Jak ušetřit na Booking a AirBnB

Jak ušetřit na Booking a AirBnB
Ubytování bývalo druhou největší položkou při cestování. Jenže v dnešní době, když můžete sehnat obousměrnou letenku za cenu denního meníčka v restauraci, se dnes ubytko vyšplhalo na první příčku. Stále ho však můžete získat za dobrou cenu, pokud víte, jak na to. Tak čtěte a dozvíte se.

Získejte kód na slevu

Pro Booking, jakož i AirBnB existuje slevový kód, který vám může poskytnout váš kamarád nebo úplný cizinec. Stačí zajít do kterékoliv cestovatelské skupiny na Facebooku (a že jich je mnoho) a pěkně se zeptat. Vždy se najde nějaká ochotná duše.

AirBnB je v tomto výhodnější, kdy za každého člověka, který díky vašemu voucheru použije ubytování, získáte kredit na cestování v hodnotě 20 eur. Na kredit není strop. Čím víc lidí, které pozvete, využije ubytování přes AirBnB, tím víc kreditu získáte vy pro sebe.

Zaregistrujte se

Na AirBnB je registrace povinná. Na Bookingu však ne. Pokud se však dobrovolně zaregistrujete, získáte slevu na ubytování. Jde o tzv. program Genius, který má dvě úrovně:

Úroveň Genius 1:

- bezplatné celoživotní členství,

- 10% sleva ve vybraném ubytování.

Úroveň Genius 2:

- bezplatné celoživotní členstvo,

- 10% až 15% slevy ve vybraných ubytováních,

- snídaně zdarma u vybraných možností,

- bezplatné vylepšení na lepší pokoj u vybraných možností.

Úroveň Genius 1 je dostupná po tom, co v průběhu 2 let uskutečníte aspoň 2 ubytování. To se dá zvládnout za jeden výlet o prodlouženém víkendu. To znamená, že za 2 pobyty můžete získat u každého hotelu za cenu 100 eur slevu 10 eur. Pro porovnání, to je hodnota snídaně.

Úroveň Genius 2 nabízí až 15% slevy a navíc snídani zdarma, případně lepší ubytování bez příplatku. Na to se stačí v průběhu 2 let ubytovat aspoň 5x. To se dá bez problémů zvládnout za 2–3 výlety do roku. Nic náročného.

Naučte se používat oba portály pořádně

Pokud však chcete skutečně ušetřit, musíte se naučit, jak hledat ubytování za nejlepší poměr ceny a kvality.

AirBnB

AirBnB poskytuje v průměru méně možností ubytování než Booking. Najdete tu totiž v 90 % případů pokoje a celé domácnosti na pronájem a pár hostelů. Počet je tedy omezený a měli byste hledat ubytování co nejdříve, ideálně 2 měsíce předem. Pro

? Protože většina ubytování ještě není vyprodaná. Mezitím mohly také přibýt nové, které jsou za lepší cenu, protože ještě nemají tolik recenzí.

Důležité je však naučit se používat filtr. Já většinou začínám tím, že sleduji Typ místa, kdy zaškrtnu Celý objekt jen pro sebe.

Následně z filtru vyberu cenu. Podle sloupců vidím, kde se pohybuje nejnižší cena, v tomto případě to je kolem 40 eur. Pomocí filtru nakonec vidím, že zůstalo pouze pár ubytování na výběr. Potom začnu prohlížet jednotlivá ubytování. Dívám se na to, jak dané ubytování vypadá, jakou má koupelnu a jak daleko je od centra, popřípadě od MHD – metra a autobusové zastávky směrem na letiště.


Pokud je cena 40 eur za noc stále vysoká, vyberu z typu ubytování vlastní pokoj. V tomto případě je možnost, že v bytě nebudu sám, ale budu sdílet společné prostory, jako je kuchyně a koupelna, s jinými lidmi. Takže něco jako hostel, jen s tím rozdílem, že mám v pokoji stále soukromí pro sebe.

Ze zkušenosti vím, že se to stále vyplatí, neboť se s jinými lidmi setkáte, jen když odcházíte a přicházíte z ubytování. A přestože jde o cizí lidi, neznamená to, že jsou to automaticky zlí lidé, kteří vás chtějí okrást a udělat vám naschvály. Jsou to také cestovatelé, kteří chtějí ušetřit a raději utratí peníze na jiné věci.

Booking

Booking také nabízí na výběr filtr, se kterým se dá šikovně pohrát. Pokud se zaměříme přímo na cenu, po výběru destinace a data zvolte možnost Cena (od nejnižší).


Následně se vám zobrazí jako první nejlevnější možnosti. Je třeba však čekat, že to budou opravdu nejlevnější možnosti, tedy hostel s 8 lidmi na pokoji a podobně, popřípadě ubytování mimo centrum.

Booking má však pokročilejší filtr, který umožňuje filtrovat podle více kritérií. Mezi nejdůležitější (podle mě) patří např.:

- snídaně v ceně,

- sleva Genius,

- hodnocení – velmi dobré: 8 a víc,

- parkoviště (pokud cestujete autem).


Z osobní zkušenosti většinou používám pouze tyto. Popřípadě je kombinuji a hraju si, dívám se na ceny. Také sleduji, jak daleko je ubytování od centra, což záleží na tom, jak dlouho se plánuji zdržet na daném místě a jestli mám půjčené auto.

Booking, nebo AirBnB? Záleží na výletu

Ze zkušenosti je Booking vhodnější, když máte půjčené auto a cestujete po zemi z místa na místo. Máte tak větší flexibilitu a nemusí vám vadit, že máte ubytování mimo centrum, neboť se můžete svézt autem a najít veřejné parkoviště, případně zaplatit za parkování pár eur v nějakém nákupním centru.

AirBnB je zase lepší, když jste v jednom městě déle, případně ve více městech, mezi kterými se přesouváte hromadnou dopravou. Bydlet v místním bydlení je také zážitek. Přidá to na kulturním zážitku. Častokrát zjistíte, že naši komunisté stavěli kvalitní bytovky. :)

Bonipo doporučuje