10 tipů jak ušetřit peníze z výplaty

10 tipů jak ušetřit peníze z výplaty
Máte přehled v tom, kolik měsíčně utratíte na povinné platby, jídlo či koníčky? Své výdaje můžete mít pod kontrolou a díky tomu možná cosi i ušetříte!

1.      Mějte přehled

Pokud chcete ušetřit z výplaty, musíte mít přehled, za co utrácíte. Sepište si seznam pravidelných plateb a vůbec všech plateb, a hledejte rezervy.

Pár tipů:

  1. a)     Pohlídejte si spotřeby energií, aplikujte úsporné žárovky, spořiče vody.
  2. b)     Pohlídejte si nákupy potravin – nekupujte polotovary.
  3. c)     Vyměňte stravování v restauraci za svačiny a krabičky z domova. Nebo je alespoň z poloviny zařaďte.
Za_co_utracime
Zdroj: blesk.cz, ČSÚ

 

2.      Mějte motivaci. 

Máte-li si obligátně utáhnout opasek, je dobré vědět proč. Tak proč chcete šetřit?

Chcete mít pouze nenapnutý rozpočet a týden před výplatou nejíst suché těstoviny? Nebo je to příjemnější varianta a vy chcete našetřit na dovolenou, na rekonstrukci kuchyně, na novou pohovku či postel. Nebo na svatební cestu či na cestu kolem světa? Co takhle na nové auto? Myslím, že tento bod vám dá nejméně práce.

 

3.      Každý měsíc pravidelně odkládejte určité procento z příjmu.

Říká se, že pro případ nouze je vhodné mít rezervu třech příjmů. Máte ji?

Pokud nemáte závazky typu hypotéka, odkládejte měsíčně 30% ze svých příjmů stranou. S hypotékou se snažte odložit 10%. Bude doba, kdy neodložíte nic. Například pokud partner bude bez příjmů nebo na mateřské dovolené.

 

4.      Nemějte dluhy.

Ono se vám ty dluhy totiž řádně prodraží. Jen si spočítejte, jak dlouho platíte pouze úroky, než se dostanete k placení dluhu samotného. A to se vůbec nezmiňujeme o úvěrech, které jsou úplně mimo, jako je půjčit si na dovolenou nebo na dárky.

Gangstagroup.cz
Gangstagroup.czNový kupón
10%
Sleva

Slevový kód - 10 % na celý Váš nákup

  • Platí do 31. 12. 2022
  • Ještě nikým nevyužit
eyerim.cz
eyerim.czNový kupón
10%
Sleva

Vyberte si rámy s čočkami a získejte 10% SLEVU!

  • Platí do 31. 12. 2022
  • Ještě nikým nevyužit

5.      Prodejte nepotřebné.

Máte plnou skříň oblečení, které jste měli tak maximálně jednou na sobě? Máte plnou knihovnu knih, které už nikdy nebudete znovu číst? Vytřiďte svou domácnost od nepotřebných věcí, nejen že si uklidíte a dáte průchod nové energii, ale můžete i trochu vydělat. Nepotřebné věci můžete prodat v garážových bazarech nebo ve skupinách na sociálních sítích.

 

6.      Nenakupujte nové věci.

S předchozím bodem souvisí tento bod. Plná skříň věcí, kterou budete plnit dále a dále novými věcmi. To není to správné šetření. Pokud jde o módu, nechte si poradit, jak máte seskládat svůj šatník. Základem je pár kombinovatelných nadčasových kousků.

oblecenie

 

7.      Využijte věcí a služeb zdarma.

Nebo skoro zdarma, za malý roční poplatek – například registrace do knihovny. Máte-li doma čtenáře, investice do průkazky se určitě vyplatí víc, než dvakrát do měsíce nákup nové knihy.

Stejně tak využívejte věrnostní vouchery a slevy, které nabízí váš oblíbený shop.

 

8.      Platební karty – kdy vám nákup vrátí peníze.

Spousta obchodů má marketingově podchycenou cestu slev při platbě kartou. Zjistěte si, jestli nějakou slevu nevyužijete.

 

9.      Nenoste u sebe velkou hotovost.

Znáte to, co máte v peněžence, to utratíte.  Další dobrý trik je ten, že pokud máte plnou peněženku mincí, odkládejte si do prasátka. Když ho po nějaké době vysypete, nějaký příspěvek na dovolenou najdete.

prasatko

10.   Neztrácejte přehled platbami kartou.

Projdete městem, tu zaplatíte kávu, tam pár drobností. Za rohem se vám líbí botky nebo sukně a těsně před vstupem do domu ještě malý nákup a váš účet pláče. Platbami kartou ztrácíte přehled. Mějte ho stále.

Bonipo doporučuje