Jak ušetřit energii

Jak ušetřit energii
I o několik stokorun ročně můžete mít ve vaší peněžence víc, když změníte tarif nebo dodavatele elektřiny a plynu. Ještě výrazněji ušetříte, když změníte způsob topení.

Spolehlivý dodavatel

Šetření energií v domácnosti není vůbec složité. Zajímejte se o cenu elektřiny, svůj účet snížíte, pokud si vyberete levného, ale spolehlivého dodavatele. Cestou je také úsporné svícení, především během zimních měsíců, kdy svítíme i celé hodiny. Zvykněte si například vždy při odchodu z místnosti vypnout světlo. 


Úsporné spotřebiče

Cennou radou také je nejen si koupit energeticky úsporné spotřebiče, ale také se pravidelně starat o ledničku. Pár korun ušetříte, pokud budete levně prát. Účinnost praní i při nízkých teplotách se dá zvýšit, když budete používat kvalitní prací prostředky. Určitě se vyplatí také vyměnit starý model pračky za nový, protože ten dokáže ušetřit až 60 % elektřiny a polovinu spotřeby vody. Ušetřit se dá i na spotřebičích, které „spí“. Vypněte zařízení z pohotovostního režimu. Proto všechno, co nepotřebujete, například DVD, tiskárnu, reproduktory vytáhněte ze sítě. 


 
 

Sledování místností

Na topení zase ušetříte, když budete sledovat teplotu v místnostech. Optimálně by se měla pohybovat mezi 20 až 21 stupni Celsia. Když chcete místnost vyhřát jen o jeden stupeň, počítejte se zvýšením spotřeby o 6 %. Na chodbách a v předsíni by se měla pohybovat kolem 18 °C, v koupelně zase 24 stupňů. Stejně ekonomicky je třeba i větrat – rychle a intenzívně.

Bonipo doporučuje