I z malé výplaty se dá šetřit. Tady je návod, jak na to

I z malé výplaty se dá šetřit. Tady je návod, jak na to
Možná se vám zdá, že ušetřit z malé výplaty se v těchto těžkých časech koronakrize a hospodářské recese nedá. Všichni přece dobře víme, jak to je u nás s tabulkovými platy učitelů nebo policistů. Naštěstí je to pouze zdání. I z malé výplaty se dá ušetřit, jen je třeba vědět, jak na to. V článku si řekneme pár nejužitečnějších tipů.

Začít je třeba doma

Základem je šetření přímo ve vaší domácnosti. Zvlášť když máte pocit, že vyděláváte dostatečně. Hrozí tu totiž, že to může vést k neuváženému plýtvání a utrácení. Žít jen pro přítomnost se obvykle nevyplácí, je třeba pamatovat i na nečekané výdaje. Proto je rozumné udělat si finanční rezervu a stanovit si krátkodobé cíle šetření. Většina bank doporučuje finanční rezervu, která se rovná vašim třem až šesti výplatám. Pochopitelně čím víc, tím lépe.

Kde v domácnosti se dá nejvíc ušetřit?

Posviťte si na elektřinu 

Jde o jeden z největších požíračů vaší peněženky. Náklady za elektřinu mohou být opravdu vysoké. Záleží na tom, kde bydlíte, a na co všechno elektřinu využíváte. Vždy s ní ale můžete začít rozumně hospodařit, například i tím, že odpojíte ze sítě přístroje, které se právě nepoužívají. Ušetřit můžete i tak, že začnete využívat přirozené světlo a při odchodu z místnosti budete vypínat světla. Jednou z nejlepších možností je však vyměnit všechny klasické žárovky za žárovky LED. Když si kupujete nové elektrické přístroje do domácnosti, nezapomeňte vybírat jen takové, které šetří energii – označení A+/++/+++.

žárovka

Važte si vody

Plývání vodou má také vliv na vaši peněženku. Žijeme v zemi, kde je vody dost, a tak si často ani neuvědomujeme, o jak vzácný přírodní dar jde. Lidé ze zemí, kde je jí málo, by o tom mohli povídat. Zkuste se proto sprchovat rychleji a pouštět vodu jen tehdy, když to je opravdu potřebné. Rozumné je také opravit kapající kohoutky v domácnosti a používat úsporné sprchové hadice. Pokud máte bazén, nechávejte ho zakrytý, když ho právě nepoužíváte. Zamezíte tak zbytečnému odpařování vody. Pokud máte zahrádku, zalévejte jen tehdy, pokud je to opravdu nutné.

voda

Potraviny jsou na jedení

Ne na vyhazování. Nedojedená jídla můžete zmrazit pro budoucí použití. Zkuste se také vyhýbat pravidelným návštěvám restaurace a raději si navařte doma. Sledujte letáky s akcemi, sbírejte kupóny a kupujte akční potraviny. Dokáže pomoci i taková maličkost, jako například upřednostňování sezónního ovoce před tím, které se dováží přes polovinu zeměkoule.

Nakupování a slevy

Každý nákup, ačkoliv na první pohled malý, se může prodražit, když se dělá pravidelně. Proto se před každým nákupem zamyslete, proč dané zboží potřebujete a jestli se náhodou nedokážete obejít i bez něho. Pokud váháte s odpovědí nebo odpovědí je jasné ano, tak jste právě ušetřili. Dobrým nápadem je také využívání různých slev, a to nejen u potravin.

Pokud jste příznivcem počítačové techniky nebo ji nutně potřebujete vyměnit za lepší, zkuste techniku repasovanou. Často se totiž stává, že velké firmy používají svoji výpočetní techniku pouze krátkou dobu, a potom ji odprodávají za velmi výhodné ceny. Takovýto notebook vypadá jako nový, dokonce na něj dostanete i záruku. Rozdíl je pouze v tom, že zaplatíte jen zlomek jeho ceny.

Jste milovníkem knih? Knihy však něco stojí. Řešení je přitom tak jednoduché. Za malý roční poplatek se můžete přihlásit do knihovny, kde si budete půjčovat knihy a časopisy zadarmo. Některé knihovny dokonce nabízejí vyřazené knihy, které si můžete odnést domů zcela gratis. Pokud vám jen obyčejné čtení nestačí a toužíte po vzdělávání a osobnostním rozvoji, je tu možnost vzdělávání prostřednictvím online kurzů. Některé jsou zcela zdarma. 

slevy

Doprava

Pokud jste vlastníkem motorového vozidla, máte velký prostor pro šetření. Hlídejte si hlavně svoji spotřebu při řízení. Pokud jezdíte plynule, máte šanci i na nízkou spotřebu pohonných hmot. Vyvarujte se hlavně častému přidávání plynu a prudkému brždění. Už dopředu si raději promyslete, zda budete potřebovat snížit rychlost, a udělejte to co nejplynuleji. Časté rozjíždění a zastavování vaší spotřebě určitě neprospívá. Na tomto místě se samozřejmě vynořuje také otázka, zda se vám vlastně nevyplatí využívat víc MHD. 

Oblečení

Pokud nejste herec nebo politik, nepotřebujete plný šatník oblečení. Bohatě si vystačíte od každého typu s pár kousky. Nové si kupujte jen v případě, že to staré už dosloužilo. Ideálním řešením je i návštěva second handu, kde sice dostanete oblečení z druhé ruky, ale vypadá k nerozeznání od toho nového, a co je hlavní, tak pouze za zlomek ceny.

Bonusový tip

Odpověď na otázku – jak ušetřit z malé výplaty? – je možné najít i na internetu. Existuje totiž mnoho webstránek, kde lidé nabízejí různé věci zdarma. Od spotřebičů nebo nábytku až po oblečení, knihy nebo domácí zvířata. Všechno většinou jen za odvoz.

Závěr

Jak je vidět z našeho článku, i z malé výplaty se dá ušetřit. Stačí pouze popřemýšlet nad tím, co opravdu potřebujete, a chodit s otevřenýma očima. Vážit si to, co doma máte, neplýtvat energiemi a využívat různé letáky, akce nebo kupóny. Jsou zde také možnosti, které v tomto směru nabízí všemocný internet.

Bonipo doporučuje