Čím je studium v Dánsku zajímavé a jak se tam dostat?

Čím je studium v Dánsku zajímavé a jak se tam dostat?

Pro mnohé Slováky je Dánsko jednou z nejoblíbenějších možností studia v zahraničí. Dánové jsou totiž velmi přátelští a veselí lidé. Co je ale důležitější, jsou naklonění rozličným kulturám. Samotné studium nabízí množství benefitů, které vzdělávání v této zemi usnadňují a poskytují komfort i pro zahraniční studenty. Které to jsou? Povíme si v našem článku.


Proč právě Dánsko?

Dánsko je v mnohých ohledech pro našince velmi zajímavou zemí. Platí to i pro vzdělávání. Dánové jsou velmi přátelští, milí a čestní lidé. Milují kolektivní sporty, a právě sport je tou nejlepší cestou, jak si získat jejich přízeň. Co je důležité, zájemci o studium nemusí umět vůbec dánsky, stačí jim angličtina. Ovládá ji zde úplně každý. Dá se vlastně říct, že jde o druhý mateřský jazyk Dánů.

Země disponuje jedním z nejvyspělejších sociálních systémů školství. Dánské školy nabízejí možnost studia pro zahraniční studenty v mnoha oborech. V rámci vysokoškolského studia můžete studovat například IT, ekonomiku, technické a přírodní vědy, marketing nebo cestovní ruch. Nejlepší na tom je, že studium je úplně bezplatné. Je třeba však počítat s tím, že životní náklady v Dánsku jsou vyšší než u nás.

Na druhé straně si je ale třeba zvyknout na dánskou mentalitu. Cizincům se Dánové často jeví jako divní. Například na přednášce není nic neobvyklého, že přednášející přijde v teplákách. Není také neobvyklé, že se k tomu ještě i vyzuje. Naproti tomu, když se jdou Dánové večer pobavit do baru, tak se oblečou do obleků.

Dánové jsou také velmi tiché povahy. Například v prostředcích městské hromadné dopravy je někdy hrobové ticho. Pokud je tam někdo hlučný, můžete si být jistí, že jde o zahraničního studenta nebo turistu. Jsou ale také velmi kolektivní, a když je třeba se vyjádřit k nějakému problému, tak se na lehkou váhu nebere názor třeba i jen uklízečky.

Věděli jste, že…

… Dánové organizují pro cizince kurzy s názvem: „Proč jsou Dánové divní?

Výhody studia v Dánsku

Největší výhody vzdělávání v Dánsku jsme už zmínili – žádné školné (pro občany zemí EU) a nepovinná dánština. Jaké jsou další? Přinášíme vám krátký seznam:

  • kurzy dánštiny zdarma
  • rozmanitý výběr z mezinárodních programů vyučovaných v angličtině
  • povinná praxe jako součást studia na akademii
  • nenávratné vládní granty (pokud student denního studia pracuje aspoň 10–12 hodin týdně)
  • moderní metody vzdělávání – například problem-based learning.

skola

Začátek školního roku je v Dánsku dříve, než jsme zvyklí. Zaručuje to však, že si studenti na vzdělávací instituci zvyknou ještě před začátkem vzdělávání. V prvním srpnovém týdnu se studenti seznámí se svými mentory, jichž se mohou ptát na všechno, co je napadne. Mentoři zase svým studentům poskytují základní informace o jejich hodinách a rozdávají dokumenty potřebné pro studium.

Samozřejmostí je používání informačních technologií na hodinách. Učitelé však preferují notebooky s Windows operačním systémem, protože ne všechny studijní informační programy podporují MacOS. Výjimkou jsou hlavně obory jako ekonomie, marketing, mezinárodní obchod či management. V jejich případě je používání MacBooku nebo jiných oblíbených produktů od Apple bezproblémové.

Bonusový tip

Během školního roku mají studenti možnost zúčastnit se různých eventů, stáží nebo projektů. Proto i když si vyberete časově méně náročné studium, nudit se rozhodně nebudete.

Co je třeba pro studium?

Na dánské univerzity se přihlášky k vysokoškolskému studiu podávají prostřednictvím centralizovaného systému přihlášek KOT. Každá škola má však i svoje další specifické požadavky a podmínky pro přijetí. Proto je důležité si tyto podmínky prohlédnout na webové stránce konkrétní školy. Na webové stránce je také potřebné si ověřit i termín odevzdání přihlášek ke studiu, protože i ten se může lišit.

Dánsko

Všeobecně je však orientační termín pro odevzdání přihlášek daný do:

  • prosinec – nástup do letního semestru (začátek je v únoru)
  • březen – nástup do zimního semestru (začátek je v září)

Některé školy ale přijímají přihlášky i později. V tom případě však hrozí, že budete mít problém s ubytováním, protože po termínu podání přihlášky ho už školy nemohou zaručit. Pamatujte také, že přihlášku ke studiu je třeba podat kompletní na zahraniční oddělení školy, a to buď v papírové, nebo elektronické formě.

Pokud plánujete v Dánsku studovat vysokou školu tři a víc měsíců, musíte dostat dánské povolení k pobytu – Residence Permit Card. K tomu budete potřebovat mít zařízené ubytování, případně podepsanou smlouvu o pronájmu. I v tomto vám může pomoci škola, a to prostřednictvím Danish Immigration Service.

Když už budete mít v rukách Residence Permit Card, je čas požádat o Yellow Card – CPR. Slouží pro vyřízení pojištění a lékařské péče v Dánsku. Po získání CPR je možné požádat o Evropskou kartu pojištěnce, která se bude vázat na dánské pojištění.

Bonusový tip

Po získání CPR si nezapomeňte zrušit slovenské zdravotní pojištění. Na zrušení stačí doložit CPR kartu a potvrzení o návštěvě školy.

Na jednání s Immigration Service si připravte občanský průkaz nebo cestovní pas, kopii občanského průkazu nebo pasu, fotku (3,5 x 4,5 cm) a smlouvu o pronájmu, případně potvrzení o ubytování. Ostatní papíry v souvislosti s přihláškou ke studiu dostanete už předtím ve škole. Pochopitelně je třeba se přihlásit i na webovou stránku školy, kde vyplníte vstupní formulář.

Věděli jste, že…

… v Dánsku je samozřejmostí, že veřejné knihovny jsou pro studenty zcela zdarma? Muzea a galerie zase nabízejí různé studentské slevy, případně jsou vyhrazené dny, kdy je vstup pro studenty zdarma.

Pár tipů na závěr

Yellow Card má přidělené svoje unikátní CPR number. V Dánsku toto číslo funguje na podobném principu jako rodné číslo na Slovensku. Díky němu můžete pracovat, založit si účet v bance, nebo dokonce vám bude přidělený váš vlastní Digital Post – mailová schránka, do které chodí pošta od úřadů. CPR number si proto vyřiďte co nejdříve.

Pokud počítáte se stipendiem od dánské vlády, musíte pracovat. Abyste se zaměstnali, budete však potřebovat nejen CPR number, ale také účet v dánské bance. Studentský bankovní účet je zdarma a pobočky Danske Bank jsou v každém městě.

Po uzavření pracovní smlouvy se zaměstnavatelem nezapomeňte zavolat na SKAT – daňové centrum. Je třeba jim oznámit, kolik hodin přibližně budete pracovat za měsíc a jakou výplatu budete mít (informace z pracovní smlouvy). Podle toho vám nastaví daň. Daňové přiznání se podává v březnu.

Bonipo doporučuje