Chcete vydělat na dům nebo auto? Známe způsoby, jak na to

Chcete vydělat na dům nebo auto? Známe způsoby, jak na to
Každý z nás má nějaký cíl, kvůli kterému se snaží šetřit peníze. Nejčastěji je to auto, dům, dovolená nebo budoucnost dětí. Klíčem k dosažení cíle je vždy to samé – najít způsob, jak vydělat hodně peněz. Přečtěte si pár tipů, které vám k tomu mohou pomoci.

Stanovte si přesnou sumu

Asi největší chyba, kterou lidé dělají v souvislosti se spořením peněz, je, že nemají jasno v číslech. Pro zvýšení šance na úspěšné našetření potřebné sumy je velmi důležité vypočítat si, kolik přesně potřebujete.

Už samotné rozhodnutí „jdu si našetřit na auto“ je první správný krok na cestě k vysněnému autu. Avšak pro co nejefektivnější spoření je dobré stanovit si přesný cíl. Vaše podvědomí potom bude lehčeji hledat způsoby, jak ty peníze získat.

peníze

 

Nastavte si budget

Tento krok navazuje na první – jen když víte přesnou sumu, kterou chcete našetřit, můžete začít plánovat. Z hlediska spoření financí se totiž bez plánu daleko nepohnete. Budgeting je velmi dobrý způsob, jak našetřit na dům nebo jiný velký cíl. Základem je určitou dobu sledovat svoje příjmy a výdaje. Každý svůj nákup si zapisujte do:

  • excelové tabulky
  • sešitu
  • některé z mnohých budgeting aplikací
  • obyčejných poznámek v mobilu

Vyberte si možnost, která vám nejvíc vyhovuje. Když sesbíráte dostatek dat (ideálně za jeden měsíc), sedněte si ke stolu, vytáhněte kalkulačku a začněte počítat. Když víte cílovou sumu a čas, který máte na její našetření, můžete si vypočítat, kolik potřebujete každý měsíc našetřit.

Potom si prohlédněte svoje výdaje a škrtejte všechno nepotřebné do té doby, dokud nebude hodnota vyškrtaných položek rovná sumě, kterou chcete každý měsíc odložit. Zbytek závisí už jen na tom, jak se budete umět svého budgetu držet v budoucnosti.

 

Věděli jste, že…

… podle průzkumu z roku 2018 si na měsíční bázi určitou sumu odkládá 58 % Slováků? Nejhorší jsou na tom mladí lidé (16–24 let), z nichž si nespoří 48 %.

 

Automatizujte proces šetření

V dnešní době je úplně běžné, že s penězi pracujete víc v elektronické formě než s hotovostí. Může to být nevýhodné, neboť člověk si hůře uvědomí, kolik utrácí, pokud mu stačí při platbě pouze přiložit kartu k terminálu. Na druhé straně, přináší to i určité výhody.

V aplikaci své banky si můžete nastavit pravidelné platby. Využijte tuto možnost a každý měsíc si nechte převést sumu, kterou jste vypočítali při tvorbě budgetu, na spořicí účet. Pokud vám chodí výplata stále ve stejný den, nastavte tento proces tak, aby peníze, které chcete ušetřit, strávily co nejméně času na běžném účtu.

 

Zbavte se zlozvyku

Všichni dobře víme, jak drahé dokážou být některé zlozvyky. Možná ani nemáte konkrétní cíl, jen chcete najít způsob, jak vydělat první milion. Nezáleží na konci této cesty – důležité je, že bude mnohem delší, když se budete držet zlozvyků. Mezi finančně nejnáročnější patíí:

  • kouření
  • alkohol
  • hazardní hry
  • řešení stresu nakupováním

V každém případ+ platí, že čím dříve přestanete, tím jednodušší bude našetřit cílovou sumu. Nejenže prospějete svému spořicímu účtu, s jistotou vám poděkuje i vaše zdraví a psychika. Zlozvyky ničí mnohem víc oblastí života, než si většina lidí připouští.

kasino

Závěr

Pokud se budete držet výše uvedených tipů, vaše šance na splnění finančních cílů budou vyšší. Určitě tak budete umět spořit efektivněji, než kdybyste si jen řekli: „Jdu si našetřit na auto.“ Pokud chcete proces šetření urychlit, zkuste si například zařídit i pasivní zdroje příjmů. Bude si to sice žádat určitou časovou investici na začátku, ale potom budete vydělávat bez toho, že byste se jim museli aktivně věnovat.

Bonipo doporučuje