9 tipů jak ušetřit na mateřské

9 tipů jak ušetřit na mateřské
Mateřská je velice radostné období ženy (a celé rodiny), ale také finančně poměrně náročné. Co si budeme povídat, vypadne jeden příjem. Dávky nic moc. A dítě také něco navíc stojí. 
A to už vůbec nezmiňujeme obtížnost finanční situace u matky samoživitelky a ještě ve variantě, že alimenty od otce nejednou váznou v pravidelnosti. Ale i tak se to dá vždy nějak udělat. Naše maminky to mnohdy také neměly jednoduché a zvládly to. Musely. Je to k nevíře, ale dítě je hnací motor natolik, že to vždy zvládnete.

Přinášíme vám několik tipů, jak ušetřit a život s dítětem na mateřské si usnadnit.

1.      Před narozením dítěte se nechte obdarovat

Pokud máte kolem sebe dost dobrých duší, které touží vás obdarovat, udělejte to organizovaně. Zvolte manažera tohoto, například kmotru, mámu, tchýni, sestru, a nechte ji rozdělit úkoly a plánujte dary. Jen tak dostanete dary účelné.

2.      Oblečení a obuv

Nenakupujte pro dítě oblečení příliš dopředu. To, že se vám zkraje jara zalíbí zimní kabátek je sice fajn, ale nemusíte trefit velikost.

Dětské oblečení většinou není nikdy zničené natolik, aby neposloužilo dál. Využívejte bazarů, skupin na sociálních sítích, kamarádek. A vyměňujte oblečení nebo nakupujte či prodávejte.

materska

3.      Drogerie a pleny

Zvažte, jaké pleny budete používat. Dnes je doba, kdy se maminky vrací k plenám látkovým. Ale pokud zůstanete u jednorázových, sledujte ceny a akce a nakupujte poté velká balení, kde jednotlivé kusy vyjdou levněji.

Vlhčené ubrousky – opravdu, když přebalujete dítě doma, je potřebujete? Nestačí voda? Nechte si tyto drahé vymoženosti na cestování, procházky. Zkrátka tam, kde vám to pomůže a je to praktické.

Ostatní drogerii také nakupujte ve velkých baleních a akcích.

4.      Na jídle ušetříte nejvíc.

Není nic špatného vařit doma a vařit levná, jednoduchá a rychlá jídla.  Existuje hodně jídel z brambor. Pokud máte několik různých zbytků, zpracujte je do čehokoliv zapečeného. Vraťte se ke kaším. Potraviny nakupujte sezónně, hlavně ovoce a zeleninu. Pokud máte přístup k zahrádce, zavařujte a sterilizujte. Navařte si ve větším a zamrazujte.

5.      Nakupujte online

Téměř všechny e-shopy mají věrnostní programy, kde nákupem ušetříte.

materska

6.      Sledujte Baby-programy

To souvisí s minulým bodem. E-shopy, ale i kamenné obchody, které mají sortiment také pro mi miminka a malé děti mají různé Baby-programy, kde se vám načítají body za nákup apod.

7.      Víte, na co přispívá vaše zdravotní pojišťovna?

Toto je často velmi nevyužívaná věc. Málokdo ví, na co má od zdravotní pojišťovny ještě navíc nárok. Zjistěte si to a využijte.

8.      Šetřte energie

Tato výzva už je obligátní. Ale výměnou žárovek za úsporné, instalací spořičů vody, zhasínáním, zavíráním kohoutů vody opravdu ve finále ušetříte. Ono korunka ke korunce. Znáte to.

9.      Družte se

Na procházce nebo na pískovišti. Seznamte se s ostatními maminkami. Můžete tak získat kontakt na pozdější měnění oblečení. Na společné akce. Na vzájemné návštěvy. Ale také můžete ušetřit za chůvu tím, že si navzájem občas pohlídáte děti.

rodičovská dovolená

Zdroj: Šance dětem

Bonipo doporučuje