Jak snížit tlak? Ověřené tipy (ZNÁTE VŠECHNY?)

Jak snížit tlak? Ověřené tipy (ZNÁTE VŠECHNY?)
Krevní tlak může být příliš vysoký – tehdy mluvíme o hypertenzi a také příliš nízký, který nazýváme hypotenze. Na rozdíl od vysokého krevního tlaku jej necharakterizujeme jako nemoc a pro lidské tělo není až tak nebezpečný.

Problémy s vysokým krevním tlakem má v současnosti 1 z 5 lidí a klasifikuje se jako civilizační choroba. To znamená, že její výskyt je přímo navázán na moderní životní styl, se kterým se pojí nedostatek pohybu, nevhodné stravování, stresové prostředí a celá řada jiných přítěží. Poměrně zajímavě vyznívají i další informace o léčbě pacientů na Slovensku, které říkají, že 1 ze 4 lidí o svém problému s krevním tlakem vůbec neví a také, že pouze 1 ze 3 lidí je léčen správně.

Ze zmíněného vyplývá, že je dobré pečlivě sledovat své tělo a problémy s krevním tlakem nepodceňovat. Zejména vysoký tlak je nutno okamžitě začít léčit, samozřejmě s pomocí odborníků – lékařů. V článku si uvedeme příklady na projevy poruch krevního tlaku a přineseme i několik tipů, jak se s nimi vyrovnat a účinně je léčit.

Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný

Hypertenze – vysoký krevní tlak se uvnitř těla projevuje tak, že cévy, které jsou zodpovědné za distribuci okysličené krve v těle, jsou vystaveny vyššímu tlaku než je žádoucí.

Z dlouhodobého hlediska představuje neřešený vysoký krevní tlak obrovský problém se spoustou zdravotních komplikací. Ty nejzávažnější mohou znamenat i smrt.

Za normální hodnoty krevního tlaku považujeme hodnoty pod 120/80 mmHg a nad 90/60 mmHg. Čím je krevní tlak vyšší, tím větší rizika pro celé tělo představuje. Problémy s tlakem vždy úzce souvisí s činností ledvin, které se přímo na zvýšeném tlaku podílejí.

Nebezpečí vysokého krevního tlaku začíná v srdci, které se při nadměrné práci zatěžuje.

Výsledkem je zvětšení té části srdce, která je zodpovědná za výtlak krve do těla.

Zvětšení je důsledkem ztluštění levé srdeční komory. Příliš hrubá svalovina má problém s dostatečným zásobováním kyslíkem a postupem času se dostavují pocity vyčerpání.

Příliš namáhané a neokysličené srdce může pravidelně selhávat i náhle přestat pracovat. Dalším nepříjemným příznakem je také zvýšený výskyt cévek v oku. Jemné cívky, které jsou vystaveny zvýšenému tlaku, jsou také oslabeny a může do nich prosakovat tekutina.

Namáhané cévy představují vysoké riziko pro orgány v celém těle. Prasknutím takové cévy v mozku nastává cévní mozková příhoda. Dopady cévní mozkové příhody bývají rozličné a vyplývají z různého stupně poškození cév a také jejich množství.

Typickými jsou ztráta řeči, motoriky, ochrnutí a také smrt. Stejně tak je prasknutí cévy nebezpečné i v ledvinách, které nejprve ztratí jistou část své výkonnostní kapacity a na závěr selhávají úplně.

Samostatnou kapitolou jsou cévy samotné, kterým se důsledkem působení vysokého tlaku poškozuje vnitřní výstelka a vznikají trhliny. Do nich se zachycují tuky nebo krevní sraženiny. Hromadením stále většího množství materiálu v trhlinách dochází k ucpání cév a infarktu. Pokud se ucpe céva, která má zásobovat srdce, jedná se o infarkt myokardu.

Jaké jsou příznaky zvýšeného tlaku

Údaj ze začátku článku říká, že 1 ze 4 lidí o svém problému s vysokým tlakem vůbec neví. Je to proto, že krevní tlak se mění postupně nejen v případě problémů v těle, ale také přirozeně v procesu stárnutí každého člověka.

To znamená, že krevní tlak máme v každém období života jiný. Dalším důvodem nevědomosti je schopnost těla přizpůsobit se. Pokud je v těle jeden parametr špatný, organismus se jej snaží vyvážit a z toho důvodu nemocný jedinec nemusí pociťovat žádné subjektivní potíže. Hypertenze se proto obvykle ukáže při náhodném měření tlaku.

Mezi nejčastější příznaky patří náhodné krvácení z nosu, brnění prstů a bolesti hlavy. Při diagnostikování hypertenze je nutno podstoupit odborné vyšetření.

Diagnostika


Měření v domácím prostředí ještě neznamenají, že člověk si může na jejich základě sám určit diagnózu a už vůbec ne léčbu. Lékařské vyšetření, které má za úkol diagnostikovat vysoký krevní tlak, se provádí opakovaně a po několik dní.

To znamená, že jedno měření s vysokým číslem nestačí. Za nejobjektivnější metodu se považuje 24 hodinové měření tlaku během různých aktivit v průběhu dne a také spánku. Tímto způsobem se odstraní problém tzv. maskované hypertenze, která se při jednorázovém měření v ambulanci nemusí projevit.

Druhým zavádějícím stavem je tzn. hypertenze bílého pláště, kdy se pacientovi nárazově zvýší krevní tlak kvůli pocitu strachu a nervozitě z pobytu v ambulanci.

Domácí měření se realizují již ve fázi po úspěšné diagnostice a po nasazení léčby a jsou spíše informativní. Po odhalení hypertenze a zahájení léčby pacient měří výšku tlaku doma s pomocí dostupných přístrojů. Tyto údaje poskytují poměrně dobrou zpětnou vazbu lékaři, který na jejich základě umí účinně přizpůsobit léčbu hypertenze na konkrétního pacienta.

Jak měřit krevní tlak správně

Pro začátek je třeba pořídit si spolehlivý tlakoměr. Rozhodujícím kritériem tedy nebude cena, ale kvalita. Při ověřování kvality domácího tlakoměru je dobré vzít si jej na vyšetření k lékaři do ambulance a tam si výsledky obou přístrojů porovnat.

Před měřením se ujistíme, že nemáme oblečené žádné těsné oděvy, které by zejména v oblasti rukou mohly zkreslovat výsledek. Měření provádíme ve stavu klidu, nejlépe vsedě. Manžeta tlakoměru se upevní nad loket ve vzdálenosti 3 cm od loketní jamky.

Během měření neprovádíme žádnou aktivitu, nemluvíme. Dnešní automatické tlakoměry udělají veškerou práci za vás a na konci je třeba si výsledek měření zaznamenat. Měření krevního tlaku se doporučují provádět pravidelně, ve stejnou denní dobu a výsledky konzultovat s lékařem.

Kvalitní tlakoměr můŽete koupit například v obchodě Benu.cz.

Jak lze vysoký krevní tlak léčit

Při malém zvýšení hodnoty krevního tlaku není zapotřebí užívání léků. V tomto případě je nutná změna životosprávy a zařazení většího množství pohybu. Studie ukazují, že mimořádně efektivní jsou vytrvalostní sporty, plavání, běh achůze.

Samozřejmě, že aktivity provádíme s mírnou intenzitou, kterou zvyšujeme postupně.

Vysoký krevní tlak lze snížit také pomocí zdravých potravin a bylinkami. Česnek, řepa a špenát při pravidelné konzumaci v dostatečném množství dokáží spolu s lípou a hlohem dostat krevní tlak pod kontrolu. Nikdy ale nepředstavují náhradu za léky. Třeba je využívat jako doplněk, který tělu pomůže jako prevence.

Prevence


Pokud víte, že máte genetickou predispozici k vysokému krevnímu tlaku, je čas uvažovat o prevenci. Vždy je lepší malými změnami v životě dodržovat jisté zásady dlouhodobě a předcházet tak pozdějším problémům, neustálým vyšetřením, pobytům v nemocnici a smrti. I tady je dobré začít se pravidelně hýbat a být tělesně aktivní.

Namísto auta do obchodu využijte kolo nebo se projeďte.


Nepoužívejte výtah a přidejte si pár schodů denně v práci nebo na cestě domů. Vysaďte nezdravé potraviny a skoncujte s alkoholem a kouřením. Pravidelně a kvalitně se stravujte a před spaním se zdržujte konzumace jakéhokoli jídla.

Nízký krevní tlak není nemoc


Naštěstí není problém s nízkým krevním tlakem tak nebezpečný jako při vysokém tlaku. Hodnoty nízkého tlaku jsou méně než 100/70 mmHg. Při měření a diagnostice se postupuje stejně, jak jsme to popsali výše. Nestačí jednorázová měření a potřebná je návštěva u lékaře.

Nízký tlak se nejčastěji projevuje slabostí, neustálou únavou a potřebou spát. Závratě, točení hlavy, studené končetiny, mdloby, nesoustředěnost a také občasné ztráty vědomí jsou dalšími příznaky, které nízký tlak signalizují poměrně spolehlivě.

Rizika nízkého tlaku spočívají zejména v tom, že jednotlivé orgány a části těla nedostávají dostatek kyslíku pro své fungování. Nejnebezpečnější se pak tento nedostatek jeví při slabém okysličení mozku. Důsledkem nízké hladiny kyslíku jsou projevy, které jsme zmínili výše.I když se nejedná o nemoc ani životu nebezpečné projevy, na nízký tlak by si měli dát starší lidé a těhotné ženy. Je nutné hlídat si dostatečný příjem tekutin během celého dne. Díky tekutinám v krvi se zvýší její objem a také tlak v cévách. Dobrým způsobem je také zvýšený přísun soli.

Dobrým řešením je opět pohyb, který nemusí být intenzivní, ale spíše pravidelný. Vhodné je otužování a jednorázově lze krevní tlak zvýšit i malou dávkou alkoholu. Z dlouhodobého hlediska je ale užívání alkoholu závadové a v konečném důsledku škodlivé. Populárním řešením je pití kávy a čaje.

U kávy je problém s tím, že kofein nárazově dokáže krevní tlak zvýšit, ale jeho účinky i poměrně rychle mizí. Tein, který se nachází v zeleném čaji, působí mnohem déle, a tak právě pití zelených čajů je při boji s nízkým krevním tlakem efektivnější.


Pokud potřebujete krevní tlak zvýšit okamžitě, je dobré posadit se a snížit hlavu ke kolenům, aby se krev dostala do hlavy rychleji. Při dlouhém stání pomáhá pomalé přešlapování a křížení nohou. Pomáhá také zvednutí rukou a předklony, které také způsobují rychlejší prokrvení mozku.

Pokud se při prudkém zvedání ze židle nebo postele projevuje točení hlavy a závrať, je nutné změnit zvyk a vstávat pomaleji.

Bonipo doporučuje