jen několik kliků nás dělí od toho, abychom se dobře naobědvali nebo navečeřeli. Stačí mít dobrý zrak a napsat do Google „nejlepší restaurace“, případně „nejlevnější restaurace XYZ“. V 95 % případů bude na prvních místech Tripadvisor.

Představuje jakýsi agregátor recenzí všeho, co se týká cestování. Např. zde najdete všechny restaurace v daném místě, které v 9 z 10 případů hodnotí turisté.

Není třeba se bát čínštiny nebo korejštiny, recenze jsou překládané do angličtiny, případně i do slovenštiny. Spolu s textem jsou zde i fotky, meníčka s cenami, hodnocení v podobě hvězdiček a vaše vzdálenost od jednotlivých restaurací. Zkrátka všechno, co potřebujete k tomu, abyste se rozhodli.

Kromě restaurací jsou zde i další zajímavá místa: bary, noční kluby, hospody, výlety a jiné. Zkrátka, program si tu najdete.


Jak ušetřit na suvenýrech: srovnávejte

Asi každý dovolenkář u moře měl tu čest poznat místní podnikatele. Všichni jsou přátelští, vstřícní, ochotní vás nechat vybrat si, porovnat jednotlivá zboží. A stejně se usmívají, i když vám řeknou cenu. To samé se však nedá říct o nás, když za obyčejnou, i když pěknou bižuterii často žádají nekřesťanské peníze.

Jak s nimi bojovat? Můžete s nimi vyjednávat a trvat na tom, aby snížili cenu. Dejme tomu, že obchodník řekne 50 eur, vy zase 15 eur. Postupně se dostanete ke kompromisu, na cenu, kterou jsou ochotné zaplatit obě strany.

Nebo se můžete hezky usmát, poděkovat a jít se podívat na ceny vedle. Zaručeně budou mít v té samé štvrti lepší ceny jinde. A pokud ne, tak jste před chvílí trefili na nejlepší nabídku. Nebojte se, určitě se vám ji pokusí prodat znovu. Pokud nechce, tak to je jen jeho ztráta.


Mysli a šetři

Kdysi dovolené u moře představovala obrovský luxus pro vybrané lidi. Případně dvoudenní cestu autobusem. Časy se však změnily a dnes to je celkem cenově dostupné. Stačí být ochotný, trochu nad tím popřemýšlet a ušetříte i stovky eur.

Bonipo doporučuje