200 tipů, jak ušetřit


 

Využívejte slevové kupony a poukázky

Dostanete se k nim z různých newsletterů, díky kampaním, můžete je získat jako dárek nebo si vybrat ze široké nabídky na kuponových webech. Tyto kupony obsahují různé slevy a výhody při nákupu u konkrétního prodejce nebo konkrétního zboží. Proč tedy nevyužít tuto volnou příležitost?

Permanentky

Fitness centra, sportovní zápasy, plovárny, cokoliv... pokud navštěvujete něco, kam budete chodit pravidelně a existuje možnost koupit si celoroční permanentku, určitě to využijte. Předtím však opravdu dobře zvažte, zda budete disciplinovaní. Permanentka vám z dlouhodobého hlediska ušetří hodně peněz. Ale vlastnit ji a nevyužívat znamená vyhozené peníze.

Bydlete levněji

Když pracujete ve velkém městě, určitě víte, že bydlení je tam drahé, hlavně co nejblíže k centru. Tehdy máte sice blízko do práce, ale opravdu se vám to v každém případě vyplatí. Bydlení dále v klidnější a odlehlejší části města nebo v přilehlé vesnici je vždy mnohem levnější. Zvažte si všechna pro a proti. Potřebujete mít do práce na skok, nebo chcete víc šetřit.

Hledejte použitý nábytek

Když někdo nabízí použitý nábytek za symbolickou cenu, nebo dokonce jen za odvoz, neznamená to, že se zbavuje zničeného haraburdí. Tímto způsobem můžete získat opravdu pěkné, kvalitní a stále zachovalé kusy nábytku prakticky i zadarmo. Proč toho nevyužít?

Látkové plenky

Pokud je to možné a neohrožujete tím zdraví vašeho děťátka, zvažte používání látkových plenek před těmi jednorázovými, které jsou skutečně drahé. Musíte je sice prát a sušit, avšak nestojí to ani zdaleka tolik jako neustálé kupování nových jednorázovek. Potom se už jen snažte vaše detičky co nejdříve naučit na nočník.

Využijte vaše výhody

Ať jste student, důchodce, nebo máte průkaz ZTP, to všechno pro vás znamená určité slevy a výhody, které můžete využívat v různých dopravních prostředcích, obchodech atd. Využijte to naplno. To všechno je ušité pro vás, abyste z toho vytěžili. Zasloužíte si to a patří vám to.

Automatický termostat

Ať už bydlíte v domě, nebo bytovce, teplota může na základě různých vlivů a podmínek kolísat. A tak můžete často zbytečně moc topit, je vám teplo, potom vypínáte radiátory, abyste je později znovu naplno pouštěli, jen aby se rychle vyhřály místnosti na požadovanou teplotu. Přitom, pokud máte programovatelný termostat, dokáže vaše centrální topení ovládat na základě předem nastavené teploty. Díky tomu můžete hodně ušetřit.

Hledejte použité produkty

Zejména pokud jde o elektroniku, která je dražší, vás koupě může vyjít mnohem levněji, když se nejdříve rozhlédnete na internetu. Můžete najít inzerát, kde někdo prodává téměř nové použité zboží, nebo objevíte dobrý bazar, případně najdete použité nebo rozbalené zboží i v nabídce oficiálních prodejců. V každém případě takto ušetříte.

Podívejte se na šrotoviště

Ať už jde o auta, nebo jiná zařízení, některé náhradní díly jsou v originálních autorizovaných servisech a prodejnách jednoduše příliš drahé. Když vám hrozí, že jeden náhradní díl může stát víc než jste zaplatili za vaše auto, zajděte se zeptat na šrotoviště. Určitě tam nakoupíte mnohem levněji. Věřte nebo ne, často tam nakupují i majitelé servisů. Totiž ne všechno, co je ve šrotu, je na šrot.

Navštivte tržnice

Když máte v blízkosti tržnici, rozhodně se vydejte na nákup sezónního ovoce nebo zeleniny raději tam než do supermarketu. Získáte kvalitnější plody a navíc levněji. Dávejte si však pozor na to, abyste se nenechali nachytat prodejcem, který nakupuje ovoce ve velkoobchodech a potom ho na trhu vydává za svoje domácí. Odhalíte ho většinou tak, že jeho plody jsou až příliš dokonalé.

Domácí kosmetické masky

Ženy si mohou vyrobit kosmetické masky i z domácích surovin. Ty originální jsou většinou poměrně drahé. Přitom vám stačí ingredience, které doma běžně máte v zásobě. Jogurty, okurky, med atd. Najděte si na internetu nějaký dobrý recept a máte vyřízeno i ušetřeno.

Vzduchový filtr v autě

Možná jste to netušili, ale zanesený vzduchový filtr v motoru způsobuje nemalé zvýšení spotřeby paliva. Kromě toho to může časem způsobit i další těžkosti, které vás budou stát návštěvu servisu. Čistěte vzduchový filtr v autě pravidelně, rozhodně si pomůžete.

Potkávejte úspěšné lidi

Říká se, že každý z nás je průměrem pěti lidí, se kterými tráví nejvíc času. Ať už tomu věříte, nebo ne, je to dost pravděpodobné tvrzení. Úspěšní, pozitivní a zajímaví lidé vás budou inspirovat, otevřou vám nové možnosti, dodají vám sebevědomí a naučí nové věci. Navíc, takoví lidé často ví, jak účinně šetřit a zhodnocovat peníze. Díky tomu můžete být úspěšnější i vy. I po finanční stránce.

Dobrovolníctví

Pokud se rozhodnete nezištně pomáhat, můžete z toho dokonce i získat. A nemusí to být vždy jen dobrý pocit. Spojit dobrovolnickou práci s cestováním vám např. může přinést ubytování a stravu zdarma. Co je na některých zajímavých místech velmi vábivá nabídka.

Nakupujte online

Základní a zlaté pravidlo, jak můžete ušetřit při nákupu čehokoliv, zní: nakupujte online. Všechny produkty, na jaké si vzpomenete, mají v e-shopech totiž nižší ceny než v kamenných obchodech. Navíc můžete využít i další akce a slevy, které e-shopy v boji o zákazníky v online prostoru nabízejí.

Nepůjčujte peníze

Hlavně nepůjčujte peníze kamarádům. Proč? Pro kamarády máte totiž slabost, vědí jak na vás a těžko jim řeknete ne. Ještě hůře potom od nich budete peníze žádat zpět, když zjistíte, že je nedokážou vrátit. Můžete nakonec přijít o peníze i o kamarády. S kamarády je to tak. Zklamou vás snadněji než cizí lidé, protože jim důvěřujete. Nejsou však vždy spolehliví.

Second-hand oblečení

Tímto rozhodnutím uděláte několik dobrých činů. V první řadě se zapojíte do boje proti rychloobrátkové módě, zabráníte zbytečnému vyhazování často téměř nového oblečení a ušetříte opravdu hodně. V second-handech totiž dokážete nakoupit oblečení za zlomek skutečné ceny.

Správná péče o oblečení

Když se něco má prát maximálně při 40 stupních,, skutečně to netestujte při 90 stupních. Oblečení si takto zničíte velmi rychle a můžete se znovu vydat na nákupy. Číst etikety občas opravdu má svůj význam. Nechcete přece každý měsíc trávit ve zkušební kabince, že?

Letenky si rezervujte dopředu

Čím dříve, tím lépe, tedy levněji. To je zlaté pravidlo při rezervaci letenek u jakékoliv společnosti. Kromě toho, že si dříve můžete vybrat lepší místa, vyhnete se i zbytečnému zdražování, které zákonitě přichází, když se místa v letadle začnou vyprodávat.

Sdílejte auto

Ať už jako řidič, nebo pasažér, využijte možnosti svézt cestou další lidi nebo si najděte odvoz z bodu A do bodu B. Jako řidič ušetříte, protože vám pasažéři zaplatí za benzín. Jako pasažér zaplatíte určitě méně než za cestu vlakem. Využívá to mnoho lidí, proč byste to nezkusili i vy?

Úsporné auto

Jsou krásná, silná a rychlá auta, s nimiž zažijete spoustu zábavy a ohromíte ostatní. Ale kromě toho, že jsou drahá na koupi a na údržbu, jejich mohutné motory sežerou i hodně paliva. Za prvé je to neekologické, za druhé drahé. Přitom v dnešní době je na trhu už tolik úsporných motorů. Dokonce můžete zkusit elektrický hybrid nebo jiná alternativní paliva, která jsou mnohem levnější.

Pozor na daň z nemovitosti

Vlastnit nemovitost znamená platit za ni daň. Někdy sice jde o zanedbatelné roční částky, avšak v některých případech a lokalitách to může být zbytečně mnoho. Zjistěte si tyto informace včas. Může to ovlivnit vaše rozhodnutí.

Kempujte

Pokud jste cestovatel a dobrodruh, zkuste příště místo hotelu využít kempink. V dobré společnosti je to zábava, zážitek a ušetříte hromadu penězí. Když máte auto nebo ještě k tomu obytný karavan, nač vám je vlastně hotel?

Neotevírejte troubu během pečení

Víte o tom, že každým otevřením snížíte teplotu v troubě i o 50 stupňů? Potom jen utrácíte víc energie a času na to, aby se teplota uvnitř opět dostala na požadovanou úroveň. No a pečení vám trvá celkově déle. Pokud nedokážete zkontrolovat stav koláče nebo masa zvenku, raději si důkladně umyjte sklo na dvířkách.

Využívejte řemeslníky

Ať už hledáte malíře, zedníka, truhláře nebo jiné, ti jsou během své hlavní sezóny vždy maximálně vytížení, mají mnoho objednávek, a tak si pochopitelně zvedají ceny. Avšak v období, když lidé většinou jejich služby nevyužívají, mají víc času a jsou proto ochotní pracovat i levněji. Tehdy si s nimi dokážete vyjednat nejlepší ceny. Zkuste to.

Nepřehánějte to s vánočními světly

Tento americký zvyk sa na Slovensku zdomácňuje stále víc. Kdo má víc osvětlená okna, balkóny a domy, ten je vítězem mezi sousedy. A v současnosti se vánoční výzdoba vytahuje už pomalu v listopadu. A tak vám to nepřetržitě svítí skoro dva měsíce. Kromě toho, že to někomu naproti v noci září rovnou do oken, stojí vás to zbytečně moc peněz za elektřinu. A... je to skutečně tak nutné?

Čtěte elektronicky

Noviny, knihy, časopisy... to všechno už dnes můžete číst v elektronické verzi. Je to levnější, a dokonce si můžete takto koupit i předplatné s dalšími výhodami. Zbavíte se množství zbytečného a neekologického papírového odpadu a ušetříte. Dnes můžete mít všechno včetně čtečky ve vašem mobilu nebo tabletu.

Vyhýbejte se nákupním centrům

Platí pro ty, kteří mají nervózní peněženky. Pokud totiž nedokážete projít nákupním centrem na poštu bez toho, aby vás to nevcuclo do čtyř obchodů, které jste předtím vůbec neplánovali navštívit, máte problém. A v tom případě pomáhá jedině prevence. Jděte raději na samostatně stojící pobočku pošty a nákupnímu centru se zdaleka vyhněte.

Nechte auto doma

Hledat každé ráno hodinu parkovací místo v okolí pracoviště v centru města a potom odpoledne zase doma... To opravdu nejsou příjemné zážitky. Pokud máte svoje místo v práci a také parkovací stání před domem, je to skvělé. Ani tak však nemusíte pokaždé cestovat do práce autem. Spálené palivo v dopravních zácpách a ty nervy vám za to nestojí. Raději se lépe vyspěte, naskočte do MHD a přečtěte si cestou knihu.

Věrnostní karty

I vy jich máte plnou peněženku, ale pokud se vás na to nezeptají, málokdy si na tu konkrétní kartu v obchodě vzpomenete? Podobně to má hodně lidí. Nevadí. Stačí se v tom polepšit. Na první pohled to jsou často malé slevy, ale z dlouhodobého hlediska můžete ušetřit poměrně dost. Kromě toho se jako majitel věrnostní karty můžete dostat i k jiným výhodám.

Nakupujte na e-bay

Ať už jde o elektroniku, nebo jiný druh zboží, pokud využijete e-bay a naučíte se v něm orientovat, pomůže vám to najít kvalitní, často i nové, někdy už používané, produkty za výrazně nižší ceny než u oficiálních prodejců. Tak proč to nezkusit?

Dárky s mírou

Dětičky možná při svátcích a na Vánoce dárky očekávají, a tak je o to nechcete připravit. Jenže my dospělí si už často vystačíme i bez toho. Tedy za předpokladu, že nejste přílišný materialista. Skromná lahev nebo květy a objetí také stačí. Nebo ne?

Zdravý životní styl

I když mezi některými, hlavně lenivými a skeptickými, lidmi převládá názor, že zdravý životní styl je příliš drahý, aby si ho mohli dovolit, opak je pravdou. Ve skutečnosti dokonce ještě ušetříte. A to z krátkodobého i dlouhodobého hlediska. Za 20 let totiž nebudete muset vyhazovat peníze za lékaře a různé terapie. Hýbejte se, je to zadarmo. Vařte si doma zdravě, je to levnější.

Rodinné slevy

Kultura, zábava, rekreace, dovolenky... pokud máte rodinu, rodinné slevy můžete využít na různých místech a u různých služeb. Často jsou velmi výhodné, např. děti zcela zdarma apod. Ušetříte nemalé peníze a užije si celá vaše rodina.

Využívejte bankomat plánovaně

Lepší než náhlé, neplánované a impulzívní výběru z bankomatu, kdy skutečně ztrácíte přehled o tom, kolikrát a kolik peněz jste ve skutečnosti z účtu vybrali, si vybírejte peníze z účtu v pravidelných intervalech. Ideálně jednou do týdne. Vyberete si sumu, kterou budete potřebovat, zachováte si přehled, pořádek a navíc se budete víc kontrolovat, abyste tuto hotovost hned neutratili.

Navigace v mobilu

Ne každé auto má navigaci v základní výbavě a ta příplatková může stát hodně peněz navíc. Přitom, pokud žijete ve větším městě, často cestujete a vůbec pro jakýkoliv důvod, navigační systém za volantem je mimořádně užitečná věc. Nepotřebujete ho však mít zabudovaný ve výbavě. Stačí vám váš mobil a aplikace Google Maps, kterou máte zcela zdarma a je opravdu skvělá. Kromě toho máme na Slovensku na trhu např. i Sygic nebo Waze. Také jsou zdarma a jsou velmi kvalitní.

Opatrně s drahým alkoholem

Alkohol není dobrý nápad nikdy. Ať už chcete šetřit, nebo zůstat zdravý. Bez něho to však už v životě jaksi nejde. Proto je třeba si jen udržet správnou míru. A v ideálním případě za něj nevyhazovat moc peněz. Víte, ať už je to taková značka, nebo onaká, ať už stojí 10 eur, nebo 50, vždy je to alkohol. Dávejte raději větší pozor na původ, výrobu, obsah a správnou míru.

Hledejte levnější autoservis

Zejména když máte starší ojeté auto, nemusíte s ním pokaždé zaparkovat v autorizovaném servisu, kde vám sice poskytnou špičkový servis, ale ceny za normohodinu a nové originální součástky vás často vyjdou na stovky eur. Vyhledejte si spolehlivý soukromý servis, který dělá kvalitní práci a kde se můžete dokonce spřátelit s majitelem, aby to mezi vámi klapalo lépe.

Využívejte cashback

Tento systém funguje jednoduše. Poskytovatelé cashback služeb mají zasmluvněné prodejce, kterým díky svým službám získávají nové zákazníky. Když zákazník v tomto e-shopu nakoupí, poskytovatel dostane provizi a zároveň vrátí část ze sumy objednávky zákazníků zpět na účet. Je to systém, který je výhodný pro všechny strany. A pro vás jako zákazníka také.

Secret Santa (Tajný Ježíšek)

Když si chcete na pracovišti zpříjemnit předvánoční čas, možná si rádi rozdáváte s kolegy dárky. Pokud si zvolíte hru „Secret Santa“, nemusíte shánět speciální dárky pro všechny. Vylosujete si jednoho a obdarujete jen jeho. Je to celkem zábava a nikdo nebude očekávat, že mu v této činnosti koupíte drahý a velký dárek. Můžete to využít i ve skupině blízkých přátel. V rodině, pokud má jít o skutečné dárky, to nedoporučujeme.

Nepijte alkohol vůbec

To je asi nejjednodušší a nejlepší rada. Alkohol v konečném důsledku nemá vlastně žádný pozitivní vliv na váš život. Zhltne hodně peněz, ničí vám zdraví, vztahy a hrozí i nebezpečí závislosti.

Projděte se pěšky

V dnešní době jsou lidé příliš pohodlní. Všichni se chtějí vozit auty, taxíky, městskou hromadnou dopravou. Někteří jsou schopní dokonce použít auto nebo autobus, přestože to mají do práce jen 5 nebo 10 minut pěšky. Šetřete za benzín a za lístky. Projděte se pěšky.

Couchsurfing

Pokud to nepoznáte, jde o platformu, která spojuje cestovatele s domácími obyvateli za účelem noclehu jen za výměnu získání nového přátelství či obohacení se o novou kulturu. Je to možnost, jak můžete na svých cestách bydlet zcela zdarma. Dávejte si však vždy pozor, jakého hostitele si vyberete.

Naučte se investovat

Nechte si poradit, najměte si odborníka nebo si něco nastudujte a investujte vlastními silami. V současnosti máte na výběr skutečně mnoho možností. Podílové fondy nebo akcie, ať se rozhodnete jakkoliv, v budoucnosti vám to může pomoci zhodnocovat vaše peníze. Avšak pozor na možná rizika.

Dětské oblečení

Děti rostou velmi rychle. A to všechny, nejen ty vaše. Díky tomu jsme svědky jevu, který produkuje oblečení, z něhož vaše ratolesti rychle vyrostou. Proto se moc nevyplatí dětem nakupovat kompletní šatník. Některé kousky oblečení jim, samozřejmě, můžete koupit nové, avšak ve většině případů oblékejte mladšího do šatů po starším, případně si půjčte od rodiny nebo od známých. Věřte, každý má doma nevyužité oblečení, z něhož děti už vyrostly.

Kontrolujte svoje výdaje

Zejména jako rodina. Výdaje vícečlenné domácnosti totiž nemusí být vždy dostatečně viditelné, někdy se mohou zdát zanedbatelné, ale dohromady vytvářejí poměrně velkou sumu. Často se stává, že některé paušály nebo jiné měsíční programy máme nastavené neefektivně a utrácíme příliš hodně peněz, jejichž hodnotu ve skutečnosti nevyužíváme. Když budeme tyto věci sledovat a kontrolovat, dokážeme to napravit.

Zkraťte telefonáty

Pokud se právě nesnažíte sbalit nového partnera, opravdu nepotřebujete telefonovat s nikým dvě hodiny. I v tom případě je však lepší využít jiné internetové služby nebo aplikace namísto běžného telefonu. I když mnohé paušály mohou mít předplaceno mnoho minut, pokud nevyužíváte přímo podnikatelský paušál s neomezenými voláními, zřejmě to tímto stylem prošvihnete. Běžné telefonáty využívejte rychle a efektivně. Nevykecávejte se zbytečně. Šetřete čas a peníze.

Opravujte

Nemusíte při každém problému hned kupovat nové spotřebiče a ty pokažené vyhazovat. Pokud jde o poruchu, která se dá opravit poměrně levně, je zbytečné utrácet těžké peníze na novou pračku, ledničku a jiné produkty. Když máte platnou záruku, samozřejmě to využijte. Když ne, najděte si servis nebo šikovného mistra.

Prodejte všechno nepotřebné

Skladovat doma nepotřebné věci, které už nevyužíváte, s myšlenkou, že jednou se vám to určitě bude hodit, je nesmysl. Vězte, že víc se vám hodí peníze, které získáte prodejem těchto věcí, dokud ještě mají nějakou hodnotu.

Rychlá sprcha

Je v pořádku, když si občas dopřejete dlouhou horkou sprchu na snížení stresu nebo relax. Dokonce i horká koupel je v pořádku, pokud ji skutečně vážně potřebujete. Pokud se však naučíte sprchovat rychle, ušetříte spoustu času a peněz za spotřebu vody.

Kultura zdarma

Ne všechny koncerty, vernisáže nebo jiné zajímavé, vzdělávací nebo zábavné eventy jsou zpoplatněné. Na různých místech se často konají akce s volným vstupem přístupné široké veřejnosti. Využijte tyto možnosti, vyhledávejte tyto příležitosti. Vždyť je to zdarma.

Poplatky za zpracování

Poskytovatelé různých služeb si často účtují nemalé zpracovatelské poplatky. Nikdo dosud přesně neví, na základě čeho si tyto poplatky žádají, protože žádný rozumný argument pro ně neexistuje. Jednoduše se někdo jen snaží z vás vytřískat víc peněz. Právě jste se však někomu upsali, stali se zákazníkem, měli by si vás vážit, a ne vás za to ještě kasírovat. Platíte přece za konkrétní službu. Vyjednávejte a nedejte se odbýt. Dá se toho zbavit.

V zimě vyvětrejte nárazově

Pokud topíte, určitě nevětrejte průběžně během celého dne „ventilačkou“. Teplo z radiátorů totiž v první řadě stoupá nahoru a teplý vzduch si vždy najde nejrychlejší cestu jak uniknout do chladnějšího prostředí. Je to fyzika. Když chcete tedy v zimě vyvětrat, otevřete na pár minut všechna okna současně.

Porovnávejte

Už jsou pryč ty časy, kdy tu byl jen jeden dodavatel a o výrobcích jste ve skutečnosti nic nevěděli, dokud se vám doma nepokazily a nemuseli jste je svépomocí opravovat sami. Dnes je internet plný recenzí, doporučení, názorů, zkušeností i odborných článků snad o všem, co se dá koupit. Tak se vyhnete chybám, zklamáním a dalším zbytečným výdajům.

Šetřete mobilní data

Pokud nemáte paušál s předplacenými několika gigabyty, raději využívejte na přístup k internetu na vašem mobilním telefonu WIFI, pokud je k dispozici. Data používejte jen na místech, kde jinou možnost nemáte a hlavně je vypínejte. Váš telefon si totiž i při zapnuté WIFI může na pozadí stahovat různé aktualizace, které odčerpávají data. Zbytečně přicházíte o data nebo o peníze.

Děti na nočník

Čím dříve se vám to podaří, tím dříve můžete přestat kupovat plenky ve velkém. No a tím dříve ušetříte. Plenky nejsou vůbec levným zbožím. Když máte navíc víc malých dětí, tak to musí být celkem vysoká položka ve vašem rozpočtu. A při rodičovských povinnostech určitě není jediná. Naučte vaše děti na nočník co nejdříve a máte vyhráno. Ani přebalování totiž není příjemná činnost.

Vyhledávejte akce

Pokud čtete reklamní letáky nebo aspoň sledujete občas televizi, tak budete mít aspoň základní přehled o tom, kdy a který supermarket má právě akce, slevy nebo výprodeje. Právě tehdy se vydejte přímo tam. I když jindy nakupujte jinde. Má to přece význam. Určitě ušetříte.

Perte úsporněji

Víte, o tom, že když snížíte teplotu praní ze 60 na 40 stupňů, můžete ušetřit až třetinu energie? Tak teď už ano. Samozřejmě, při extrémním znečištění nebo z jiných hygienických důvodů se vyšší teplota skutečně hodí, ale nepotřebujete prát na 60 a vyšších teplotách neustále.

Kupujte věci, které využijete naplno

Když využíváte telefon jen na telefonování, skutečně nepotřebujete nejnovější iPhone za 1500 eur. Když používáte notebook jen na internet, nadupaná mašina s nejmodernější grafickou kartou vám také bude zbytečná. Anebo nač vám je smart TV, když tuto funkci nikdy nevyužíváte? Jednoduše, přizpůsobte nákup hlavně těchto dražších produktů tomu, co skutečně ve svém životě využíváte.

Tipování ne

I když jste milovníky sportu a máte pocit, že sa v něm vyznáte, nemyslete si, že se automaticky stanete úspěšným tipérem, který díky této činnosti zbohatne. Takových bylo mnoho. Pokud jste už v životě vsadili několik tiketů, spočítejte si, kolik z nich bylo úspěšných, kolik peněz jste do toho vrazili a kolik vyhráli. Ne, není to zlatý důl. Je to tmavá studna.

Vypínejte spotřebiče

V dnešní době už, samozřejmě, nemůžete při odchodu z domu ze zásuvky vytáhnout úplně všechno. A určitě to nedělejte s ledničkou. Jsou však elektrické spotřebiče, jejichž spotřebu výrazně snížíte, když je vytáhnete. Protože i v pohotovostním režimu mají určitý odběr energie, který takto dokážete zastavit. A opět ušetřit.

Elektronické výpisy

Přes internet banking si můžete nechat zasílat pravidelné elektronické výpisy z vašeho účtu. Tím pádem se vyhnete zbytečným poplatkům za zasílání papírových výpisů poštou a díky tomu také pomůžete ušetřit pár stromů. Z dlouhodobého hlediska.

Domácí filmový večer

Pokud nejde o případ, že se už několik měsíců nemůžete dočkat připravované premiéry nového velkofilmu s vaším oblíbeným hercem, tak nemusíte spěchat do kina jen tak z nudy. Dnešní konkurenční nabídka různých streamovacích služeb vám dokáže nabídnout krásný filmový zážitek i z vašeho obýváku. Nemusíte kupovat žádné lístky, žádné drahé občerstvení, parkování a podobně.

Snídaně jsou základem

Když si ráno připravíte snídani, vyhnete se zbytečnému nutkání uhasit hlad v dopoledních hodinách. Kromě toho to také celkově pomáhá vyrovnat hladinu cukru v krvi během celého dne a můžete se zbavit náhlých pocitů hladu či únavy i v pozdějších hodinách. Pomůžete sami sobě a opět trochu i vaší peněžence. Dobrá rada zní, zvolte na snídani bílkoviny.

Budujte si rezervu

Existuje jedno pravidlo, které říká, že z každé výplaty byste nejdříve měli zaplatit sami sobě. Protože to vy jste se o ni přičinili. Takže dříve, než váš příjem utratíte za různé rozmary, zaplaťte minimálně 10 % z vašeho příjmu sami sobě. Na spořicí účet, do prasátka, do polštáře...

Dodržujte hygienu

Hlavně v této komplikované době dbejte aspoň na důkladné mytí a dezinfekci rukou. Vyhnete se přenosu virů a bakterií, no a tím pádem se budete držet v bezpečí před různými chorobami. Nejen před koronavirem. Všimli jste si, o kolik méně chorob se šířilo v roce 2020 mezi lidmi? Zvýšená prevence a hygiena mají svůj význam. A ušetříte zbytečné výdaje na léky, ztráty peněz při PN-kách apod.

Sledujte vaše výdaje

Nejdůležitější je to tehdy, když máte rodinu. Několik telefonů, káviček, drinků, bot a jiných menších výdajů dohromady dokáže udělat na konci měsíce nebo ještě dříve celkem slušný průvan ve vašem rozpočtu. Sledujte všechny tyto výdaje, zanalyzujte je a snižte všechny náklady, které vám přijdou zbytečné. Rozdíl pocítíte sami.

Stopněte fast-food

Je to nezdravé, příliš kalorické a zbytečně drahé. Jednoduše poměr ceny a kvality u fast-foodu vůbec není ideální. Často zaplatíte téměř 10 eur za něco, co vás ani nenasytí. Možná to chvíli chutná dobře, ale to je tak všechno. Navíc, když toto stravování praktikujete pravidelně, utrácíte příliš mnoho peněz, ničíte si zdraví a veľmi viditelně přibíráte.

Plánujte rozpočet

Plánovat rozpočet na každý měsíc, mít perfektní přehled o vašich příjmech a výdajích, či dokonce rozdělovat si peníze na každý den vám umožní vzít vaše finance skutečně do vlastních rukou a zjistíte, že se vám neztrácejí tak rychle a překvapivě jako předtím.

Last moment

Kromě toho, že dovolené a letenky jsou nejlevnější v tzv. „first minute“ období, takže při rezervaci s velkým předstihem, jsou velmi levné i těsně před odjezdem, kdy se společnosti snaží zaplnit poslední místa. Sice se už často musíte přizpůsobit časově, ale za ušetřené peníze to někdy stojí.

Kupte si LED žárovky

Jsou sice výrazně dražší, ale v konečném důsledku mnohem úspornější a hlavně vydrží extrémně dlouho. LED žárovka vám prostě nepraskne tak jednoduše, jako ta běžná. Šetří vaši energii, lépe svítí, je spolehlivá a z dlouhodobého hlediska vám může ušetřit i 10 % z ceny energií. Hlavně, když si LEDkami zařídíte celý byt.

Omezte konzumaci masa

Jíst méně masa znamená šetřit svoje zdraví, přírodu i peněženku. Stravovat se vegetariánsky či vegansky je ekologické, prospívá vašemu kardiovaskulárnímu systému a také šetří vaše peníze. Maso je totiž poměrně drahá potravina.

Investujte do nemovitostí

Pokud máte peníze navíc nebo si můžete dovolit vzít hypotéku, zvažte investice do nemovitostí. Jde o nejstabilnější komodity na trhu, které mají vždy poměrně vysokou návratnost. Byt můžete dlouhodobě nebo krátkodobě pronajímat, tím pádem se vám splácí sám, navíc vydělává a zhodnocuje se do budoucnosti. Na správných nemovitostech nikdy neproděláte.

Neplýtvejte jídlem

Plýtvat jídlem je v některých chudších zemích, ale i rodinách doslova nepředstavitelné. Pro většinu z nás je to však přesto zcela běžné. Často držíme jídlo v ledničce příliš dlouho, až se pokazí. Nebo sypeme nedojedené porce do koše. Potom musíme častěji jídlo nakupovat a máme vyšší výdaje.

Noviny a časopisy nepotřebujete

Opravdu? V dnešní době? Proč? Už i knihy jsou elektronické nebo ve zvukové podobě. Na internetu najdete úplně všechno a vlastně mnohem víc zpráv a informací než v těch papírových novinách. Každé noviny dnes už mají svoji internetovou stránku. A ano, najdete tam i ten televizní program na svátky. Nekupujte to, co nemusíte. Pokud nepotřebujete papír do kamen.

Ovoce a zelenina do mrazáku

Sezónní ovoce a zelenina jsou v zimě v obchodech podstatně dražší, musí se totiž dovážet z dalekých zemí. Pokud však máte možnost vypěstovat si vlastní ovoce nebo máte někoho známého, odkud ovoce a zeleninu čerpáte, před zimou si ho jednoduše zmrazte. Potom můžete čerpat z mrazáku jako čerstvé a nemusíte utrácet peníze.

Umyjte si auto sami

Kolik vás stojí jedna návštěva myčky aut? Kolik drobných tam běžně nahážete do automatu, aby se vaše vozidlo znovu blýskalo jako nové? Mnozí tam nechávají i více než 10 eur. A k tomu ještě připočítejte vysávání. Když máte garáž, zahradu nebo nějaké dobré místečko, můžete to všechno udělat i svépomocí. Bude vás to sice stát možná trochu víc námahy, ale v konečném důsledku jen vaši vodu a vaše čisticí prostředky. No a vysavač doma máte, že? Už ho jen dostat k autu.

Nejdříve přemýšlet, potom utrácet

A to hlavně v případě, když se chystáte udělat větší investici. Ať už jde o nové auto, dražší elektroniku, nábytek, možná bydlení, cokoliv... Dříve než jen tak bez přemýšlení koupíte první nebo druhé, co vám padne do oka, dejte si čas na to, aby se vám to rozleželo v hlavě. Analyzujte, přemýšlejte, srovnávejte. Někdy najdete mnohem lepší, jindy levnější produkt, no a občas to dopadne i tak, že přijdete na to, že to vlastně vůbec nepotřebujete.

Navštivte antikvariáty

Jste knihomol? A vyzkoušeli jste už někdy antikvariát? Najít zde můžete opravdu zajímavé kousky za zlomkové ceny. Stačí umět dobře hledat nebo se nechat překvapit nabídkou. V každém případě ušetříte nemalé peníze v porovnání s nákupem v knihkupectví.

Pozor na bankovní poplatky

Poplatek za vedení účtu, poplatek za výběry, za vklady, poplatky za zahraniční převody, výběr z cizích bankomatů... Banky na nás vždy něco vytáhnou. Můžete se rozhodnout vybrat si svoji banku podle toho, co všechno zpoplatňuje. Nebo se jednoduše vyhýbat činnostem, za které musíte zbytečně platit.

Sjednávejte

Dá se to na trhu, dá se to při nákupu některých služeb, jde to při objednávkách přímo od řemeslníků, můžete vyjednávat při koupi bazarových produktů a využívejte i službu garance nejnižší ceny v e-shopech, které ji nabízejí. Každý obchodník se díky maržím snaží vydělat z prodeje co nejvíc, avšak vy jste zákazník, vy platíte, vy máte právo žádat lepší cenu za rozumné argumenty.

Přestaňte s loteriemi

Víte, jaká je průměrná pravděpodobnost, že zbohatnete v loterii? Asi tak 1 ku 100 milionům. A víte, jaká je pravděpodobnost, že se běžnému člověku podaří vybudovat úspěšnou firmu? 1:20! Na založení úspěšné firmy přitom vůbec nepotřebujete být ani bohatý. Samozřejmě, zprávy o tom, že děda ve vedlejší vesnici vyhrál 50 milionů eur a celá jeho rodina je teď zahojená, v nás probudí jakousi naději, ale... Je třeba na to rychle zapomenout.

Tabulka příjmů a výdajů

Takovou tabulku si už dokonce nemusíte ani pracně vytvářet sami. Excel ji obsahuje např. v předvolených šablonách, obsahuje všechny potřebné vzorce a výpočty, vám už stačí jen zaznamenat vaše příjmy a výdaje. Okamžitě budete mít přehled o tom, kolik měsíčně utrácíte, kolik ušetříte a kde se to dá zlepšit.

Domácí kadeřník

Pokud neholdujete právě těm nejmodernějším a komplikovaným účesům, které je potřebné speciálně upravovat u kadeřníka každé dva týdny, nepotřebujete platit pravidelně za kadeřníka nebo holiče. Strojkem se můžete jednoduše ostříhat i sami, případně vám s tím může pomoci někdo z vaší rodiny nebo přátel. Zadarmo nebo jen za nějakou protislužbu. No, není to dobrý nápad?

Navařte si

Ať už je to práce nebo výlet, když si uvaříte oběd nebo připravíte svačinu doma, ušetřit můžete i deset eur jen za jeden den. A teď si představte, že máte rodinu. Jednoznačně si začněte vařit doma.

Vyhýbejte se restauracím

Pokud neplánujete romantické rande, pracovní setkání nebo nějakou oslavu, nemusíte se pokaždé stravovat v restauračních zařízeních nebo fast-foodech. Je to příliš drahý a v mnohých případech i nezdravý způsob stravování. Snažte se co nejvíc vařit doma.

Buďte domácím pěstitelem

Ne, nepotřebujete na to ani vlastní dům, ani záhon, ani velkou zahradu, ani nic podobného. Mnoho druhů ovoce a zeleniny dokážete vypěstovat i na balkóně, nebo dokonce v pokojovém prostředí. Nastudujte si něco, naučte se o to správně starat a možná už nikdy nebudete muset některé pochoutky nakupovat.

Zastavte kohoutek

Při čištění zubů, ve sprše, při mytí nádobí, kdykoliv, kdy je zbytečné, abyste nechali vodu jen tak téct. Podle toho, s jakou intenzitou ji máte puštěnou, dokáže za pár vteřin odtéct i několik litrů. Představte si, že to takto děláte denně. O kolik peněz se tak ve skutečnosti obíráte?

Přepočítávejte

Každý z nás si občas chce udělat radost. A častokrát si to opravdu i zasloužíme. Někdy si však možná děláme víc radosti, než si můžeme dovolit. Když si příště budete chtít koupit něco pěkného, kvalitního a neodolatelného, dříve než utratíte peníze, přepočítejte... Jak dlouho musíte pracovat na to, abyste si to mohli dovolit?

Omezte dětem elektroniku

Herní konzole, počítač, telefon i tablet? Opravdu to všechno vaše děti potřebují? Minimálně polovinu z toho můžete škrtnout bez toho, abyste je o něco připravili. Lepší bude na to myslet ještě předtím, než jim to všechno koupíte. Potom jim totiž budete těžko vysvětlovat, proč jim to musíte vzít. Myslete na to. Nedělejte si zbytečné výdaje. Ani vývoji vašich dětí to všechno neprospívá. Kupte jim raději sportovní náčiní. Je to i levnější.

Kontrolujte pneumatiky

Pokud máte příliš měkké pneumatiky, zvyšuje to při jízdě spotřebu paliva. Některá auta jsou vybavená snímačem tlaku v pneumatikách, který zobrazuje aktuální hodnoty v palubním počítači, jiné vás upozorní pouze na příliš nízký tlak. I když tuto funkci v autě nemáte, zkontrolujte čas od času pneumatiky na pumpě nebo v garáži sami. Doplnit vzduch vás nic nestojí a jen vám to může snížit spotřebu. Pozor, pneumatiky ani „nepřefukujte“, může to zase negativně ovlivnit přilnavost na vozovce.

Přezujte si pneumatiky sami

Ať už přezouváte z letních na zimní, nebo naopak, pokud jste jen trochu zruční, zvládnete při troše námahy tuto činnost v garáži nebo na dvoře i sami. Potřebujete k tomu pouze několik správných nástrojů. Navíc, pokud nemusíte přezouvat gumy, ale vyměníte celá kola, je to podstatně jednodušší a v tomto případě je využití placených služeb v pneuservisu i trochu zbytečné. Kolo na autě si totiž musí umět vyměnit každý řidič.

Eliminujte platby kartou

V době, kdy už můžeme platit i telefonem nebo hodinkami, je platba kartou téměř nemoderní. Pravdou však je, že ať už jde o ten smartphone nebo smart hodinky, všechno je to de facto platba kartou. Upřímně. Kolik z nás si potom kontroluje účty a výdaje. Stačí jeden pohyb ruky a nákup je zaplacený. Když se však budete co nejčastěji snažit platit starou dobrou hotovostí, budete mít přehled o tom, kolik peněz skutečně dáváte z ruky.

Přejděte na elektrická vozidla

Přemýšlíte nad novým autem nebo skútrem. Trendem se stávají elektromobily. Jsou ekologické, nehlučné a hlavně vám ušetří mnoho peněz, které byste jinak vráželi do nestálých cen pohonných látek. Případně vyzkoušejte hybrid. I to je poměrně zajímavá úspora. Pořizovací cena těchto modelů sice může být vyšší, ale z dlouhodobého hlediska se to vyplatí.

Zásoby, jen pokud se to vyplatí

S příchodem pandemie jsme mohli být svědky, že lidé v panice ve velkém nakupovali obrovské zásoby jídla a jiného zboží. Vyhněte se tomuto nerozumnému jednání. Dělat si zásoby se však vyplatí tehdy, když jsou některé druhy zboží výrazně zlevněné. A, samozřejmě, když je máte doma kde uskladnit.

Myčka nádobí se vyplatí

I když počáteční investice do myčky nádobí může být vyšší, z dlouhodobého hlediska se vám její koupě a využívání jednoznačně vyplatí a vrátí. Při ručním umývání nádobí plýtváme teplou vodou a často i čisticími prostředky. Navíc to vyžaduje čas i námahu. Pokud máte myčku a používáte ji rozumně, hlavně v rodině určitě ušetříte.

Pravidelně spořte

Ideální možností je zřídit si spoření nebo spořicí účet ve vaší bance, kam si můžete nechat pravidelně každý měsíc posílat určitou částku. Odborníci doporučují si z každé výplaty takto odložit aspoň 5 až 10 %. Vytvoříte si finanční rezervu a už vás nepřekvapí nečekané výdaje.

Hledejte v nižších regálech

Víte, že to nejdražší zboží umísťují v obchodě vždy zhruba do výšky očí, aby vás okamžitě zaujalo? Počítejte s tím, když půjdete příště na nákup. Když se sehnete, najdete levnější a možná i mnohem lepší produkty.

Navařte si dopředu

Ať už máte rodinu, nebo ne, občas je těžké odhadnout, kolik toho potřebujete skutečně navařit. Netrapte se tím. Uvařte víc, prostě to uskladněte v ledničce a později jen ohřejete. Budete mít vlastní jídlo na několik dní dopředu a ušetříte čas i peníze. Ne každému se totiž chce vařit každičký den.

Třídění odpadu

Je pravda, že na Slovensku se tomuto modernímu ekologickému trendu ještě stále teprve učíme. Mnohým stále není příliš po chuti. Pokud však máte zahradu, můžete oddělovat biologický odpad od toho ostatního a kompostovat ho. Ušetříte za vývoz a vyrobíte si vlastní hnojivo. Například.

Vypněte televizor

Jedna věc je elektřina, kterou neustále zapnutý televizor spotřebovává. Druhá věc je čas, o který vás někdy příliš dlouhé sledování televize může obírat. Hlavně, když jste mladí, svobodní a můžete čas využívat efektivněji ve svůj prospěch. Ať už na čtení, vzdělávání, nebo jiné aktivity, které vám v konečném důsledku mohou finančně pomoci.

Srovnávejte mobilní operátory

Na slovenském trhu je v tomto segmentu už poměrně velká konkurence, a tak si můžete jednotlivé produkty a služby před podpisem smlouvy vždy celkem dobře porovnat. Hledejte si paušál na míru přesně podle svých potřeb a hledejte co nejlepší nabídku na trhu. Občas se stane, že si vás váš operátor bude chtít udržet, a tak vám nabídne bezkonkurenční podpultovou nabídku, jen abyste neodešli jinam. V jiném případě o vás jako nového zákazníka podobným způsobem zabojuje jiný operátor. Využijte tento konkurenční boj ve svůj prospěch.

Používejte v kuchyni poklice

Zabráníte tím teplu unikat jen tak do prostoru nebo do digestoře a urychlíte dobu tepelné přípravy jídla často až o polovinu. Ušetříte tak čas i energie. Potřebujete ještě další důvod?

Zapomeňte na chipsy

Večer při televizi, oslava s přáteli či s rodinou, nebo jen tak z nudy, někteří z nás do sebe chipsy hážou skutečně příliš často. Přitom jde o jeden z nejméně zdravých a nejvíc zbytečných pokrmů, jaké existují. Nenajíte se z nich, jsou příliš mastné, příliš slané a velmi rychle se z nich přibírá. Proč to tedy kupovat?

Vypínejte telefon/signál

Je pravdou, že dnešní smartphony slouží k mnoha jiným věcem, a tak často musí být zapnuté prakticky nepřetržitě. Pokud tedy nemůžete svůj telefon vypnout, zkuste na noc nebo v jiných obdobích např. „Režim letadlo“. Telefon bude bez signálu a zároveň se ušetří i baterie. Dopřejete si odpočinek od neustálých notifikací a navíc nebudete muset tak často nabíjet. Čímž opět ušetříte na elektřině.

Nevěřte reklamám

Reklamy jsou skvělý způsob, jak může prodejce či výrobce zpropagovat svoje produkty, avšak v mnohých případech neříkají pravdu. Pokud jim budete slepě věřit a nakupovat všechno, co na vás vyskočí z televize nebo internetu, zaručeně budete mít méně peněz. Ne však víc radosti a spokojenosti, jak vám tyto reklamy slibují. Buďte rozumní.

Nepotřebujete úplně nové auto

Když na to máte, rozmazlujte se klidně i novoučkým Mercedesem. Avšak, pokud pro vás koupě auta znamená opravdu výrazný škrt přes rozpočet, investujte raději do levnějšího ojetého vozu. Cena nových vozidel dramaticky klesá už po prvním roce používání. Může se vám stát, že získáte téměř nové auto, které je už dokonce v záběhu a za polovinu jeho ceny.

Potřebujete fitness centrum?

Permanentky do fitka mohou být skutečně drahé a řekněme si upřímně, mnozí z nás je časem přestanou využívat. Přitom sportovat můžete i doma nebo venku na čerstvém vzduchu. Je to často zdravější, no a určitě levnější. Stačí vám nějaké oblečení a výbava.

Kupte si prasátko

Samozřejmě ne to skutečné, které je třeba držet v chlévě. Teď máme na mysli prasátko na šetření. Dnes nás často otravuje plná peněženka drobných mincí, kterých se nemůžeme zbavit. Když je budete sypat do prasátka, párkrát do roka si můžete udělat nečekanou radost, když ho vysypete a spočítáte úspory.

Vyhněte se polotovarům

Polotovary a hotová jídla jsou předem zpracované potraviny, které prošly často ne úplně ideálním procesem a obsahují ne celkem ideální přísady, za které navíc zaplatíte zbytečné peníze navíc. Nakupujte raději zdravěji a levněji.

Vyhněte se cizím bankomatům

I když existují banky, které vám zaručují bezplatný výběr ze všech konkurenčních bankomatů, většina z nich tuto službu nemá a při takovémto výběru hotovosti platíte zbytečné a někdy ne nejnižší poplatky cizí banky. A za co? Za nic. Jen si vyberete svoje vlastní peníze. Vyhýbejte se tomu, pokud je to možné.

Vyrábějte vlastní dárky

Hledat drahé a zajímavé dárky pro svoje blízké, ať už jsou to narozeniny, jmeniny či Vánoce, je pro mnohé už normální záležitostí. Chceme druhým ukázat, jak si je ceníme a jak na ně myslíme. Avšak vlastnoručně vyrobený dárek, kterému věnujete místo peněz čas, soustředění a námahu, je nejlepším důkazem vaší náklonnosti. A nestojí vás to moc peněz.

Nezdravé jídlo

Ať už jsou to sladkosti, nebo „slanosti“, drtivá většina z nás je nakupuje a požívá prakticky každý den. Podívali jste se někdy na to, kolik peněz týdně a měsíčně vyhazujete na něco, co je nezdravé, přibíráte z toho a navíc to pro vás nemá prakticky žádnou nutriční hodnotu? Je to skoro, jako kdybyste večer před televizorem jedli peníze.

Každý nákup zaokrouhlujte

Teď nemáme na mysli, abyste pokaždé nechávali v obchodě „spropitné“. Zaokrouhlujte sami pro sebe každý nákup na celá eura a co je navíc, to si odložte. Velmi rychle se vám podaří ušetřit zajímavé penízky na další nákupy.

Drahá kosmetika je zbytečná

Značkové boty, oblečení či hodinky, to se ještě dá pochopit. Značka je viditelná a můžete se pochlubit před jinými, resp. naoko zvýšit svůj sociální status. Ale kosmetika, kterou opravdu není nijak vidět a často ani jen cítit. Namísto toho, abyste utráceli příliš peněz na „slavné“ značky kosmetiky a parfémů jen z rozmaru, raději se zaměřte na ty zdravější a ekologické produkty, které vůbec nemusí být nejdražší. A přitažlivost si zkuste budovat více charismatem než vůní.

Nepotřebujete velký dům

Pokud neplánujete celoživotně ubytovat čtyři generace vaší rodiny, skutečně nepotřebujete obrovský dvojposchoďový dům s obyvatelnou terasou. Pro běžnou rodinu současnosti opravdu stačí menší energeticky výhodný domek. Snažte se prostory využít na maximum. Vyhněte se velkým nevyužitým místnostem, které se těžko vyhřívají a také zdlouhavě uklízejí. Raději si opatřete větší pozemek pro zahradu.

Potraviny těsně před datem spotřeby

V každém obchodě najdete vyhrazený prostor se superlevnými výrobky, kterým každou chvíli končí určené datum spotřeby. Nemusíte se obávat, že jsou už znehodnocené. Většina těchto potravin ve skutečnosti vydrží podstatně déle, než uvádí toto datum. Za předpokladu, že je neplánujete držet v ledničce další dva měsíce, kupte si je a spotřebujte.

Domácí chleba

Pokud pravidelně vaříte, určitě zvládnete upéct i jednoduchý domácí chleba. No a možná vůbec nemusí být tak jednoduchý. Je to jen na vás. Každopádně vás výroba domácího chleba vyjde levněji, než kdybyste si stejný měli kupovat pravidelně v obchodě. A hlavně můžete věřit jeho složení.

Svěřte se do rukou studentům

Mnoho studentů různých oborů nabízí svoje služby za výrazně nižší ceny. Je to pro ně skvělá praxe a zkušenosti, jak se mohou v budoucnosti něco naučit a udělat si jméno. Kvalita jejich služeb často nebývá nejhorší, možná i kvalitnější než někde u profesionálů. Zvažte to však důkladně. Můžete ušetřit, ale ne za každou cenu.

Výhodné pojištění

I poskytovatelů pojistek na auta nebo nemovitosti je mnoho a konkurenční prostředí vám tedy dává možnost porovnávat a vybírat si mezi nimi ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky. Neskočte na lep prvímu, kdo před vámi zamává připravenou smlouvou. Zvažte víc možností, dejte si čas. A když už pojistku máte, stále to neznamená, že ji nemůžete časem vyměnit za výhodnější.

Nakupujte jen to, co potřebujete

Toto pravidlo se týká v podstatě jakéhokoliv zboží. Nakupujte jen to, co opravdu potřebujete. K tomu je velmi dobré, hlavně pro běžné nákupy, vytvořit si předem připravený nákupní seznam. Když vejdete do obchodu, bude to pro vás jako mapa, která vás zavede přímo tam, kam potřebujete jít a potom i včas k pokladně. Eliminujte impulzivní a nepromyšlené nakupování co nejvíc.

Drahé vzdělávací kurzy

Internet a sociální sítě jsou plné různých nabídek na online nebo offline vzdělávací kurzy, které vám zaručují kvalitní know-how a neocenitelné zkušenosti, které nikde jinde nenajdete. Ano, je pravda, že vás tyto kurzy mohou něco naučit, avšak v dnešní době je internet plný informací, které jsou zdarma. Vzdělávací kurzy bývají velmi drahé a přitom...

Opatrně s klimatizací

Klimatizace nebo topení v autě během jízdy spotřebuje současně i víc paliva. Je to jednoduché. Všechno v autě funguje na benzín, i elektřina. A tak si buďte jistí, že všechno, co máte zapnuté, přispívá k vyššímu odběru energie, a tedy vyšší spotřebě paliva. V létě se dá občas otevřít okno, v zimě se zase můžete v autě lépe obléct. Myslete na spotřebu i tímto způsobem.

Nenakupujte přes víkend

Přes víkendy máte často hodně volného času, vydáte se tak do nákupního centra na kávičku a koláček, no a přitom zajdete do jednoho obchodu podívat se na ty kalhoty. Nakonec tam někde vyhážete stovky eur, až vám to bude líto. Je vám to třeba? Přes víkend si raději udělejte radost v přírodě nebo na výletě.

Nepřehánějte to s kávou

Jsou lidé, kteří pijí kávu několikrát denně. Přesto každé ráno vstávají nevyspaní a zničení. Důvodem je i to, že pití kávy odpoledne, nebo dokonce večer vám úplně pokazí přirozený spánkový rytmus. Kromě toho, jen jedna kupovaná káva denně, vás ročně vyjde na více než sedm stovek eur.

Nikdy nevyhazujte jídlo

Pokud není zkažené, plesnivé a jiným způsobem nepoživatelné, nevyhazujte jídlo do koše. Když budete příště stát s jídlem nad odpadky, zamyslete se nad tím, kolik lidí ze skutečně chudých zemí by se za tento kousek, který držíte v ruce, dokázalo i zabít. Uskladněte si ho do ledničky na zítra, nebo aspoň posuňte zbytky kolegovu psovi. Jen nevyhazujte jídlo.

Nenakupujte hotová jídla a minutky

Je to příznak mladých lenivců a starých mládenců. Samozřejmě nic ve zlém. Možná máte moc práce, možná právě nedůvěřujete vlastním kuchařským schopnostem, ale nakupovat v supermarketech tento druh potravin zabalených v přepravce s ochrannou fólií opravdu není ideální volba. Zaprvé, porce jsou velmi malé. zadruhé, přísady jsou dost velký hnus. Zatřetí, jsou to více méně vyhozené peníze. Navíc špatným způsobem.

Vyrobte si čisticí prostředky

Ano. Vyrobte si je doma. Na internetu najdete množství různých návodů, jak si můžete hlavně ty jednoduché a nejpoužívanější čisticí prostředky vyrobit sami. V mnoha případech budou zdraví méně škodlivé a o tom, kolko touto pravidelnou činností ušetříte, ani netřeba mluvit.

Nejezděte jako na rallye

Agresivní způsob jízdy, prudké brždění a zrychlování jednak poměrně zvyšuje spotřebu pohonných hmot. Pokud se za volantem trochu uklidníte, ocení to vaše peněženka, určitě i vaše spojka, spolujezdci a také ostatní účastníci silničního provozu ve vaší blízkosti.

Nesbírejte zbytečnosti

Jsou lidé, kteří se tohoto zlozvyku nedokážou zbavit. Je to však zbytečné a ne úplně rozumné. Shromažďovat věci, které už nepotřebujete, jen proto, že vám je líto se jich zbavit, protože kdysi jste k nim měli nějaký vztah, nebo si řeknete, že se vám jednou ještě budou hodit? Spočítejte si, kolikrát jste ty věci za poslední roky vůbec viděli, natož použili. Samozřejmě, že přijdete na to, že jsou pro vás zbytečné a jen zabírají prostor. Přitom je možná dokážete i prodat.

Porovnávejte hypotéky

Přestože jste věrným zákazníkem vaší banky celý život, nemusí to znamenat, že právě ona vám v současnosti dokáže nabídnout tu nejvýhodnější hypotéku. Při nákupu nemovitostí nebo refinancování už existujících úvěrů klienti často mění banku právě kvůli lepší nabídce u konkurence. Další možností je, že vaší bance ukážete výhodnější nabídku, kterou jste našli jinde, a když si vás bude chtít udržet, může vám upravit podmínky individuálně. Berte to však vážně, splácet budete zřejmě dlouhé roky.

Přestaňte kouřit

V ideálním případě okamžitě. Možná si tím dokonce i zachráníte život. Krabička cigaret už teď stojí téměř 4 eura. Pokud vykouříte denně jednu, ročně vás to vyjde na více než 1400 eur. Přitom cigarety se neustále zdražují, takže už příští rok vás to bude stát víc. Těžko najdeme větší nesmysl, na který můžete vyhazovat peníze, jako jsou cigarety.

Pevná linka patří do zapomnění

Dnes už mají všichni mobilní telefony. Takže proč vlastně potřebujete domácí pevnou linku? Nevolají na ni už ani úřady. Prostě ji zrušte. Jsou to zbytečné peníze. Skutečně zbytečné. Pokud jde o vaši rodinu, rozdejte jim čísla na mobilní telefony a všechno bude jednodušší.

Nepřehánějte to s hračkami

Když milujete svoje děti, samozřejmě jim chcete udělat radost i novými hračkami. Když však děti zahlcujete hračkami až příliš a nesnažíte se je v dětství zapojit i do jiných aktivit, jako je např. sport, turistika, procházka apod., mohou vám zlenivět. A vy můžete zjistit, že jste přitom ještě vyhodili na hračky příliš peněz. Věnujte dětem raději váš čas než vaše peníze.

Využívejte slevy a slevové kupóny

Pokud nakupujete v kamenných prodejnách, vysledujte si, kdy ty vaše obchůdky mají právě výprodeje. Pokud nakupujete online, gratulujeme, už teď jste ušetřili, ale stále můžete ještě víc. Pokud využijete období slev a k tomu si najdete i slevový kupón, který má každý prodejce určite v nabídce.

Telefonujte přes WIFI

Volání a SMS-ky mezi dvěma majiteli iPhonů jsou možné i prostřednictvím WIFI, teda zdarma. Využít to však můžou i majitelé jiných telefonů. Dnes už existuje množství aplikací, které na to můžete využít. Stačí si vybrat. A telefonujete přes internet zadarmo.

Nepřeplácejte streamovací služby

Jsou lidé, kteří mají zaplacené účty na několika platformách: Netflix, HBO Go, Amazon Prime, Apple TV... Jsou to desítky eur měsíčně. Jenže ani jednu z nich nevyužívají naplno. Zrušte předplatné pro všechno, kam jste za poslední měsíce ani nenahlédli. Vyplatí se využít i rodinný „multiúčet“ na Netflixu, kde můžete zapojit několik lidí a měsíční suma se tak rozdělí. Budete platit pár drobných a užívat si všechny výhody naplno spolu s přáteli nebo rodinou.

Nepotřebujete balenou vodu

Přestože obchody jsou vždy plné regálů s balenými minerálkami, tento trend už naštěstí ustupuje. Zaprvé vláčet mimořádně těžké lahve pokaždé z obchodu domů je nesmysl. Zadruhé to vytváří zbytečně mnoho plastového odpadu. A zatřetí... kvalitní voda vám teče i z vodovodu. Když ji chcete udělat ještě lepší, zvažte raději nákup filtrační konvice nebo Soda Stream.

Radiátory nejsou poličky

Během léta, když je nepoužíváte, ukládejte si na ně, věšte si na ně co jen chcete. Jenže, když v zimě radiátor tímto způsobem zablokujete a zabalíte, určitě z něho nedostanete tolik tepla, kolik byste chtěli. Snížíte tak jeho účinek, ale spotřebovávat bude stále stejně hodně energie. Na zapnutých radiátorech v místnosti tedy určitě nesušte prádlo.

Opatřete si lahev na vodu

Napište Ježiškovi, aby vám brzy přinesl pěknou dobře uzavíratelnou lahev na vodu, za kterou se nikde nebudete stydět a vždy si ji můžete naplnit. Nemusí mít dva a půl litru, abyste na ni nepotřebovali samostatný batoh. Mít však vodu vždy po ruce hlavně během teplých letních dnů má více výhod. Nezůstanete žízniví a nebudete neustále kupovat plastové lahve.

Stop plastům

Patří sem nakupování zboží v plastových obalech, jako např. balené vody, kosmetika a všechny ostatní výrobky, jejichž plastové obaly mají větší objem než jejich obsah. Zvažte napr. čepovanou drogerii do vlastních znovu použitelných nádob, vyrábějte si minerálku doma v Soda Streamu apod. Ušetříte peníze i životní prostředí.

Hladoví nenakupujte

Určitě to znáte. Vkročit do obchodu s prázdným žaludkem v konečném důsledku znamená, že svůj nákupní košík nesmyslně zaplníte tím, po čem v tom okamžiku prahne váš mozek kvůli nízké hladině cukru v krvi. Jsou to často rafinované cukry a další zbytečné nesmysly navíc.

Vybírejte si z vlastních značek prodejců

Možná to nevíte, ale každý větší řetězec má v současnosti řadu produktů s vlastní značkou. Někde najdete dokonce několik kategorií těchto vlastních produktů podle kvality. Mnohé z nich se přitom právě kvalitou dokážou rovnat podstatně dražšímu zboží jiných renomovanějších značek. Věřte. Tato volba se vyplatí.

Trvalky se vyplatí

Pokud jste nadšencem pro květy, máte zahradu, staráte sa o ni a zvelebujete svoje velké záhony, určitě víte, že nasadit každý rok květy může stát nemalou finanční částku. Úspornější alternativou je nasadit si trvalky. A máte klid.

Nepotřebujete stále vysávat

I když platí pravidlo, že dříve než přejedete podlahu mopem, měli byste ji nejdříve vysát, protože v opačném případě si můžete neviditelným prachem a vodou nadělat ještě víc škody, občas to neplatí. Občas opravdu stačí využít smeták nebo mop. Ušetříte elektřinu. Ale zvažte velmi dobře, kdy je to správně.

Potřebujete výživové doplňky?

Pokud nejste profesionálním sportovcem nebo opravdu nemáte těžké tréninky a nepotřebujete kvalitní regeneraci, tak nepotřebujete ani množství propagovaných doplňků výživy, které jsou všude tak opěvované. V první řadě se potřebujete stravovat zdravě a vyváženě. Bez toho vám nepomohou ani žádné výživové suplementy, které stojí často nemalé peníze.

Skladujte jídlo

Abyste nevyhazovali jídlo, abyste jím neplýtvali, abyste se naučili vařit doma a nosit si jídlo s sebou do práce, vařit doma na celý týden a uchovávat jídlo v ledničce, uskladňovací nádoby vám v tom jen pomohou. Jsou skvělou pomůckou, když chcete bezpečně a rozumně uskladnit jídlo a ušetřit díky domácímu vaření.

Internet banking

Lepší a jednodušší než navštěvovat pobočku je sedět v pohodlí domova a jednoduše si všechny operace na svém bankovním účtu řídit pohybem ruky. Díky tomu můžete ušetřit čas, energii i některé poplatky. A ještě k tomu mít pořádek a přehled ve všem, co se s vašimi penězi děje.

Levnější jídlo

Tady je třeba v první řadě zvážit vlastní rozpočet. Pokud se vás kvalitní losos a dobré hovězí několikrát do týdne finančně téměř nedotkne, nemusíte v tomto dělat ústupky. Ale když sotva vyžijete do výplaty, zkuste raději těstoviny, mleté kuřecí nebo levnějšího tuňáka.

Zhasínejte

Pokud nemáte inteligentní domácnost, která za vámi sama zhasíná, jednoznačně se naučte vypnout světlo, když odcházíte z místnosti. Často totiž necháváme po sobě svítit téměř všude. Mnoho lidí ve skutečnosti nemá představu, kolik energie a peněz tak zbytečně utrácí. Odnaučte se to a při ročním zúčtování můžete být příjemně překvapení.

Pronajímejte bydlení

Pokud vlastníte byt nebo dům, ve které nebydlíte, určitě ho neprodávejte, pokud právě nemusíte. Rozumnější je nemovitost si ponechat a pronajímat. Budete na tom vydělávat a peníze můžete investovat dál. Podobně to můžete udělat i tehdy, když si koupíte větší byt a máte v něm nevyužitý pokoj. Pronajměte ho. Najděte si dobrého nájemníka, bude vaším přítelem a zároveň vám finančně výrazně pomůže.

Pijte čistou vodu

Zapomeňte na kupované balené minerálky, zapomeňte na slazené nápoje, které jsou nezdravé a přibíráte z nich, napijte se prostě obyčejné čisté vody. Možná vám zpočátku přijde nudná, ale věřte, že časem zjistíte, že se díky tomu cítíte mnohem lépe, než když jste do sebe denně lili spoustu cukru. No a v neposlední řadě ušetříte. Tato voda vám totiž teče doma z vodovodu.

Kupujte kvalitní produkty

Teď máme na mysli hlavně ty, které se týkají dlouhodobého používání. Říká se, že nikdo z nás není tak bohatý, aby kupoval levné věci. A zčásti je to skutečně pravda. I když to nemusí platit v každé oblasti, koupit si např. jeden kvalitní, i když dražší mobilní telefon, který vám vydrží i několik let, namísto toho, abyste každých pár měsíců bojovali s pokaženým a nefunkčním zařízením, je určitě rozumnější. Protože v konečném důsledku vás to vyjde levněji. I když se to tak na první pohled nemusí zdát. Pokud máte problém s vyšším jednorázovým výdajem, ještě stále můžete využít i nákup na splátky.

Odmítněte prodlouženou záruku

Prodejci vám často tuto nadstandardní službu doslova tlačí násilím. Samozřejmě, můžete vždy říct ne. Ale je možné, že vás i tak budou přesvědčovat o jejích výhodách. Je to však poměrně drahé. Dobře zvažte, zda se vám to u daného produktu vyplatí nebo ne. V drtivé většině však prodlouženou záruku nikdy nevyužijete a jen ji zbytečně zaplatíte.

Zkuste stopovat

Na začátku je nutné podotknout, že to může být i trochu nebezpečné. Přinejmenším dobrodružství. Nikdy totiž nevíte, komu právě sednete do auta. Avšak na svých cestách takto můžete ušetřit, a dokonce i poznat nové zajímavé lidi.

Pozor na upomínky

Přestože se v tom množství faktur a při velké pracovní vytíženosti občas může stát, že vám nějaká platba jednoduše uteče, měli byste si na to dávat pozor. Upomínky a úroky ze zmeškání nejsou nic příjemného. A už se vám někdy stalo, že na vás kvůli pár drobným rozběhli exekuci za několik stovek? Velmi nepříjemná záležitost. A zcela zbytečná. Nejdříve si zřiďte všechny možné trvalé příkazy na účtu a zbytek se snažte platit okamžitě, když vyberete fakturu ze schránky. Okamžitě.

Žiádná kasina a hazard

V současnosti probíhá na Slovensku boj za zákaz provozování her a kasin, protože jde o nemorální obohacování se často na smutných lidských osudech. Avšak pravdou je, že lidé si cestu do kasin vždy najdou sami. Herny nesbírají lidi po ulicích. Pokud máte rádi svůj život a svoje peníze, zahrajte si raději videohry doma na herní konzoli. Žádný hazard a automaty.

Refinancujte svoje úvěry

Máte dlouhodobou hypotéku a zdá se vám, že váš měsíční rozpočet splátky zatěžují až příliš? Na základě smlouvy máte po určitém časovém období fixace možnost úvěr refinancovat. Zahrnuje to přepočítání podle aktuální úrokové sazby, spojení více úvěrů do jednoho apod. To všechno vám v konečném důsledku za dobrých okolností může často snížit vaše měsíční splátky úvěrů i o polovinu.

Jezděte na kole

Do práce, z práce, prakticky všude, kde se to dá. Má to víc výhod. V první řadě je to zadarmo, zlepšujete svoji kondici a zdraví, jste na čerstvém vzduchu a svojí troškou šetříte i životní prostředí. Dávejte si však pozor na auta, chodce a jiná nebezpečí.

Používejte Skype

Na delší telefonáty, na rozhovory s blízkými, kteří jsou daleko, na jakékoliv volání do zahraničí... používejte raději internetovou aplikaci Skype. Za volání na Skype nic neplatíte. Neutrácíte žádné předplacené minuty a navíc se můžete i vidět. Stačí mít přístup ke stabilnímu a rychlému internetu.

Auto využívejte rozumně

Používat auto do obchodu vzdáleného pár set metrů je opravdu velký luxus, ale zároveň i velká hloupost. Pokud se nechystáte na 20kilový nákup, tak je to skutečně špatné, neekonomické a škodlivé rozhodnutí. Automobil byl vynalezený hlavně na přesun lidí na velké vzdálenosti. Používejme ho správně.

Nepoužívejte sušičku

Mnoho studií a doporučení v současností radí, že elektrická sušička v běžné domácnosti je více méně zbytečná. Má poměrně velký odběr energie a hlavně, pokud máte balkon, zahradu nebo dostatek místa v interiéru, abyste mohli rozložit skládací sušák, je zbytečná. Navíc sušička dokáže urychlit znehodnocování oblečení.

Rozmrazujte potraviny rozumně

Využívat na rozmrazování potravin z mrazáku mikrovlnnou troubu je tak trochu zbytečné. Když to kuře nepotřebujete mít rozmražené do pěti minut, bude rozumnější, když si ho vyndáte předem, ideálně den předem, necháte ho jen tak při pokojové teplotě a bude připravené na další úpravu. A práve jste to udělali bez použiía elektrické energie. Dobré, že?

Létejte low-cost

Hlavně v případě, že neplánujete příliš dlouhý let, jsou nízkonákladové letecké společnosti opravdu dobrou volbou. Dvě hodiny v letadle vydržíte i bez nadstandardního servisu. Když si koupíte letenku u Wizzair nebo Ryanair, v porovnání s jinými společnostmi vás cesta vyjde mnohem levněji a věřte, nikdo se vás po dovolené nebude ptát, jak jste strávili ty dvě hodiny v letadle. A koneckonců, až tak špatné to není.

Poznejte generika

Pokud jste o nich ještě neslyšeli, jsou to léky nebo léčiva. V podstatě jde o napodobeniny klasických a známých léků. Obsahují hlavní účinnou látku, avšak chybějí jim ostatní pomocné látky. Jejich složení tedy není tak bohaté, a proto jsou podstatně levnější než oficiální produkty. Hlavní účinek však většinou mají stejný. U léků si však vždy dávejte pozor, abyste do sebe nesypali nic nebezpečného.

Měsíční a roční jízdenky

Když víte, že používáte městskou veřejnou dopravu pravidelně každý den, tak je jasné, že se vám vyplatí koupit si rovnou měsíční, nebo dokonce roční jízdenku. Ušetříte a hlavně máte svatý klid. Vyhnete se neustálému kupování jízdenek, případným pokutám apod.

Vzdělávání zdarma

Kromě těch drahých placených kurzů, které vám nabízejí všude na sociálních sítích, existují i kurzy a workshopy, kde odborníci sdílejí svoje know-how úplně zdarma. V praxi se můžete naučit hodně nových věcí a zdokonalit různé svoje zručnosti.

Car sharing (sdílené auto)

U nás zatím tato služba není příliš rozšířená, ale pomalu se dostává do oběhu a jednoho dne bude úplně běžná. Funguje to hlavně ve velkých městech, když se potřebujete rychle přepravit, nemáte vlastní auto k dispozici a veřejná doprava může být komplikovaná. Využít služby sdíleného auta, jak je to u nás v současnosti hlavně s koly či koloběžkami, je ekonomicky výhodné a jednoduché.

Plánujte si jídelní lístek

Hlavně když máte rodinu s dětmi, vám plánování jídelního lístku aspoň na týden dopředu pomůže udělat si lepší pořádek v ledničce, ve spíži, zreorganizovat zásoby jídla a především z nich vytěžit maximum. Můžete se tak naučit jednoduše vařit z toho, co máte doma. Nebudete plýtvat jídlem a navíc se vyhnete těm dnům, kdy musíte mimořádně a neplánovaně využívat donášku.

Omezujte donášku jídla

V dnešní uspěchané době, kdy od vás často v práci chtějí, abyste makali nonstop i 12 hodin, po příchodu domů vás čekají jen další povinnosti a sotva se dostanete ke spánku, je donáška často jedinou možností, jak se můžete během vypjatých dní vůbec najíst. Ale pokud právě neprožíváte nejšílenější období svého života, zkuste se zamyslet nad tím, o kolik je jídlo dovezené z restaurace k vám domů předražené.

Připravujte si vlastní kávu

Můžete investovat do koupě kávovaru nebo najít jiný způsob, jak si budete doma připravovat tu vaši oblíbenou kávičku pro start každého dne. Sami sebe určitě neoklamete a v konečném důsledku se vám to jednoznačně vyplatí. Kupovat si kávu každý den vás vyjde na stovky eur ročně.

Neperte v poloprázdné pračce

Skutečně. Prát čtyři ručníky a dvě trička ve velkém bubnu je nesmysl. Snažte se před praním posbírat co nejvíc oblečení, které můžete prát najednou. Nechat běžet dvě hodiny poloprázdnou pračku, která spláchne množství vody a spotřebuje hodně energie, je nerozumné.

Volte raději procházku v přírodě

Když si chcete přes víkend odpočinout příjemnou procházkou s partnerem nebo rodinou, zajděte raději do přírody. Je tam lepší vzduch, udělá to víc radosti vaší duši a hlavně se vyhnete všem těm obchodům, cukrárnám, terasám, vinárnám, fast-foodům a jiným podobným překážkám, které se vám během vycházky obvykle objevují před očima a vy nedokážete odolat.

Vařte na plynu

Plyn je podstatně levnější než elektřina. I když si tedy opatříte nový sporák, v případě, že chcete šetřit, měli byste zvážit kombinaci elektrické trouby a plynových varných desek. Právě varné desky totiž využíváte doma na vaření nejčastěji. Plynové hořáky dokonce ohřívají nádoby rychleji a po vypnutí z nich už nesálá zbytkové teplo.

Čtěte recenze

Dříve než se odhodláte k výraznější investici, najděte si na internetu kvalitní recenzi konkrétního produktu, porovnejte více značek, typů, funkce, ceny a vyberte si i na základě doporučení a zkušeností jiných lidí nebo po přečtení odborných recenzí. Možná potom nekoupíte nejlevnější produkt, ale s největší pravděpodobností nejspolehlivější. A tak ušetříte do budoucna.

Nakupujte v pondělí

Týká se to hlavně internetových obchodů. Ceny v e-shopech se totiž mění i v závislosti na dnech v týdnu. Nejvyšší jsou právě přes víkend a hlavně v neděli. Naopak v pondělí a začátkem týdne jsou ceny nejnižší. Právě tehdy byste měli jít do akce.

Zbavte se kreditních karet

Jedna z nejdražších forem úvěru, jaký na trhu existuje, je právě kreditní karta. Můžete ji sice využívat, avšak neustále ji musíte pravidelně splácet. Kromě peněz, které utrácíte, však neustále musíte splácet také vysoké úroky, které vycházejí z výšky aktuálně čerpané sumy. Když máte kreditku, rychle ji splaťte a zrušte. Nejlepší rada k tomuto tématu.

Zrušte povolené přečerpání na účtu

Velmi podobný princip jako u kreditní karty. Máte sice pocit, že čerpáte peníze navíc zdarma, ale ve skutočnosti vám vždy, když jste v mínusu, odcházejí z účtu nemalé úroky za využívání této služby. Všechno to je třeba co nejdříve splatit a snažit se už nikdy nevyužívat. Nenápadně tak přicházíte o peníze.

Jednorázové věci si raději půjčte

Ať už potřebujete cokoliv, o čem víte, že je to mimořádně výjimečná a ojedinělá situace, zahoďte svoji hrdost a zeptejte se rodiny, přátel nebo sousedů. Ať už je to nářadí, vybavení na vaření nebo netradiční kusy oblečení, cokoliv... zkuste si to nejdříve půjčit od spolehlivého člověka a slibte mu za to protislužbu. Nemusíte si hned všechno kupovat.

Jděte do knihovny

Že jste tam už dlouho nebyli? A proč vlastně? Protože držet v ruce novou knihu je tak lákavé? Ano, jsou knihy, které si chcete koupit a založit do své domácí knihovny, protože mají pro vás určitou hodnotu. Ale potom jsou takov, které si stačí jednou přečíst a navždy zapamatovat. A přesně na to jsou dobré knihovny nebo kamarádi. Abyste nevyhazovali zbytečně peníze.

Odvzdušněte radiátory

V radiátorech se mimo topnou sezónu hromadí vzduch, kvůli kterému se do nich potom nemůže dostat a proudit teplá voda, když se topit konečně začne. Proto byste měli před každou topnou sezónou radiátory ve vašem domově nejdříve odvzdušnit. Budou hřát celou plochou a vy nebudete zbytečně prodělávat na teple.

Nakupujte mimo sezónu

To znamená nakupovat zimní věci v létě a naopak ty letní v zimě. Všimněte si např. o kolik levnější je zahradní nábytek v říjnu a jak vysoké jsou jeho ceny na začátku léta, kdy jde na dračku. Stejné je to např. se zimním oblečením nebo lyžařským vybavením během zimy. V těchto případech tedy buď myslete dopředu, nebo si počkejte na posezónní výprodeje. Ty rozdíly v cenách vás mohou až zarazit.

Dovolená na Slovensku

Také vy chcete každý rok cestovat do dalekých a exotických zemí? Samozřejmě, je to skvělý zážitek, poznáte novou kulturu, jiné lidi, jiné zvyky, úžasná neznámá místa, odlišnou gastronomii a můžete se tím pochlubit na sociálních sítích. Některá místa jsou velmi výjimečná a ocitnout se tam je prestiž. Avšak, jak dobře znáte ta výjimečná místa ve vlastní zemi? Mnoho lidí Slovensko stále nezná dostatečně. Dovolená doma je jednodušší, levnější a možná bude i zajímavější. Zkuste to.

Oslavujte doma

Velké narozeninové nebo jiné oslavy ve městě většinou končí tučným účtem a pořádným průvanem v peněžence. Vyhnout se tomu můžete jednoduše tak, že uspořádáte párty u vás doma. Pozvěte rodinu, přátele, kohokoliv, připravte malé občerstvení, další věci určitě přinesou hosté, vždyť nikdo nechce chodit s prázdnýma rukama. Zábava může začít. Právě jste ušetřili.

Sežeňte si úsporné sprchové hadice

Sprchové hadice a hlavice s nízkým průtokem vody dokážou i vaše dlouhé sprchování tak trochu zkrotit. Hlavně co se týká spotřeby vody. Správně zkonstruovaná hlavice vám dá pocit rovnoměrného a dostatečně silného proudu, přičemž na to využívá co nejméně vody. Když se už tedy nedokážete uskromnit sami, využijte tyto vymoženosti.

Nevyhovující zboží určitě vraťte včas

Když nakoupíte oblečení nebo i jiné produkty přes internet, může se stát, že vám nesedne velikost, tvar nebo různé jiné vlastnosti v závislosti na druhu zboží. Za normálních okolností můžete téměř každé zboží do 14 dní bez udání důvodu vrátit a dostanete zpět peníze. Některé obchody dokonce nabízejí i delší dobu na odstoupení od kupní smlouvy. Snažte se však o to co nejdříve. Nechcete promeškat termín, kdy to už nebude možné. Řešte to hned, jak poznáte problém.

Nepotřebujete 200kanálovou kabelovku

Ne. Opravdu nikdo nepotřebuje, nevyužije ani nedokáže sledovat víc než 200 kanálů, které nabízejí televizní operátoři v těch nejvyšších měsíčních programech. Bohužel je však jejich nabídka natolik prospekulovaná, že ty najžádanější balíčky se často nedají zaplatit samostatně. A tak, když chcete mít jen všechny sportovní kanály, musíte si zaplatiť všech 200+. Je to neférové, ale vědí, proč to dělají. Proto zvažte, zda to opravdu potřebujete. Jsou to vaše peníze.

Starejte se o vaši elektroniku

Pokud vlastníte a používáte jakoukoliv cennou elektroniku, ať už je to mobil, počítač, tablet, snažte se ji nezničit. Když totiž přijde čas a vy se rozhodnete pro koupi nového zařízení, to staré můžete stále prodat. Jenže dolámaný telefon s rozbitým displejem nebo poškrábaný notebook s chybějícími tlačítky na klávesnici si od vás nikdo nevezme ani zadarmo.

Půjčovna aut

V závislosti na vašem životním stylu, potřebách, členech domácnosti a různých povinnostech, které musíte či nemusíte vykonávat, je vlastnictví auta poměrně individuální záležitost. Je stále víc lidí, kteří se nakonec rozhodnou svoje auto nevlastnit. Když přijde na výlety, delší cesty nebo jiné situace, kdy vozidlo potřebují, využívají krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem. V tomto případě si však musíte vypočítat, zda se vám to vyplatí. Půjčovat si totiž auto každý víkend... to už si opravdu raději kupte svoje vlastní.

Raději hypotéka než nájem

Přijdete na to časem, když si uvědomíte, kolik peněz jste v průběhu let zaplatili za nájemné. Napr. při 300eurovém nájmu, který budete platit 10 let, je to dohromady 36 tisíc eur. Což je skutečně příliš velká suma na to, abyste ji raději investovali do nabytí vlastní nemovitosti, než jen na cizí účet. Samozřejmě, závisí to vždy na vašich možnostech a situaci. Avšak, když máte na 300eurové nájemné, máte i na 300eurovou hypotéku.

Nebuďte noční sovou

Jsou lidé, kteří jsou aktivnější v noci. To jsou ta okna, ve kterých se každou noc svítí, když v ostatních je tma. Tito lidé však kromě svého posunutého biorytmu nabourávají i svůj rozpočet. Protože když jiní spí s vypnutým světlem, televizorem, počítačem a dalšími spotřebiči, noční sovy mají právě tehdy zapnuté všechno naplno. A to zvyšuje účty za energie.

Kupte si nové spotřebiče

Možná se to příčí některým jiným radám, že byste neměli hned měnit staré funkční spotřebiče, ale má to svůj význam. S novými modernějšími technologiemi totiž přicházejí na trh stále efektivnější, úspornější a ekologičtější spotřebiče. Investice do nich může váš rozpočet sice nárazově zatížit, ale z dlouhodobého hlediska se budete usmívat. Protože nová pračka, myčka, televizor apod. fungují ve zcela jiné energetické třídě než ty, které se vyráběly před 10 lety.

Ne všechno značkové je lepší

Stalo se vám už někdy, že se vám 150eurové boty rozpadly dříve než ty 25eurové? Určitě jste z toho obviňovali sami sebe nebo jste si namlouvali, že je to fakt nějaká výjimka. Hlavně, pokud vám je odmítli reklamovat. Věřte, nebo ne, v obou případech byly pravděpodobně vyrobené v Číně ve velmi podobných továrnách. Znamená to, že u známých značek většinou cenu zaplatíte za samotný „brand“, ne za kvalitu. Pokud vám už jde o kvalitu, dávejte si víc záležet na tom, abyste zjistili původ a místo výroby produktů.

Otužujte se

Má to pouze samé výhody. O zdravotních benefitech ani není třeba mluvit. Zlepšíte si termoregulaci vašeho organismu, zlepšíte proudění krve, spustíte procesy omlazování, doslova zrenovujete svůj kardiovaskulární systém, nakopnete imunitu, je toho velmi hodně... No a pravidelné studené sprchy navíc šetří vaše peníze. Teplá voda je totiž drahá. A v ledové dlouho i tak nevydržíte.

Ignorujte placené hry

Ať už jde o mobilní hry, nebo ty velké v herních konzolích, jejich výrobci nás stále víc tlačí k placeným bonusům. Koupíte si hru, která vás má zabavit, a nakonec do ní vrážíte ještě další peníze jen proto, abyste nějakým způsobem mohli hrát lépe. Samozřejmě, je to na zvážení každého člověka, ale jsou to trochu lehkovážně vyhozené peníze. Stačí si to jen uvědomit.

Recyklovaný nábytek

Můžete to pojmout jako moderní ekologický trend nebo na druhé straně jako formu umění. Jednou z možností je paletový nábytek, který lidé často využívají v zahradě, na terasách, balkonech a někteří dokonce i v interiérech. Vyhněte se drahým sedačkám apod. Další možností je recyklace či renovace starého nábytku, případně jeho využití jinde. Pokud např. vyřadíte staré sedačky nebo jídelní set, nemusíte to vyhazovat. Stačia jemné úpravy a můžete je využít na zahradě. Tím pádem ušetříte na zahradním nábytku.

Oblékejte se jako miliardáři

Myslíme ty skutečné. Všimli jste si někdy, jak se oblékal Steve Jobs, co nosí Bill Gates nebo Mark Zuckerberg. Žádné výstřední, drahé, extravagantní módní kousky. Nic, čím by dokazovali celému světu, že mají na účtu více než si běžný smrtelník vůbec dokáže představit. Tito lidé nosí levné, pohodlné a jednoduché oblečení. A zajímavostí je, že často stále to samé. Neznamená to však, že chodí měsíc v tom samém tričku. Jen jich mají víc stejných. Protože nemají čas nakupovat půl dne. I když na to mají peníze.

Dávejte si zasloužené odměny

Princip zasloužené odměny spočívá v tom, že si nebudete kupovat dárky z rozmaru dříve, než si je zasloužíte. Znamená to jednoduše, že na cokoliv, čím si chcete udělat radost, musíte nejdříve vydělat. Když si zvyknete na tento „odměňovací“ systém, stanete se sami pro sebe a pro svůj život mimořádně přínosní, efektivní a disciplinovaní. Nebudete utrácet víc, než vyděláte, a když si už odměnu dáte, budete z ní mít skutečnou radost.

Nekupujte oblečení, které musí do čistírny

Když to neumíte vyprat a vyčistit doma, dejte od toho ruce pryč. Ani se na to nedívejte. Tato móda je většinou sama o sobě příliš drahá, ale to jako by nestačilo. Kromě toho musíte potom platit stovky eur ročně za pravidelné chemické čištění, které doma jednoduše nezvládnete. Patří sem „speciality“ jako kašmír, hedvábí, norkové kožichy apod. Toto je opravdu špatný nápad.

Nesnažte se vypadat bohatí

Toto je asi alfou a omegou všeho, když se bavíme o tom, co to znamená šetřit a jak ušetřit. Bohatí lidé jsou bohatými, protože se nesnaží celý život zadlužovat jen proto, aby vypadali, že mají víc peněz, než je skutečný stav na jejich účtu. Bohatý člověk nejdříve pochopí, že prvním krokem je odepřít si zbytečné a drahé věci, na které nemá, a udělá všechno pro to, aby na ně jednou měl. A to se začíná šetřením.