Jak šetřit plyn a nechodit doma v prošívané bundě

Jak šetřit plyn a nechodit doma v prošívané bundě

Existují desítky způsobů, jak ušetřit, ale jen málo z nich je účinnějších než šetření na energiích. Pokud máte doma plynový sporák a častěji, než je běžné, se přistihnete, že si děláte vajíčka naměkko, tento článek je přesně pro vás. 


Vaření v páře

Jednou z cest, jak ušetřit na plynu, je vařit v páře. Možná o tom slyšíte poprvé. Něco takového je skutečně možné. Nemusíte spotřebovat litry vody na uvaření dvou směšně malých vajec. Čím víc vody do hrnce nalejete, tím déle potrvá, než začne vřít. Cena plynu v roce 2020 není právě nejnižší, proto se vyplatí šetřit při každé příležitosti. 

Při vaření používejte menší objem vody. Vajíčka, ale i brambory či brokolice se uvaří v páře. Stačí mít trochu vody na dně. 

Až 60 % energie ušetříte s tlakovým hrncem. Ideální je především na vaření potravin, které si v horké vodě potřebují pobýt o něco déle. Je to například fazole nebo hovězí maso. 

Kontrolujte stav plynových hořáků. Nesmějí být totiž zamaštěné. Plamen při změně z plného na minimální výkon nesmí zhasnout. Měl by být po celém obvodu hořáku stejně intenzívní a měl by být modrý bez žlutých konečků. 

Tip: Chcete snížit spotřebu energie na polovinu? Používejte při vaření pokličku. 


Nepřehánějte to s topením

Jak ušetřit při topení plynem? Ideální teplota v obýváku a pokojích je zhruba 20° C. Ve zbytku domácnosti by měla být nižší. Nejnižší by měla být v kuchyni a ložnici. Kuchyni pravidelně vyhříváme vařením a na spánek je vhodnější studenější klima. Postačí přibližně 16° C. 

radiator

Kupte si programovatelné termostaty. Díky tomu můžete přesně nastavit teplotu, kterou chcete, aby ve vaší domácnosti a v jednotlivých místnostech udržovaly. Když jste v práci, teplota ve vašem bytě může být nižší. Ušetříte tak hromadu peněz. 

Zastavte úniky tepla

Nejdražší a strategicky nejnáročnější metoda šetření energie je zamezení úniku tepla. Je to zároveň nejúčinnější metoda a určitě byste se k ní měli obrátit, když dlouhodobě pociťujete velký výdej financí na energie. 

Najměte si experta, aby vypracoval kompletní analýzu úniků tepla. Nepřeskočte tento krok. Nespoléhejte se na to, že místa úniku tepla odhadnete od oka. Mohlo by se stát, že zainvestujete stovky eur do něčeho, co nepřinese kýžený výsledek. 

Nejčastějšími místy úniku tepla jsou okna, střechy, stěny a podlahy. Zaizolujte teplovodní potrubí ve sklepě a vyměňte stará okna za moderní. 

Věděli jste, že... 

… moderní okna izolují až 4krát účinněji než stará?

Kupte si nový kotel

Kondenzační kotle pracují s účinností až 98 %. V těsném závěsu se drží nízkoteplotní kotle, které makají na 89 %. Nejhůře na tom jsou klasické kotle, které podávají výkon na 84 %. Pokud máte doma starý kotel, vyměňte ho za nový a výkonnější. Moderní kotle dokážou získat víc energie ze zemního plynu. Minimálně jednou za rok dejte svůj kotel zkontrolovat. Při koupi nového kotle se orientujte podle energetického štítku. 

plyn

Zateplení domu

Úniky tepla obvodovým pláštěm stavby představují až 35 % celkových energetických ztrát. Náklady na topení se mohou díky zateplení snížit až o 50 %. Jednorázová investice se vám na pohled může zdát drahá, ale v konečném důsledku ušetříte tisíce eur

Nezapomeňte zateplit i střechu. Budete potřebovat diagnostiku stavu konstrukce a energetický audit s návrhem opatření. Práci svěřte firmě, která má na zateplování licenci. Když se už pouštíte do zateplení, dejte si zkontrolovat a případně i vyměnit hydraulické vyregulování, termostatické ventily a ekvitermickou regulaci.

Shrnutí

Teď už víte, jako ušetřit plyn. Upravte svoje návyky při vaření a vytápění domácnosti. Zainvestujte do tepelné izolace a zkvalitnění těsnění. 

Bonipo doporučuje